Nie schlebiaj mi – czyli jak karmić kaczki i inne ptaki wodne?

czym karmić kaczki łabędzie

Nie schlebiaj mi – czyli jak karmić kaczki i inne ptaki wodne?

 Kiedy karmić ptaki?

- Zacznijmy od tego kiedy można kaczki i inne ptaki dokarmiać, bo okazuje się, że nie przez cały rok. Ptaki wodne na co dzień spożywają m.in. rośliny wodne, ślimaki i larwy owadów czy nasiona – jak widać chleb w ich diecie nie występuje. Póki temperatury nie spadają poniżej zera, a jeziora nie pokrywają się lodem, to ptaki mają dostęp do swojego naturalnego pokarmu. Należy unikać karmienia ptaków latem, ponieważ mają one pod dostatkiem pokarmu, który niezjedzony zalega i się psuje. Dopiero zimą można je dokarmiać. Jeśli się to robi cały rok, zaburza się ich naturalny rytm życia. W efekcie nie szukają pokarmu samodzielnie, przestają bać się ludzi i nie odlatują na zimę.

Czym karmić kaczki i inne ptaki?

Według dr Rosenberger zabronione są wszelkie pokarmy typu „fast food', solone, zepsute lub szybko psujące się produkty. Kaczki i inne ptaki wodne można dokarmiać natomiast ziarnem, na przykład owsem, kukurydzą czy pszenicą i warzywami, takimi jak marchew, gotowane ziemniaki i kapusta.

– Zdecydowanie unikamy podawania chleba – podkreśla naukowczyni.


Podczas trawienia chleba powstaje kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaków, prowadząc do niebezpiecznej kwasicy żołądka. Z kolei sól, która znajduje się w chlebie zaburza gospodarkę wodną organizmu. Schorzenia układu pokarmowego powodowane złą dietą osłabiają ptaki, a nawet prowadzą do śmierci.
Pieczywo spożyte w dużych ilościach może prowadzić także do cukrzycy, uszkodzenia nerek, a nawet stawów – u ptaków może się rozwinąć zespół tzw. anielskiego skrzydła, który objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz.

Jak karmić ptaki wodne?


– Przede wszystkim nie wrzucamy pokarmu do wody. Łatwiej się wówczas psuje i zanieczyszcza samą wodę. Nie powinno się też karmić dużymi kawałkami, których ptaki nie są w stanie zjeść lub na których mogą się zadławić. Warto porwać lub pokroić jedzenie na mniejsze kawałki – mówi dr Joanna Rosenberger. 


Trzeba też pamiętać o tym, by nie karmić ptaków z ręki, żeby nie zachęcać ich do kontaktu z człowiekiem. Są to wciąż dzikie zwierzęta, które dla własnego bezpieczeństwa powinny utrzymywać dystans i korzystać z pomocy ludzi wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne.


– I nie karmić ich w miejscach gdzie ptaki są narażone na ataki drapieżników i mają ograniczoną możliwość ucieczki – podkreśla dr Rosenberger.

Na pytania odpowiedziała dr Joanna Rosenberger z Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  

dr Joanna Rosenberger
dr Joanna Rosenberger

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Są z nami

2023_9
2023_8
2023_7
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11