Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju - darmowy podręcznik akademicki

Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju. Podręcznik akademicki

Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju - darmowy podręcznik akademicki

„Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju. Podręcznik akademicki” to pierwsza taka pozycja w Polsce prezentująca kwestie zrównoważonego rozwoju w ujęciu humanistycznym. Obejmuje 28 rozdziałów i traktuje m.in. o zrównoważonym podejściu do przestrzeni kosmicznej, przedstawia najbardziej inteligentne miasta na świecie, analizując ich wpływ na środowisko, czy też wyjaśnia genezę konfliktów o wodę. Od teraz ten podręcznik jest też dostępny w wersji audiobooka. Partnerem strategicznym projektu jest Santander Bank Polska.


Zrównoważony rozwój: dziś nowy przedmiot, jutro nowy zawód


Podręcznik to pozycja obowiązkowa dla każdego z nas, bo pozwala zrozumieć mechanizmy szybko zmieniającego się świata. Zawiera wiedzę, której brakuje w polskiej edukacji. Powstał z inicjatywy Fundacji HumanDoc i został opracowany przez zespół 11 naukowców i naukowczyń z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Opolskiego.


– Podręcznik jest innowacyjnym, multimedialnym narzędziem akademickim. Ma wspierać studentów w nauce przedmiotu „zrównoważony rozwój”, który od października 2022 r. jest nauczany na trzynastu kierunkach, na trzech uczelniach. A będzie ich więcej, bo kolejne uczelnie są zainteresowane wprowadzeniem tego przedmiotu od przyszłych semestrów do obowiązkowej siatki zajęć – mówi Dominika Springer z Fundacji HumanDoc. – Jedynie dzięki podnoszeniu świadomości możliwe będzie wprowadzenie realnych zmian w naszym stylu życia i w wyborach, których codziennie dokonujemy. Do tej pory kwestie zrównoważonego rozwoju prezentowane były głównie w ujęciu środowiskowym. My przedstawiliśmy temat zrównoważonego rozwoju z perspektywy humanistycznej. Dlaczego? Zależało nam na zwiększeniu wiedzy i kompetencji studentów kierunków humanistycznych, przyszłych liderów, którzy będą kształtować lokalną i ogólnokrajową przyszłość – zaznacza Springer. 


Podręcznik jest dostępny w wersji drukowanej na uczelniach, ale również w wersji cyfrowej – dla wszystkich zainteresowanych tematem. Można go pobrać lub czytać online bez żadnych ograniczeń, bez konieczności logowania czy rejestracji, bezpłatnie na stronie https://zr.humandoc.pl  

Podręcznik w formie audiobooka


By podręcznik był jeszcze bardziej dostępny, Fundacja HumanDoc, wraz z partnerem strategicznym projektu Santander Bank Polska, przygotowała i udostępniła go teraz w formie audiobooka. Jest on czytany przez Andrzeja Leszczyńskiego i fragmentami przez Krystynę Czubównę, dostępny jest też całkowicie bez opłat na stronie https://zr.humandoc.pl/audiobook/ oraz na popularnych w Polsce platformach do słuchania audiobooków, takich jak EmpikGo, Storytel, Audioteka, Legimi, Publio i wielu innych.


– Stworzenie audiobooka do podręcznika promującego zrównoważony rozwój było dla nas naturalnym krokiem w kierunku popularyzacji kompetencji z tego obszaru. Od lat, lokalnie i globalnie, jako Grupa Santander, poprzez naszą działalność biznesową i zaangażowanie społeczne przyczyniamy się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na lata 2015-2030. Zachęcamy też do tego naszych klientów, by swoimi działaniami dokonywali wyborów korzystnych dla środowiska i społeczności lokalnych. Audiobook sprzyjać będzie popularyzacji akademickiej wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju, a dzięki swojej wyjątkowej formie dostęp do treści będzie miał teraz każdy, w każdym miejscu, o każdej porze – mówi Joanna Maras z Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w Santander Bank Polska.


Podręcznik w wersji multimedialnej, jak i w wersji audio znajduje się na stronie https://zr.humandoc.pl/. Dostęp do podręcznika i wzbogacających go reportaży jest całkowicie bezpłatny. 


Audiobook powstał na bazie podręcznika wydanego w ramach projektu „Wprowadzenie edukacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce”, które korzysta z dofinansowania o wartości 188 060,40 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG na lata 2014-2021. Celem projektu jest wprowadzenie przedmiotu z zakresu zrównoważonego rozwoju na dziesięciu kierunkach na trzech uczelniach w Polsce: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Opolskim. Projekt „Wprowadzenie edukacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11