Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Wywiad z Michałem P. Dybowskim, Ekspertem Sztucznej Inteligencji i Nowych Technologii z Warszawskiej Sieci Współpracy Klaster – nst.agency Polska    

Ekspert Sztucznej Inteligencji i Nowych Technologii. Brzmi bardzo futurystycznie. Co kryje się pod taką funkcją?

Ludzie nie ufają logice komputera zbyt chętnie. Dlatego właśnie powstał koncept sztucznej inteligencji. Tak naprawdę jest to zbiór zasad oraz zbiór procesów mających na celu wytłumaczenie ludziom, dlaczego taka a nie inne decyzja została podjęta, które definiują co wolno i w jaki sposób realizować przez systemy w pełni zautomatyzowane, a dodatkowo działające w oparciu o własną logikę podejmowanych decyzji. Wywodząc się ze środowiska inżynierskiego w rozwiązaniach bezpieczeństwa, narzędzi wspierających ratowanie życia oraz lotnictwa z kapką doświadczenia biznesowego podjąłem się zadaniu współpracy przy tworzeniu przyszłej legislacji w Polsce związanej z implementacją właśnie Sztucznej Inteligencji. Oczywiście jest to zadanie nie dla jednej osoby stąd, moja inicjatywa utworzenia Klastra Warszawskiej Sieci Współpracy, dzięki któremu będziemy mogli zapewnić edukację przyszłej kadry zarządzającej rozwiązaniami opartymi o sztuczną inteligencję i nowe technologie. Stąd taki formalny tytuł.    

Sztuczna Inteligencja otacza nas dookoła i jej rozwój to naturalny trend. Może podać nam Pan przykłady SI, które nas otaczają?

Przykładów wymieniać można bardzo dużo. Zaczynając od elementów oczywistych jak analiza zachowań użytkowników sieci społecznościowych, diagnozowanie trendów w gospodarce, ekonomii, modzie, poprzez planowanie najbardziej optymalnej trasy przejazdu w urządzeniach nawigacji satelitarnej czy wreszcie poprzez analizę ryzyka związanego z zachorowaniem pacjenta na podstawie cyklicznych badań. Myślę, że takim najbardziej spektakularnym i namacalnym dla wszystkich przykładem AI jest system lądowania rakiety SpaceX, który oblicza bilion parametrów na sekundę, a bliżej powierzchni Ziemi.  Innym przykładem jest system magazynowy w jednej ze znanych na świecie marek sklepu internetowego gdzie na całą halę z towarami o powierzchni prawie 10 tys. m2 jest 1 człowiek nadzorujący 400 robotów. Najważniejszym dla całej ludzkości, w moim zrozumieniu jest ten system, który jeszcze nie powstał, który musimy zbudować wspólnie, który pozwoli nam podejmować słuszne decyzje wspierajcie działania na rzecz „naszej” planety i naszej przyszłości na niej.

Po zapoznaniu się z informacjami nt. nst.agency wyłania się obraz podmiotu, który w znaczący sposób może przyczynić się do redukcji CO2 oraz odpadów. Na czym polega ten proces?  

Cieszę się niezmiernie, że zwrócił Pan na to uwagę. Faktycznie ekologia jest misją, którą wyznaczyłem dla nst.agency. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań i technologii jest priorytetem w działaniach i stanowi kluczowy cel we wszystkim co robimy. Nst.agency jest w chwili obecnej po zawarciu umów dystrybucyjnych na opatentowane technologie dedykowane dla sektora medycznego oraz do zgazowywania odpadów komunalnych, pozwalające na osiągnięcie pełnego łańcucha gospodarki cyrkularnej i likwidację potrzeby transportu odpadów oraz generowania wysypisk śmieci. Skoncentrowaliśmy się na 3. systemach. Pierwszy to 100 proc. odzysk polipropylenu czyli maseczek, jednorazowych czepków i siatek na włosy, fartuchów dla odwiedzjących szpitale, prześcieradeł jednorazowych, owijek ze wysterylizowanych opakowań chirurgicznych czy wreszcie jednorazowych zasłon na salach z kotarami. Udało się to poprzez rozwiązanie problemu ich spalania. Materiał, który nie został skażony zamiast trafiać do śmieci, trafia do maszyny, która przekształca go w gotowy blok plastiku z które następnie możemy zrobić krzesła do szkół, nowe maseczki, filamenty do drukarek 3D lub cokolwiek innego będącego produktem z plastiku. System ten został z powodzeniem zainstalowany już w kilku szpitalach w Europie, teraz my wprowadzamy go na rynek Polski. Drugi z nich to rozwiązanie do odzyskiwania 100 proc. styropianu. Wszelkie opakowania, pozostałości po budowlanym styropianie są ponownie przetwarzane na bloki styropianowe. I trzeci, lecz naszym zdaniem zmieniający na zawsze oblicze przyszłości gospodarki odpadami to system zaawansowanego zgazowywania śmieci, które normalnie trafiałyby na wysypisko lub do tradycyjnej spalarni, generującej ogromne ilości CO2, a w tym rozwiązaniu posłużą jako źródło czystej energii. System AGS to wyposażony w zdalne sterowanie procesor z układem AI, pozwalający na produkcję 750KWt/h z każdego rodzaju odpadu organicznego. Proces może prowadzić do produkcji wkładu organicznego tzw. bio-charu (węgla drzewnego i biomasy do tradycyjnych elektrowni lub systemów na bio-masę) jak również popiołu jako domieszki do cementów, asfaltu. Dodatkowo, w wersji złożonej wyłącznie z czystych frakcji odpadów, może być używany jako dodatek do nawozów. Jego największą zaletą jest niewielki rozmiar i przepustowość a co za tym idzie, frakcja ceny w stosunku do dużych systemów zgazowywania nawet tych bio. Jest jeszcze jeden plus, system jako jedyny na Świecie jest producentem zero netto CO2 przy przetwarzaniu odpadów, a produktem ostatecznym może być zarówno energia termalna, gorąca lub chłodzona woda, para, podgrzewany olej lub energia elektryczna i to wszystko równocześnie.

Zawsze jednak ważne są koszty. Szczególnie w momencie kiedy stoimy na progu znaczących podwyżek cen energii. Ile zatem można zaoszczędzić na wdrożeniu systemu?  

Nasz system wykracza poza dotychczasowe rozwiązania. Jest zdecydowanie prostszy, tańszy i bardziej wydajny przy swojej cenie np. od pyrolizy czy biogazowni. Mimo iż nie powoduje odzysku gazów syntetycznych. Jest bardzo oszczędny i z powodzeniem obsługuje dostarczanie energii dla wsi, miasta, czy dla dzielnicy o wielkości 10 000 mieszkańców. Skorzystają na nim biznesy, fabryki, zakłady przetwórstwa, gdyż zamiast płacić za odbieranie odpadów, mogą ja na miejscu przetworzyć w energię do własnych potrzeb, zapewniając dodatkowe lub alternatywne źródło energii. Największy potencjał widzimy w oszczędnościach dla szpitali oraz na dużych osiedlach mieszkaniowych. Szacujemy, iż wszystkie placówki medyczne wydają rocznie ponad 70 miliardów złotych na utylizację odpadów i na rachunki za ciepło. Urządzenie zostało przetestowane do utylizacji odpadów klinicznych. Jest tak małe, że może zostać wstawione na miejsce w szpitalach (rozmiar nie większy niż 2 kontenery) znacząco obniżając koszty energii i ogrzewania infrastruktury, poprzez utylizacje śmieci na miejscu i likwidację rachunków za ich wywóz. W tym śmieci klinicznych. Oferowany przez nas system pozwoli doprowadzić, przy współpracy z administracją ośrodków zdrowia w ciągu 5 lat do redukcji tych wydatków do poziomu cząstki tej bajońskiej kwoty.  W tym zakresie podjęliśmy współpracę z Polską Federacją Szpitali a w sektorze zarządzania nieruchomościami z Polska Federacją Zarządców Nieruchomości. Wiemy również, że dla wspólnot i spółdzielni koszty dzisiaj są najważniejsze. Chcemy tym system im pomóc wspierać mieszkańców, lokatorów.

Brzmi bardzo kusząco. Na koniec … jak widzi Pan przyszłość w kontekście zielonej energii i wdrażania nowatorskich rozwiązań?    

Chcemy by nasz system stał się tak popularny by każdy park maszynowy, każdy szpital w Polsce, każdy zakład produkcyjny mógł używać go u siebie. Najnowszej generacji filtry ceramiczne, system podciśnienia, brak konieczności dodawania paliw do procesu zgazowywania i do tego ciągłość operacyjna do 8 000 godzin bez serwisu, powodują, że do atmosfery nie trafiają żadne choćby w najmniejszym stopniu nienormatywne ilości substancji, a jak już wcześniej powiedziałem, emisja CO2 netto jest równa zeru. Wierzymy, że tym rozwiązaniem spełnimy nasz cel i obowiązek wobec planety. W tym celu stworzony został przez nas portal dedykowany na Polskę o nazwie https://ewolucjasmieciowa.pl na którym nst.agency publikuje przykładowe rozwiązania i wdrożenia z zakresu praktycznej implementacji procesów gospodarki cyrkularnej. Chcemy stworzyć promocję dobrych praktyk, szerokiego spektrum zastosowania naszych rozwiązań w nowych obszarach. Bardzo liczymy w tym zakresie na młodzież, która w Polsce ma bardzo otwarte umysły i wielką wrażliwość społeczną na sprawy związane z przyszłością Planety. Stąd ich zaproszenie do udziału w naszej działalności w ramach klastra https://wcc.net.pl.  

Rozmawiał Piotr Żołądkowski

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11