Franke w Polsce – dwie dekady rozwoju

Franke w Polsce – dwie dekady rozwoju

W bieżącym roku marka Franke obchodzi 20-lecie swojej działalności w Polsce. W tym czasie nie tylko jej produkty podbiły nasz rynek, ale firma okazała się również pożądanym pracodawcą, gwarantującym stabilizację zatrudnienia oraz szerokie możliwości rozwoju kariery.

 

Marka Franke na przestrzeni minionego wieku stała się synonimem jakości i innowacji w projektowaniu oraz produkcji systemów kuchennych, sanitarnych oraz urządzeń dla gastronomii. Reprezentuje legendarną szwajcarską precyzję, w odniesieniu do produkowanych zlewozmywaków i baterii, ale także okapów, płyt grzewczych, piekarników, zmywarek, kuchenek mikrofalowych, chłodziarek i innych urządzeń.  Franke, z główną siedzibą w szwajcarskim Aarburgu, zatrudnia dziś 11 tys. osób na całym świecie i posiada ponad 80 oddziałów w 40 krajach.

 

Od 1993 r. firma jest obecna także w Polsce, gdzie w Sękocinie Nowym pod Warszawą posiada nowoczesny zakład produkcyjny. Wytwarza się tam zlewozmywaki, projektowane specjalnie na potrzeby rodzimych odbiorców. Fabryka uzyskała ponad 40-proc. udział w krajowym rynku tych produktów, zdobywając tym samym pozycję lidera w ich sprzedaży. Dostarcza również armaturę kuchenną oraz wysokiej klasy sprzęt AGD. W minionych latach Franke Polska Sp. z o.o. została wyróżniona m.in. tytułem „Najwyższa Jakość Quality International”, „Dobry Produkt – Wybór Konsumentów” oraz otrzymała nagrodę dla najlepiej zorganizowanej fabryki koncernu Best Leanness Plant. Teraz została zdobywcą tytułu „Lider Społecznej Odpowiedzialności – Dobry Pracodawca 2012”.

 

Praca zespołu - sukces firmy

 

 - Wszystko, co uzyskaliśmy jako firma, to rezultat pracy zespołowej, nie ma tu jednostkowych sukcesów. Chociaż zdobyliśmy już wiele prestiżowych nagród, to otrzymanie tytułu „Dobry Pracodawca 2012” jest dla nas szczególnym osiągnięciem - zauważa Marek Szymański, Prezes Zarządu Franke Polska. - Certyfikat ten potwierdza, że udało nam się stworzyć wyjątkowy zespół i zatrzymać najlepszych pracowników.

 

W całym koncernie Franke podkreśla się współodpowiedzialność za rozwój firmy. Każdy pracownik w obrębie każdej sekcji musi wykonywać rzetelnie swoje zadania tak, aby firma mogła właściwie funkcjonować. Zatrudnia się tutaj osoby, które nie tylko posiadają wymagane kwalifikacje i doświadczenie, ale są przede wszystkim błyskotliwe, chętne do nauki i współpracy oraz zaangażowane i oddane firmie. Oddział w Polsce obejmuje wszystkie niezbędne działy od produkcji, poprzez, logistykę, księgowość, HR, dział obsługi klienta, aż po sprzedaż.

 

W przedsiębiorstwie przestrzegane jest wdrożone rozporządzenie, obejmujące zagadnienia równości traktowania pracowników, w zakresie wolności wyznania, poglądów, wieku, czy płci. Kobiety pracują obecnie w większości działów, w tym na produkcji i w magazynie. Również rozpiętość wiekowa pracowników jest bardzo szeroka. Najstarsi pracownicy są tu zatrudnieni od początku istnienia fabryki w Polsce.

 

Inwestycje w szkolenia


 

Rok 2012 był okresem dynamicznego wzrostu wyników sprzedaży produktów Franke na rynku, co przypisuje się w dużym stopniu stworzeniu inicjatywy o nazwie Franke Sales Force Academy. To przedsięwzięcie, w które firma włożyła dużo wysiłku, stawiające na systemowe szkolenie handlowców w zakresie przeprowadzania właściwych i skutecznych rozmów, mających na celu identyfikację potrzeb oraz spełniania wymagań i oczekiwań klientów.

 

Franke Polska inwestuje w rozwój edukacyjny swoich pracowników. Finansuje im studia podyplomowe oraz partycypuje w kosztach studiów magisterskich. Organizuje również kursy językowe, zarówno indywidualne, jak i grupowe w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania. W zakresie zagadnień BHP, oprócz standardowych kursów, handlowcy odbywają naukę bezpiecznej jazdy samochodem. Zorganizowano również dodatkowe, praktyczne szkolenie przeciwpożarowe, w formie symulowanego pożaru w fabryce.

 

- Dbamy o to, aby pracownicy rozumieli celowość podejmowanych przez zarząd decyzji, dlatego przeprowadza się tu takie szkolenia, jak „Ekonomia dla nieekonomistów” czy „Finanse dla niefinansistów” - wymienia Ewelina Romańska, manager ds. PR & HR. - To sposób zaprezentowania kwestii finansów od przyjaznej strony. Pracownicy dowiadują się na przykład na jakie wskaźniki zwracamy uwagę, co one oznaczają i z czego wynika kondycja finansowa firmy oraz, co jest istotne, jakie działania są podejmowane, aby przedsiębiorstwo przynosiło zysk. Omawiamy kwestie obrotu, różnicy między kosztem produkcji, a kosztem zakupu, wysokości kosztów administracji. Świadomość kadry na temat elementów, które wpływają na wynik koncernu, sprawia, że każdy lepiej rozumie jego działania, wzrasta motywacja, a to ułatwia realizację założonych celów.

 

Zasada transparentności

 

Firma ma bardzo jasno sprecyzowany zakres odpowiedzialności każdego pracownika, wiadomo czego można oczekiwać od współpracowników i czego wymaga się od nich samych. Zatrudnieni mają zmienny element płacy, który uzależniony jest od wyników przedsiębiorstwa, co wpływa na zwiększenie motywacji do osiągania lepszej wydajności.

 

Co trzy miesiące odbywają się spotkania, podczas których zarząd przedstawia wyniki firmy za poprzedni kwartał. - Są one transparentne, bo chociaż jesteśmy firmą prywatną, Franke raportuje swoje rezultaty tak, jakby była spółką giełdową, która jest audytowana przez uznane firmy doradcze - podkreśla prezes Szymański. - Każdy z pracowników dowiaduje się na bieżąco, na jakim etapie rozwoju i realizacji planów jest przedsiębiorstwo, ile należy jeszcze osiągnąć, co udało się już zrealizować, a na czym powinniśmy się jeszcze skupić. Ponadto, pracownicy na bieżąco otrzymują informacje mailowe na temat działalności całego koncernu bezpośrednio z centrali, również odnoszące się do działalności polskiego oddziału.

 

Proces zarządzania produkcją jest równie przejrzysty. Codziennie przeprowadzane są spotkania informacyjne związane z prezentacją planów działań. Na bieżąco dokonuje się podsumowań na temat realizacji przewidzianych obowiązków i statusu ich wykonania. Czynności te są ukierunkowane na zwiększenie efektywności, oszczędności, jak również zachowania porządku i bezpieczeństwa. Franke szczyci się wysokim współczynnikiem bezwypadkowości (ostatni incydent - skaleczenie palców - miał miejsce 2 lata temu).

 

Wszystkie działania przyświecają tu przejrzystości podejmowanych działań. Każde pomieszczenie wyposażone jest w szklane drzwi, otwarte dla wszystkich, tak, aby widocznym było, kto pracuje w danym pomieszczeniu. Ponadto, co roku odbywa się ocena pracy według przyjętych, jasnych kryteriów. Z przełożonym omawia się mocne i słabsze strony członków zespołu, mając na uwadze, że istnieją różne okresy w ich życiu, spowodowane chorobą, czy trudną sytuacją rodziną. - Bierzemy pod uwagę, że w trudniejszych etapach życia niektórzy mogą mniej wydajnie pracować, ale nadrabiają to w późniejszym czasie - dodaje prezes firmy.

 

 Franke swoim pracownikom gwarantuje liczne świadczenia dodatkowe. W fabryce działa Rada Pracownicza, która przyznaje środki finansowe osobom w wyjątkowej potrzebie, najniżej uposażonym, tym, którzy znaleźli się trudnej sytuacji rodzinnej lub doznali nieszczęśliwych wypadków losowych. Ponadto firma współfinansuje karty „Multi Sport”, uprawniające do uczestnictwa w zajęciach sportowych różnych klubów oraz zapewnia dodatkowy program ochrony zdrowia. Każdy pracownik może zakupić raz w roku sprzęt Franke ze znaczną zniżką. Będąc jednym z największych na świecie producentów ekspresów do kawy, firma udostępniła personelowi dostęp do takiego profesjonalnego urządzenia. Organizuje również pikniki dla rodzin pracowników, spotkania świąteczne oraz funduje nagrody jubileuszowe. Wszystko to wpływa na przyjazną atmosferę w miejscu pracy oraz motywację do wspólnego dalszego budowania sukcesu Franke.


Źródło: Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27.02.2013 r.

 

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11