Czy przemysł ciężki może być ekologiczny? SECO/WARWICK udowadnia, że tak. 

Czy przemysł ciężki może być ekologiczny? SECO/WARWICK udowadnia, że tak. 

Przemysł ciężki wielu osobom kojarzy się z zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Tymczasem SECO/WARWICK, polski lider produkcji pieców do cieplnej obróbki metali i metalurgii udowadnia, że nawet ta branża może rozwijać się dzięki postawieniu na ekologię. 

Od lat SECO/WARWICK stara się aktywnie chronić środowisko, nie tylko segregując śmieci, oszczędzając wodę, wprowadzając elektroniczny obieg dokumentów czy angażując w ideę SECO/ECO swoich partnerów. SECO/WARWICK przede wszystkim wdraża innowacyjne, ekologiczne technologie, które pozwalają dokonać wielu prośrodowiskowych zmian w branży energetycznej, lotniczej, motoryzacyjnej czy recyklingowej. SECO/WARWICK zmienia świat na lepszy, bo ekologiczny. 

Piece, które zmieniają oblicze przemysłu

Wdrażane w SECO/WARWICK innowacje związane bezpośrednio z produkowanymi urządzeniami dotyczą m.in. ekologii. Przykładem może być technologia ZeroFlow®, która pozwala na redukcję kosztów technologicznych i emisji gazów procesowych o nawet kilkadziesiąt procent. Inne rozwiązanie – Vortex® redukuje czas obróbki elementów nawet o 30 proc. w porównaniu do innych dostępnych technologii. To wpływa na zwiększenie produktywności, a co za tym idzie ograniczenie zużycia energii i kosztów. Z kolei technologia LPC pozwala na wielokrotne skrócenie czasu procesu oraz zmniejszenie konsumpcji energii i gazów procesowych, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcji oraz zmniejszenie do pomijalnych wartości emisji CO2 przy jednoczesnym polepszeniu jakości rezultatów w porównaniu do technologii tradycyjnej. Ale dbałość o środowisko w przypadku świebodzińskiej firmy nie dotyczy wyłącznie jej produktów. Zrównoważona produkcja oraz ekologiczne innowacje to element długofalowej strategii.

- Dbałość o środowisko to ważna wartość dla Grupy SECO/WARWICK. Jest ona rozumiana nie tylko jako zrównoważona produkcja ekologicznych i innowacyjnych urządzeń, ale także jako troska o energetyczną oszczędność, angażowanie się w ekologiczne akcje społeczne czy wspieranie Partnerów, którzy przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego. Jest to element naszej długofalowej strategii. Dostarczamy piece, które pozwalają oszczędzać energię i ograniczać emisję w wielu branżach. Możemy pochwalić się m.in. piecami, które powstają w kooperacji ze szwedzkim GreenIron, które będą służyć do bezemisyjnego recyklingu utlenionych metali. Bezpośrednio przyczynią się zatem do ograniczenia emisji CO2 na niespotykaną dotychczas skalę. To innowacyjne rozwiązanie pomoże wielu przedsiębiorstwom wdrażać „zielone” technologie i funkcjonować w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Przemysł ciężki może być ekologiczny i tą tezę konsekwentnie chcemy udowadniać - mówi Sławomir Woźniak, Prezes Grupy SECO/WARWICK.

SECO/WARWICK działa globalnie, myśli lokalnie

Ochrona środowiska jest dla Grupy SECO/WARWICK priorytetem. Widać to nie tylko w globalnej produkcji urządzeń, ale także w małych, ale systematycznych innowacjach wdrażanych w zakładach Grupy. Dużą wagę SECO/WARWICK przykłada do racjonalnego używania energii oraz wody, segregacji odpadów, minimalizacji użycia papieru w działalności administracyjno–biurowej. Grupa chętnie inwestuje w projekty poprawiające ekologię np. fotowoltaikę, termomodernizację budynków czy modernizację systemu ogrzewania budynków. 

Panele fotowoltaiczne na dachu hali produkcyjnej SECO/WARWICK

- Jesteśmy także świadomi, że nasze urządzania muszą wspomagać naszych klientów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, dlatego nieustannie dążymy do zwiększania ich efektywności energetycznej. Wdrażamy działania mające zapobiegać występowaniu awarii, a przez to zwiększyć żywotność tych urządzeń (program Furnace+). Pracujemy nad tym, aby nasze działania możliwe były do realizacji w procesach zdalnych, co zminimalizuje emisję CO2 wynikającą z podroży oraz użycia papieru. Ale mocno skupiamy się także na budowaniu świadomości ekologicznej naszego zespołu poprzez regularne publikacje w wewnętrznym newsletterze oraz organizację działań na rzecz ekologii np. sadzenie i sprzątanie lasów. Dbałość o środowisko, planetę to odpowiedzialność za nasze działania wywierające wpływ na środowisko naturalne teraz i ich efekty w przyszłości. To nasz obowiązek względem planety i pokoleń. Sadzimy więc drzewa, sprzątamy lasy i dbamy o przyjazną dla środowiska produkcję oraz pro-ekologiczne rozwiązania i produkty, które oferujemy – tłumaczy Katarzyna Sawka, Wiceprezes Marketingu Grupy SECO/WARWICK.

Od 2021 roku wspólnie z pracownikami SECO/WARWICK zasadził ponad 6000 drzew w pobliskim lesie. Wspomniana akcja stała się corocznym wydarzeniem, w które angażuje się blisko 100 pracowników. Także obchodzone w 2021 roku 30-lecie firmy było okazją do zostawienia ekologicznej pamiątki. W tym przypadku było to 30 drzew (symboli) zasadzonych na terenie firmy. 

Ponad 6 000 drzew zasadzonych przez pracowników

Od kilku lat lokalne społeczności otrzymują SECO/SERCA – autorskie pojemniki, do których lokalna społeczność może wrzucać plastikowe nakrętki. Inicjatywa łączy w sobie ideę: budowania ekologicznej wrażliwości i świadomości oraz naturalną chęć ludzi do niesienia pomocy potrzebującym.  Zbieranie nakrętek do SECO/SERCA to flagowa akcja społeczna, która wyszła już poza granicę miasta. Poza tym, że pozwala chronić środowisko naturalne, umożliwia finansowanie ważnych inicjatyw społecznych. Tona nakrętek kosztuje w skupie nawet 1000 zł. Za taką kwotę można zrealizować aż dziesięć zajęć rehabilitacyjnych dla najmłodszych. Zbierając wspólnie nakrętki SECO/WARWICK okazuje solidarność najbardziej potrzebującym. Firma zbudowała i przekazała już 9 takich pojemników. Jeden zapełniony pojemnik mieści blisko 80 kg plastikowych nakrętek. W zależności od lokalizacji są one opróżniane i ponownie zapełniane od kilku do kilkunastu razy w roku. Łatwo policzyć, że SECO/SERCA tylko w ubiegłym roku zapełniły się nakrętkami o wartości blisko 7000 złotych.  

SECO/SERCA na plastikowe nakrętki zagościły w lokalnych placówkach oświatowych

- Od kilku lat prowadzimy akcję SECO/SERCA, która polega na wolontaryjnej budowie i przekazywaniu pojemników na plastikowe nakrętki. Serca montowane są w miejscach wskazanych przez lokalną społeczność, a dziś jest już ich w okolicy aż dziewięć. Dzięki naszym pojemnikom zebrano już tony nakrętek, które wspomogły najbardziej potrzebujących – dopowiada K. Sawka.

SECO/WARWICK to jedna z największych firm w regionie. Zatrudnia na całym świecie ponad 750 osób i należy do pięciu największych globalnych firm zajmujących się produkcją urządzeń do obróbki cieplnej metali. Spółka otrzymała za swoje działania wiele nagród m.in. od Zachodniej Izby Gospodarczej nagrodę – Lidera Innowacji oraz Lidera Gospodarczego przyznawanej przez Marszałka Województwa Lubuskiego.

Drobne zmiany mają znaczenie

SECO/WARWICK przykłada ogromna wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, a przejawia się to nie tylko w dużych akcjach i masowej produkcji, ale także w niezliczonej ilości małych zmian, które systematycznie są wdrażane w zakładach. 

W ramach prowadzonej AKCJI INNOWACJA jeden z pracowników zgłosił projekt zakupienia urządzenia do produkcji wypełniacza paczek. Jest to inicjatywa przetwarzania zużytych kartonów na w pełni biodegradowalny wypełniacz do uzupełnienia pustych przestrzeni w przesyłce. Ten ekologiczny wypełniacz zabezpiecza przesyłany produkt przed uszkodzeniami. Dotychczas do tego celu używana była głównie folia bąbelkowa zostawiająca negatywny ślad ekologiczny. Wdrożone urządzenie to także oszczędności ekonomiczne liczone w tysiącach złotych. 

Z tych małych kroków tworzy się w Świebodzinie firma, dla której nie tylko istotna jest produkcja wysokiej klasy ekologicznych urządzeń do obróbki cieplnej metali, ale także świadoma swoich zobowiązań wobec planety i najbliższego otoczenia. W duchu SECO/ECO spółka nawiązała w 2022 roku współpracę ze spółdzielnią socjalną ZEROBAN, która szyje torby, kosmetyczki i teczki ze zniszczonych, bądź nieaktualnych bannerów reklamowych. Zamawiając gadżety reklamowe czy upominki spółka robi to w przemyślany i odpowiedzialny sposób. Współpraca z Zeroban jest ważna nie tylko dlatego, że ma wymiar proekologiczny, ale także dlatego, że jest to spółdzielnia socjalna, która wspiera osoby wykluczone społecznie. 

ECO gadżety wyprodukowane z firmowych roll-upów

To nie jedyna innowacyjna akcja nadająca przedmiotom drugie życie w SECO/WARWICK. Grupa zainicjowała zbiórkę książek z domowych biblioteczek, aby przekazać je lokalnej bibliotece. Dzięki tej inicjatywie pracownicy SECO/WARWICK budują nawyk dzielenia się między sobą książkami. Tworząc dobre postawy spółka dba o środowisko i zdrowie pracowników. Ochrona środowiska naturalnego to także szereg mikroinicjatyw, które choć teoretycznie mają śladowy wpływ na otoczenie, to w swojej mnogości powodują znaczną różnicę. 

Na terenie zakładów SECO/WARWICK nie jest używana woda butelkowa. Pracownikom i gościom udostępnione są dystrybutory z wodą pitną podłączoną bezpośrednio do wodociągów. Woda jest filtrowana, a nawet gazowana. Jest ona w zasięgu ręki każdego, zaś pracownicy zostali wyposażeni w wielorazowe butelki firmowe, które od 2 lat są nieodłącznym elementem codziennego ekologicznego życia.

Grupa chętnie korzysta z pomysłów pracowników, które mają poprawić aspekt ekologiczny przedsiębiorstwa. Jeden z nich zgłosił pomysł wykorzystania istniejącego nieużywanego zbiornika podziemnego (o pojemności 300m3) do zbierania deszczówki.  Koszt wykonania instalacji nawadnia automatycznego ze zbiornika był porównywany dla instalacji nawadniania z sieci wodociągowej. Dużym atutem pomysłu było wykorzystanie istniejącej infrastruktur. Ponad to, zbieranie wody opadowej to oszczędność firmowego budżetu i wkład w dbanie o środowisko. Kwestia gromadzenia deszczówki staje się tym bardziej istotna, że coraz częściej odczuwamy efekty suszy, która od kilku lat dotyka świat. Samo zaś zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane. Gromadzenie wody opadowej to nie tylko zabezpieczenie, ale też inwestycja. 

Ekologia w miejscu pracy w stylu SECO/ECO

SECO/WARWICK prowadzi szereg działań zmierzających do ograniczenia zużycia energii elektrycznej poprzez zainstalowanie na terenie firmy czujników światła, w celu zoptymalizowania zużycia prądu. W ramach oszczędzania energii elektrycznej oraz dbałości o dobre warunki pracy wymienione jest systematycznie oświetlenie pomieszczeń na lampy ledowe. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem pozwala na znaczną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Dzięki użyciu głowic termostatycznych (z możliwością zdalnego sterowania) oraz czujników pozwalających na kontrolę temperatury oraz zajętości pomieszczeń możliwa jest redukcja kosztów ogrzewania o 30 proc. Na czas nieobecności pracowników oraz weekendów, utrzymana jest stała temperatura 15°C. W skali roku, są to oszczędności rzędu 40 proc.

Dbając o zdrowie pracowników SECO/WARWICK stworzyło im warunki do korzystania na co dzień z rowerów. Zbudowało wiaty rowerowe, z których pracownicy korzystają cały rok. Spółka inwestuje także we flotę samochodów elektrycznych oraz planuje zbudować na terenie zakładu stację ładowania takich pojazdów. Kilka lat temu spółka podjęła decyzję o zmniejszeniu nakładów drukowanych materiałów reklamowych, by docelowo korzystać tylko z wersji elektronicznych, samo zaś drukowanie jest scentralizowane.

Bądź eko tak jak SECO

SECO/WARWICK od lat udowadnia, że akronim ECO jest wpisany w jego DNA, a nie tylko w nazwę. Spółka poprzez liczne inicjatywy wpisuje się w globalny trend dbałości o środowisko naturalne. Ale dla SECO/WARWICK ekologia to nie trend. To realna potrzeba i wartość, dzięki której pozostawimy planetę następnym pokoleniom w dobrym stanie. SECO/WARWICK wierzy, że praca w ciężkim przemyśle nie musi oznaczać dewastacji tego co najcenniejsze – środowiska naturalnego. Przemysł ciężki ma ekologii wiele do zaoferowania. Nieustanne dążenie do oferowania innowacyjnych produktów, a także troska o nawet najmniejsze sprawy sprawia, że SECO/WARWICK jest jednym z najbardziej proekologicznych przedsiębiorstw w branży produkcji pieców do obróbki cieplnej metali. 

 Więcej informacji o społecznej odpowiedzialność biznesu w SECO/WARWICK przeczytasz tutaj: Społeczna odpowiedzialność biznesu w SECO/WARWICK (secowarwick.com)

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11