Jak personalizowac nagrody?

Jak personalizowac nagrody?

Znalezienie kompleksowego sposobu na jednoczesne motywowanie wszystkich pracowników jest niemożliwe. Grupa ta jest niejednolita, a jej członkowie posiadają zbyt zróżnicowane umiejętności i staż pracy. Często dzieli ich także nieprzekraczalna bariera wiekowa. Dlatego, dobrym rozwiązaniem na skuteczne motywowanie, może okazać się personalizacja nagród. Jednak czy jest to faktycznie proste do wykonania?

Trzy części bazowe

Każdy menedżer, niezależnie od wielkości firmy lub zespołu, którym kieruje, powinien rozumieć znaczenie tworzenia i stosowania systemów motywacyjnych. Mają one pewne charakterystyczne dla siebie elementy, na bazie których są budowane. Co zatem składa się na taki system? System motywacyjny z reguły powinien być oparty o trzy elementarne części. Pierwszą z nich jest dobrowolność — przystąpienie jest niewymuszone i może dołączyć każdy. Druga to personalizacja nagród — w odróżnieniu od konkursów, nie zastanawiamy się tutaj nad nagrodami za czołowe miejsca, ale dzięki specjalnie stworzonemu katalogowi, zespół sam może wybierać bonusy. Na przykład pracownicy zbierają wirtualną walutę i wymieniają ją na dostępne nagrody (dzięki temu każdy sam decyduje, co chce kupić; jeden wybierze szkolenie, kolejna osoba dzień wolny, a ktoś inny bilety do kina). Ostatnim elementem jest personalizacja scenariuszy motywacyjnych. Przez delegowanie różnym grupom, odmiennych zadań (scenariuszy motywacyjnych) inaczej możemy podchodzić do nowicjuszy, a inaczej do osób doświadczonych. Odpowiednie zadania mogą zostać przydzielone osobom zajmującym się sprzedażą i marketingiem (outbound), podczas gdy inne trafią do osób związanych z obsługą klienta (inbound).

Gra na własnych zasadach  

- Nadanie nagrodom bardziej osobistego charakteru przydaje się także w sytuacjach, gdy trzeba skutecznie reagować na konkretne problemy w organizacji — np. spóźnienia lub konieczność pracy w nieatrakcyjnych godzinach — tłumaczy Aleksander Zaborowski z Innergo Systems. — Dzięki mechanizmom personalizacji platformy, do grupy dotkniętej danym problemem, dobrany zostanie trafny schemat nagród — dodaje ekspert z Innergo Systems. Jedną z metod na brak punktualności, może być stosowanie tzw. dziennej nagrody. Każde pojawienie się w pracy bez wcześniejszego spóźnienia, to kolejne, ciągle rosnące punkty (dzień pierwszy: 5 punktów, drugi: 10, trzeci: 15). Stosując ten schemat, otrzymujemy prosty przekaz — punktualność to stale mnożące się środki do uzyskania nagrody. Tym samym, spóźnienie będzie utratą tych środków i oddaleniem od otrzymania gratyfikacji. Schemat ten można powtarzać, do momentu osiągnięcia celu, lecz stosowanie go odnosi się jedynie do spóźniających się pracowników. Chcąc zwalczyć inny problem i kreować pożądane zachowania, prowadzona „gra”, może mieć zupełnie odmienne zasady.

Już nie konkursy  

Działania motywacyjne, prowadzone w przeważającej liczbie Contact Center, mają na celu obniżenie rotacji pracowników. Jednak wielu menedżerów, chce dzięki temu również aktywizować członków zespołu do rozwijania ich kompetencji i dzielenia się pomysłami. Znaczna część kierowników skupia się także na zarządzaniu wiedzą pracowników (co umożliwia m.in. system Tribeware) lub na skutecznym kształtowaniu i wprowadzeniu wartościowych zachowań. Stosując personalizację nagród, unikamy dość problematycznej konkursowości, a zyskujemy za to motywowanie pracowników przez gratyfikację za dzielenie się pomysłami, ciekawe inicjatywy, pomoc innym członkom zespołu. Nagrodzonym można także zostać za konkretne postępowanie (wspomniany brak spóźnień). Sprawdza się to znacznie lepiej niż organizowanie konkursu wśród pracowników. Mniejszą uwagę zwracamy tu na posiadaną wiedzę, czy gromadzone wyłącznie dla siebie informację — co w przypadku konkursu świadczyłoby o przewadze jednego pracownika. Natomiast, w systemie Tribeware udostępnienie swojej wiedzy innym i podzielenie się pomysłami, jest znacznie bardziej rentowne i przybliża do zdobycia nagrody.

Biuro prasowe Innergo Systems Sp. z o.o.

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11