Wałbrzyski ambasador wody

Wałbrzyski ambasador wody

Zdroje uliczne, źródełka w szkołach i instytucjach gminnych, wodne kurtyny podczas upalnych dni, dzbanki z wodą w każdym domu i wiele innych działań Wałbrzyskich Wodociągowców odbiły się echem w całym kraju. Taką reakcją zaskoczeni są pracownicy Wałbrzyskich Wodociągów i mówią: „robimy to, co do nas należy”. Jak więc robi się to w Wałbrzychu?

Siła doświadczenia – 115 lat tradycji

Wałbrzyskie Wodociągi są silne tradycją. Pierwszy zakład powstał w 1900 r.  – z ujęcia wody zlokalizowanego w dolinie rzeki Bóbr poprowadzono centralny wodociąg o długości 20 km. Aktualna łączna długość sieci wodociągowej wynosi ponad 900 km. Wałbrzyskie przedsiębiorstwo dostarcza wodę do ponad 200 tys. mieszkańców w powiatach: wałbrzyskim, świdnickim i kamiennogórskim. Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji działa na obszarze 9 gmin, czyli łącznie 630 km2 (teren większy niż np. Warszawa). To największy związek międzygminny na Dolnym Śląsku i jeden z większych w kraju. Woda pobierana jest z ok. 60 ujęć, z których najgłębsze ma aż 340 m. Przedsiębiorstwo eksploatuje również ok. 500 km sieci kanalizacyjnej. Zakończona w 2010 r. inwestycja w ramach Funduszu Spójności pozwoliła unowocześnić 3 oczyszczalnie, wybudować, zmodernizować i wyremontować ponad 100 km sieci kanalizacyjnej. Koszt, wraz z dotacją UE, wyniósł ponad 300 mln zł.

Wałbrzyska Akademia Wody

Wodociągowcy z Wałbrzycha, oprócz prac inwestycyjnych, konserwacyjnych i remontowych, przykładają dużą wagę do szkoleń pracowników, wyposażania ich w nowoczesne narzędzia pracy, jak np. te do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji z wykorzystaniem technologii systemu zamkniętego obiegu wody z instalacją jej odzysku, czy wdrażania zintegrowanego systemu zarządzania w oparciu o przyjętą politykę jakości, zgodnie z certyfikowanym systemem  ISO 9001:2008. Od kilku lat prowadzą też projekt edukacyjny „Wałbrzyska Akademia Wody”, którego celem jest wzrost społecznej świadomości ekologicznej w zakresie gospodarowania wodą.


Akademię tworzą trzy moduły. Oświatowy – skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W jego ramach  realizowany jest całoroczny program edukacyjny dla najmłodszych „Skąd się bierze woda w kranie?” i konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha”, w finale wyłaniający co roku Wałbrzyskiego Ambasadora Wody. Drugi moduł – społeczny – to akcja „Dobra woda z kranu”. W jej ramach zamontowano źródełka wody pitnej w placówkach oświatowych i kulturalnych, w instytucjach miejskich rozdawane są dzbanki na wodę. Od jesieni dzbanki będą przekazywane także gospodarstwom domowym. Montuje się zdroje uliczne, prowadzi kampanię informacyjną na temat możliwości picia wody bezpośrednio z kranu, co potwierdzają systematyczne badania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Trzeci moduł – naukowy – skierowany jest do środowisk szkolnych, akademickich, politycznych, społecznych, dziennikarzy, przedsiębiorców i mieszkańców. W jego ramach we wrześniu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona historii Wałbrzyskich Wodociągów z okazji obchodów 115–lecia, powstanie również specjalne wydawnictwo poświęcone przedsiębiorstwu. – Dla nas ważne jest poczucie misji – mówi Marek Mielniczuk, Prezes zarządu Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., i dodaje: – Rozumiemy ją bardzo szeroko, nie tylko jako dbanie o dziedzictwo infrastrukturalne, rozwój przedsiębiorstwa, ale również wpływanie na świadomość społeczeństwa. Służą temu nasze akcje edukacyjne i  informacyjne. Chcemy, by już najmłodsi wiedzieli skąd się bierze woda w kranie, ile potrzeba wysiłku, aby nigdy jej nie zabrakło. Cieszy nas ogromne zainteresowanie i zaangażowanie, w  akcjach biorą udział tysiące ludzi. Od roku patronujemy też nowemu kierunkowi nauczania w szkole ponadgimnazjalnej, przyszli monterzy odbywają u nas praktyki, a najlepsi absolwenci, znajdą zatrudnienie – obiecuje prezes WPWiK.



Tomasz Pluta, Jacek Majewski

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11