4 na 10 pracodawców branży nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej chce zatrudniać

rekrutacja

4 na 10 pracodawców branży nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej chce zatrudniać

Pracodawcy obszaru nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej zapowiadają w najbliższych miesiącach bardzo dynamiczny rozwój. Od kwietnia do końca czerwca 42% firm tego sektora chce zatrudniać nowych pracowników. Taki sam odsetek nie chce zmian kadrowych, zmniejszenie liczby etatów przewiduje 12% organizacji, a jedynie 4% nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas. Takie dane płyną z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany rekrutacyjne na II kwartał tego roku. 

Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że w drugim kwartale 2024 plany rekrutacyjne pracodawców nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej są bardzo optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi tutaj bowiem +30%. To jeden z najwyższych wyników spośród 8 analizowanych branż – jego wskaźnik wzrósł o 13 punktów procentowych w porównaniu do I kwartału 2024 roku, a także o 19 punktów procentowych w ujęciu rocznym. Oznacza to, że firmy planują wzmacnianie swoich zespołów. 


– Miniony rok przyniósł szereg zmian w sektorze life science. Branża nie utraciła dynamiki rozwoju, nadal obserwujemy powstawanie nowych ról, zmiany struktur organizacyjnych czy pogłębianie się deficytów talentów w obszarach, które już rok temu notowały braki kadrowe. Obecnie wysokie prognozy zatrudnienia są między innymi wynikiem zwiększonego poziomu inwestycji tego sektora w Polsce. Powstają nowe ośrodki badań, a centra usług, tzw. HUB-y, są przenoszone nad Wisłę z państw o wyższych kosztach pracy – mówi Katarzyna Gołek, ekspertka rynku pracy, manager zespołu zatrudnienia w Manpower. – Zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników wynika również z konieczności zapełnienia wakatów po odejściach osób z organizacji. Są one rezultatem poszukiwania wyższych zarobków, ale również wyjazdów za granicę, gdzie specjaliści i eksperci mogą liczyć na wiele możliwości rozwoju zawodowego. Na zwiększoną rotację wpływa również fakt, iż badania klinicznie to nierzadko projekty, które w pewnym momencie się kończą. Dotyczy to zarówno stanowisk regulacyjnych, jak i operacyjnych. To kandydaci, którzy zmieniają i będą zmieniać pracodawców częściej niż ich koledzy w strukturach liniowych – podkreśla ekspertka.


Według danych Job Market Insights w obszarze zdrowia od stycznia do połowy marca tego roku najczęściej poszukiwani byli kandydaci tacy jak m.in. magister farmacji, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog, technik farmaceutyczny oraz rejestratorka medyczna. Na najwięcej możliwości zmiany pracodawcy mogli liczyć kandydaci z okolic Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania oraz Katowic.


Jak dodaje Katarzyna Gołek, w miarę rozszerzania się oferty rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych, coraz trudniej o farmaceutę czy pracownika ochrony zdrowia, który zamierza kontynuować pracę w wyuczonym zawodzie. – W tym wypadku nie pomaga podnoszenie stawek, ponieważ w obszarze badań klinicznych można liczyć na zdecydowanie większe wynagrodzenie, niż w szpitalu czy aptece. Sama praca także jest postrzegana jako bardziej komfortowa, przede wszystkim w uwagi na możliwość opcji hybrydowej. Najwięcej ofert pracy dostępnych jest w dużych miastach, co pozostaje spójne z geograficznym rozlokowaniem dużych firm farmaceutycznych czy centrali organizacji związanych z badaniami klinicznymi. Jednocześnie w tych lokalizacjach coraz trudniej o personel medyczny, z uwagi na mnogość opcji zatrudnienia w innych obszarach z sektora life science – podsumowuje ekspertka Manpower.


Raport ManpowerGroup analizuje również plany rekrutacyjne organizacji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Dane pokazują, że pracodawcy branży nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej tego obszaru patrzą na II kwartał tego roku z nieco mniejszym optymizmem niż polskie przedsiębiorstwa. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze dla regionu EMEA na kwietnia do końca czerwca wyniosła bowiem +25%. Wzmożone działanie rekrutacyjne planuje 41% organizacji, 16% liczy się z koniecznością redukcji etatów, a 3% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 40% pracodawców branży nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej w EMEA chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11