Sukces legnickiej neonatologii

Sukces legnickiej neonatologii

W grudniu ub. roku na oddział neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy został przyjęty ważący niespełna 850 g noworodek, który przyszedł na świat na początku siódmego miesiąca ciąży.

- Zakończona sukcesem walka o życie naszego małego pacjenta była możliwa dzięki temu, że dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem ufundowanym przez WOŚP, a nasi neonatolodzy to światowej klasy specjaliści – z dumą podkreśla Krystyna Barcik, Dyrektor szpitala. Chłopiec leczony w legnickim WSS jest najmniejszym noworodkiem na świecie uratowanym za pomocą terapii nerkozastępczej. Jest też piątym dzieckiem w tej placówce podłączonym do „sztucznej nerki”, któremu uratowała ona życie.

Wskutek ciężkiej niewydolności wielonarządowej nerki chłopca przestały pracować. Lekarz prowadzący dr Wojciech Kowalik, po konsultacji z rodzicami dziecka, podjął decyzję o zastosowaniu w leczeniu urządzenia do ciągłej terapii nerkozastępczej, tzw. „sztucznej nerki”. Literatura fachowa wskazuje, że najmniejsze noworodki jakie kwalifikują się do takiego leczenia powinny ważyć co najmniej 3 kg, jednak w tym przypadku była to jedyna szansa na podjęcie walki o życie dziecka. Po 3 dniach i farmakoterapeutycznym zamknięciu przewodu tętniczego, będącego pierwotną przyczyną niewydolności, nerki malucha podjęły samodzielną pracę.  

– Staramy się dbać jak najlepiej o wszystkich naszych pacjentów, nie tylko tych najmłodszych. Naszym priorytetem jest to, by być komfortową i kompleksową placówką, w której można otrzymać pełen pakiet świadczeń medycznych, świadczonych na najwyższym poziomie – dodaje K. Barcik. Dlatego, oprócz inwestycji w sprzęt, szpital systematycznie dba o rozwój i wiedzę personelu. W 2015 r. na szkolenia dla pielęgniarek zostanie przeznaczonych prawie 250 tys. zł pozyskanych z funduszy legnickiego Urzędu Pracy.

Jakość usług medycznych oferowanych przez WSS jest często doceniana i nagradzana, także przez instytucje pozabranżowe. Szpital w kwietniu br. został uhonorowany Złotym Godłem w prestiżowym programie Najwyższa Jakość Quality International 2015.

Zuzanna Pawełczyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Laureaci tytułu Lidera Społecznej Odpowiedzialności

2023_9
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11