Koleje z sercem

Koleje Wielkopolskie to pierwszy w Polsce przewoźnik, który w ramach swojej misji podwyższania standardów usług przewozowych i bezpieczeństwa pasażerów, wyposażył pociągi w defibrylatory AED czyli urządzenia do resuscytacji.

Defibrylatory, urządzania dzięki którym każdy może uratować życie innemu człowiekowi w sytuacji zaburzeń rytmu serca, coraz częściej pojawiają się w różnych miejscach przestrzeni publicznej. Teraz, ta prosta w obsłudze i niezwykle skuteczna aparatura, znalazła się na wyposażeniu pociągów Kolei Wielkopolskich. Pasażerowie oczekują profesjonalnej obsługi, komfortowych przejazdów, połączeń i bezpiecznej podróży. Przewoźnik wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, nieustannie podnosi standard realizowanej oferty przewozowej. Dbałość spółki o wysoką jakość świadczonej usługi dla swoich pasażerów przejawia się nie tylko tym, że Koleje Wielkopolskie zapewniają nowoczesny transport przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy wysoko wykwalifikowany personel, ale przede wszystkim systematycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa podróży.

Bezpieczeństwo transportu kolejowego zależy od szeregu czynników. W szczególności mają na to wpływ: stan techniczny  infrastruktury kolejowej, pojazdów, organizacja ruchu, kwalifikacje zawodowe pracowników. Z usług Kolei Wielkopolskich korzysta ponad 7 mln pasażerów rocznie, tymczasem w Polsce ok. 40 tys. osób co roku doświadcza nagłego zatrzymania krążenia, z czego 95 proc. nie udaje się uratować z uwagi na zbyt późno lub w ogóle nie przeprowadzoną defibrylację (dane szacunkowe Europejskiej Rady Resuscytacji). Zatem prawdopodobieństwo, że sytuacja taka może mieć miejsce w pociągu jest bardzo duża. W trosce o pasażera Koleje Wielkopolskie wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego zainwestowały w bezpieczeństwo pasażerów w zakresie wykraczającym poza standardową działalność przewoźnika. Zamontowane w pociągach przenośne defibrylatory AED (automatyczne defibrylatory zewnętrzne) to urządzenia, które za pomocą komend głosowych, krok po kroku prowadzą nawet nie doświadczoną w ratownictwie osobę, instruując ją jak postępować w czasie akcji. Oficjalne przekazanie sprzętu do użytku odbyło się 24 marca br. w Poznaniu. Pociągi Kolei Wielkopolskich są pierwszymi w Polsce, w których zainstalowano defibrylatory do ogólnego użytku. Spółka przeszkoliła też z obsługi urządzenia wszystkich pracowników drużyn konduktorskich, a wkrótce takiemu szkolenia poddani zostaną również maszyniści i kasjerzy. – Bardzo się cieszę, że udało nam się, jako pierwszej spółce kolejowej w Polsce wprowadzić urządzenia, dzięki którym możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych pasażerów, w jeszcze większym niż dotychczas zakresie – podkreśla Włodzimierz Wilkanowicz, Prezes Zarządu Kolei Wielkopolskich.
    
Defibrylator AED jest urządzeniem dostępnym i gotowym do użycia przez całą dobę. Znajdujące się w specjalnie zaprojektowanych gablotach i zamontowane w pojazdach defibrylatory marki Philips sprawdziły się już w podobnych projektach na całym świecie. Te w pociągach Kolei Wielkopolskich są uniwersalne, umożliwiają bezpieczną defibrylację zarówno dorosłych, jak i dzieci. Osoba poddawana defibrylacji może być ułożona na każdej nawierzchni, w tym także mokrej i metalowej. – Defibrylatory w naszych pociągach to kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa pasażerów, który wyznacza nowe standardy wśród polskich przewoźników kolejowych. Mam nadzieję, że urządzenia te będą wkrótce standardem we wszystkich pociągach pasażerskich w naszym kraju – mówi prezes W. Wilkanowicz.


Marek Przybylski

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11