Zakończyły się badania dotyczące ilości bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddanych recyklingowi u źródła w Polsce

Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce”

Zakończyły się badania dotyczące ilości bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddanych recyklingowi u źródła w Polsce

Zakończono prace nad realizacją przedsięwzięcia pn.: “Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce”. Jego celem było opracowanie danych umożliwiających określenie ilości bioodpadów komunalnych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi u źródła w gospodarstwach domowych w poszczególnych województwach w Polsce. W związku z tym przygotowano metodykę, która pozwala gminom na obliczenie ilości bioodpadów komunalnych, poddawanych recyklingowi w przydomowych kompostownikach.

Metodyka została opracowana zgodnie z wymaganiami zawartymi w załączniku II Decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1004, która ustala zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących odpadów, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE. Opracowana metodologia umożliwia gminom dokładne określenie ilości bioodpadów komunalnych w oparciu o pomiary bezpośrednie oraz sezonowość, wielkość gospodarstw domowych i inne zmienne.

Badania przeprowadzono we współpracy z gminami, podmiotami zewnętrznymi oraz osobami prywatnymi w ramach kilku cykli badawczych. Wyniki wskazują, że średnia ilość bioodpadów kuchennych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi przez jednego mieszkańca, wynosi około 97 kg rocznie. Z kolei średnia ilość bioodpadów zielonych, które powstały z 1 m² terenu zielonego w gospodarstwach domowych, wynosi 1,92 kg rocznie.

Badania wykazały także, że podział gmin na województwa czy rodzaje gmin nie oddaje w pełni indywidualnych potrzeb i rzeczywistego poziomu recyklingu w każdej z nich. Dlatego, zgodnie z wynikami analizy, zalecane jest stosowanie indywidualnych wskaźników wytwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych gminach.

Częścią publikacji jest również: „INSTRUKCJA DLA GMIN-METODA BEZPOŚREDNIA”, która krok po kroku przedstawia sposób wyliczenia masy bioodpadów komunalnych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła metodą pomiaru bezpośredniego.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11