Konsultacja dietetyczna w pracy. Modny trend czy pilna potrzeba?

Konsultacja dietetyczna w pracy. Modny trend czy pilna potrzeba?

Dane dotyczące rosnącej z roku na rok otyłości Polaków są bardzo niepokojące. Nadwagę ma obecnie już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w perspektywie 5 lat otyłość może dotyczyć już nawet jednej trzeciej naszego społeczeństwa.

Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej świadomych pracodawców decyduje się na organizacje w firmach konsultacji dietetycznych dla pracowników. Niektórzy idą nawet o krok dalej, wprowadzając dla zatrudnionych edukację żywieniową. Konsultacje dietetyczne dla pracowników w Polsce jeszcze 2 lata temu były rzadkością, zyskały na znaczeniu dopiero po pandemii. Praca zdalna, utrwalanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych i zmniejszona aktywność ruchowa nie zostały bez śladu dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Jak pokazało badanie Dailyfruits przeprowadzone w 2021 roku aż 44 proc. spośród zapytanych wówczas Polaków przytyło na home office, najwięcej, 39 proc. między 4 a 6 kg. Coraz więcej pracowników zaczęło się zmagać z dodatkowymi kilogramami. Rosnący dyskomfort na tle zmienionej sylwetki wpływał nie tylko na stan zdrowia, ale także negatywnie na samoocenę i obawę przed powrotem do biura. Dlatego konsultacje dietetyczne, które coraz częściej obecnie pojawiają się w ofercie pracodawców dla pracowników stały się pozytywnie postrzeganym benefitem pozapłacowym. Dla wielu pracowników zmagających się z nadwagą czy otyłością stały się dodatkową formą wsparcia zdrowia ze strony pracodawców.

Sięgnięcie po pomoc dietetyków, którzy zaczęli pojawiać się w firmach celem realizacji warsztatów dietetycznych czy indywidualnych konsultacji z analizą składu ciała to naturalny krok w budowaniu polityki prozdrowotnej w organizacjach. To także odpowiedź na bieżące potrzeby pracowników. Jak potwierdziło badanie Dailyfruits „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” co trzeci pracownik byłby chętny, aby zostać objętym długotrwałą opieką dietetyka, a 23 proc. osób chętnie posłuchałoby wykładu prowadzonego przez specjalistę z tego zakresu.

- Obecnie firmy są dużo bardziej otwarte na podejmowanie współpracy ze dietetykami z myślą o zdrowiu pracowników niż jeszcze 2 czy 3 lata temu. Przed pandemią edukacja żywieniowa w firmach często ograniczała się na przykład do dostępu do popularnego benefitu jakim były np. owoce i warzywa w biurze. Dziś konsultacje dietetyczne coraz częściej stają się elementem w ramach tworzenia firmowego programu prozdrowotnego. To pozytywna zmiana, która jest widoczna na rynku pracy od kilku miesięcy i sprzyja budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych pracujących Polaków – komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Ostatnie 2 lata pokazały, że benefity wspierające zdrowie pracowników są potrzebną inwestycją w firmową profilaktykę. Bez wzmacniania odporności nie ma szansy na obniżenie absencji wśród pracowników i poprawę efektywności w pracy, a są to elementy, których firmy nie mogą ignorować, szczególnie w aktualnej sytuacji gospodarczej. Bez podejmowania kroków ze strony pracodawców, które mogą także przyczyniać się pozytywnie do przeciwdziałania rosnącej epidemii otyłości dotykającej coraz większą liczbą pracujących Polaków, koszty ekonomiczne i społeczne będą nadal rosły w bardzo szybkim tempie. Polacy ważą coraz więcej. Biuro czy zakład pracy przy odpowiednim wsparciu pracodawcy, może być także miejscem przyjaznym w walce z nadmiarem zbędnych kilogramów i kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe. Pojedyncza konsultacja dietetyczna zorganizowana dla pracownika jeszcze nie oznacza sukcesu w walce z nadwagą czy otyłością w Polsce, ale jest dobrym krokiem w tym kierunku. Może być pierwszą z cyklu spotkań, które konsekwentnie będą prowadzić pracownika do celu.

 

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11