ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy

ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy

Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły 664 322 700 zł. Koszty pracodawcy to jedno, ale oczywiście kluczową do zaadresowania kwestią pozostaje możliwość poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Na początku 2023 roku rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie obszaru BHP przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak przygotować się do programu?

Wielu przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją firmę dochodzi w pewnym momencie do wniosku, że nie będą mogli zwiększyć sprzedaży, produkcji czy ilości usług lub poprawić konkurencyjności, jeśli pracownicy nie będą mieli zapewnionych odpowiednich warunków pracy lub nadal będzie dochodziło w firmie do wypadków. Zmiana takiego stanu rzeczy najczęściej niesie ze sobą znaczne korzyści – od zmniejszenia kosztów z powodu absencji chorobowej pracowników, przez optymalizację warunków w zakładzie co zwiększy efektywność, po poprawę wizerunku jako odpowiedzialnego pracodawcy. Częstym rozwiązaniem jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa, który określi obszary oraz konkretne elementy do poprawy. Dla niektórych pracodawców po tym pierwszym kroku pojawia się kolejny całkiem trudny – jednak tylko z pozoru – czyli w jaki sposób pozyskać środki na poprawę.

- W dalszym ciągu część przedsiębiorców nie ma świadomości, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi program, z którego można pozyskać środki, nie tylko pieniężne, na poprawę warunków pracy. Wioski można składać dla bardzo szerokich potrzeb, które ogólnie można zaliczyć do grupy fizycznego zabezpieczenia pracowników. Obejmuje ona zarówno bezpieczeństwo maszyn i urządzeń np. zakup urządzeń zmniejszających uciążliwość i ciężkość pracy, przez poprawę środowiska pracy obejmującą jego oświetlenie, poprawę mikroklimatu czy zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi, jak promieniowanie optyczne, ochrona przed elektrycznością, czy środkami chemicznymi i biologicznymi. Ponadto grupa ta obejmuje szeroki zakres środków ochrony indywidualnej, w jakie można wyposażyć pracowników, od pracy na wysokości po specjalistyczne środki zabezpieczające przed silną chemią – mówi Monika Grządziela, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Ważne jest konkretne ustalenie potrzeb – jeżeli przedsiębiorca nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, warto skorzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów, którzy określą je i często pomogą w przygotowaniu samego wniosku. A warto skorzystać, ponieważ dofinansowanie z programu ZUS obejmuje do 80% kosztów konkretnych, wskazanych we wniosku elementów poprawiających warunki pracy. Maksymalna wysokość dofinasowania to aż 300 000 zł. Pamiętać należy, że kwota ta obejmuje zarówno działania inwestycyjne, ale również doradcze. Podsumowując – wielkość dofinansowania zależy od rodzaju potrzeb przedsiębiorstwa oraz rodzaju i ilości elementów mających poprawić warunki pracy w danej firmie.

- Warto poważnie zastanowić się nad udziałem w programie, ponieważ może wydatnie pomóc w podniesieniu możliwości firmy. Szczególnie pomocne jest to w przypadku przedsiębiorstw, które chcą zacząć się zmieniać, ale do tej pory nie dysponowały nadmiarem funduszy oraz dla firm, które już wprowadzają zmiany, ale boją się, że mogą finansowo sobie nie poradzić. Współpracując z firmami biorącymi udział w programie i ubiegającymi się o dofinansowanie, wypracowaliśmy efektywny poziom bezpieczeństwa, który na pierwszy rzut oka trudno zmierzyć. Natomiast dzięki budowie zespołu pracowników profesjonalnie przygotowanych pod kątem bezpieczeństwa, zminimalizowaliśmy ryzyko wystąpienia wypadków oraz zyskaliśmy bezpieczne miejsca i warunki pracy, które stały się wizytówką naszych klientów – podsumowuje Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.  

Biuro Prasowe W&W Consulting

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11