Rola stowarzyszeń HR w procesie dostosowywania się do zmian w przepisach prawa pracy  

prawo pracy

Rola stowarzyszeń HR w procesie dostosowywania się do zmian w przepisach prawa pracy  

W obliczu dynamicznych zmian w przepisach prawa pracy w Polsce oraz szybko ewoluującego rynku pracy, role stowarzyszeń HR stają się coraz bardziej istotne. Stowarzyszenia takie jak HR Next, odgrywają ważną rolę w wspieraniu firm w dostosowywaniu się do nowych przepisów i wyzwań związanych z zarządzaniem ludźmi. 


W jaki sposób stowarzyszenia HR działają jako partnerzy w procesie adaptacji do zmian w prawie pracy, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w polskim kodeksie pracy i ewolucję rynku pracy w ostatnich latach?


Ostatnie zmiany w polskim kodeksie pracy wprowadziły szereg nowych regulacji i wymogów, które mają wpływ na pracodawców i pracowników. Zmiany te obejmują m.in. nowe przepisy dotyczące umów o pracę, czasu pracy, a także regulacje dotyczące pracy zdalnej. W takim kontekście stowarzyszenia HR pełnią istotną rolę w informowaniu swoich członków o najnowszych przepisach i ich wpływie na praktyki HR w firmach. Dostarczają również narzędzi i wskazówek, które pomagają firmom dostosować się do nowych wymagań prawnych. Dynamika rynku pracy w Polsce w ostatnich dwóch latach była wyjątkowo intensywna. Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na sposób, w jaki firmy działają i rekrutują pracowników. Z jednej strony były firmy, które musiały zwalniać pracowników lub wprowadzać redukcje wynagrodzeń z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej. Z drugiej strony, wiele firm musiało dostosować się do pracy zdalnej i nowych modeli zatrudnienia. Stowarzyszenia HR były kluczowymi partnerami firm w tych trudnych czasach, pomagając im radzić sobie z wyzwaniami związanymi z personelem - odpowiada Agnieszka Zadrożna, Prezeska Personnel Service Polska Sp. z o.o., ekspertka rynku pracy w Stowarzyszeniu HR Next


Wszystko to sprawia, że role i oczekiwania wobec działu HR ewoluują. Stowarzyszenia HR dostarczają cennych danych i analiz rynku pracy, które pomagają firmom zrozumieć te zmiany i dostosować się do nich. HR nie tylko musi być na bieżąco z nowymi przepisami prawa pracy, ale także musi działać jako katalizator zmian wewnątrz organizacji. To dział HR odpowiada za wdrażanie nowych procedur, szkolenie pracowników w zakresie nowych przepisów i dbanie o przestrzeganie prawa w firmie. Stowarzyszenia HR dostarczają wsparcia i narzędzi, które pomagają działom HR efektywnie pełnić tę rolę. 


- Jakie działania w tym zakresie prowadzi Stowarzyszenie HR Next?


Stowarzyszenie HR Next organizuje spotkania, warsztaty i konferencje, które pomagają członkom i partnerom pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w dziedzinie zarządzania ludźmi. Dzięki tym inicjatywom nasi członkowie i partnerzy mogą nawiązywać kontakty, wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od siebie nawzajem. To tworzy silną społeczność profesjonalistów HR gotowych sprostać wszelkim wyzwaniom.
Dla zapewnienia najwyższej jakości wsparcia prawnego, nasze Stowarzyszenie współpracuje z Kancelarią Prawniczą Domański Zakrzewski Palinka (DZP). Łukasz Górzny, radca prawny z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ekspert prawa HR, zapewnia działaniom Stowarzyszenia HR Next dostęp do najnowszej wiedzy prawnej, interpretacji i porad. Od stycznia 2024 r. uruchomiony zostanie wspólny newsletter prawny dla naszych członków i partnerów, dzięki niemu będziemy jeszcze bliżej naszej społeczności - mówi Iwona Bagińska-Michalewska, Prezeska Stowarzyszenia HR Next

Stowarzyszenia HR stanowią niezastąpionego partnera dla firm w procesie dostosowywania się do zmian w przepisach prawa pracy. Monitorują zmiany, dostarczają informacji i narzędzi, pomagają w implementacji nowych przepisów oraz wspierają zarządzanie zmianami w organizacjach. Dzięki ich wsparciu, firmy mogą lepiej przystosować się do dynamicznych zmian na rynku pracy i efektywniej zarządzać personelem.


A czy Twoja firma jest już członkiem stowarzyszenia HR?

hr next logo

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11