Grupa WIKA specjalizuje się w zakresie techniki pomiarowej. Na całym świecie zatrudnia około 11 tys. Pracowników z czego 2 tys. we Włocławku. Od ponad 75 lat tworzy urządzenia do pomiaru ciśnienia temperatury, poziomu, siły i przepływu, a także kalibracji. Firma jest znanym, kompetentnym, a przede wszystkim innowacyjnym partnerem dla wszystkich poszukujących spersonalizowanych rozwiązań na światowym poziomie. Wszystko to dzięki synergii wartości jaką jest zespół, przestrzeganiu międzynarodowych norm i współpracy z instytucjami naukowymi.
Zespół WIKA
O wartości każdej firmy, bez względu na jej wielkość, decyduje Zespół – czyli Pracownicy. To od poziomu ich zaangażowania, wykształcenia i dobrostanu zależy sukces całej organizacji. Oprócz wynagrodzenia, niesamowicie ważne są również benefity i ich dostosowanie do aktualnych potrzeb Pracowników.
Firma WIKA jako największy Pracodawca w regionie, koncentruje się na potrzebach Pracowników. Dlatego w 2024 roku wdrożyliśmy nowy pakiet benefitów. Wspieramy również rozwój młodych osób, poprzez współpracę ze szkołami średnimi i uczelniami wyższymi, a także angażujemy się w lokalne inicjatywy, by pozostać blisko mieszkańców. - mówi Monika Głoskowska – Dyrektor Personalny.
Benefity dla Pracowników
Dział Personalny intensywnie pracował nad dołączeniem do kafeterii MyBenefit i pakietu Multisport, by w 2024 r. stało się to możliwe dla Pracowników i członków ich rodzin. WIKA angażuje się we współpracę z lokalnymi społecznościami. Sponsoruje wakacyjny festiwal dla mieszkańców – Dni Włocławka. Jest również Sponsorem Głównym "Biegu Kujawiaka" i włocławskiego sztabu WOŚP. Pracownicy są zachęcani do wolontariatu na rzecz pomagania dzieciom z ośrodków wychowawczo-opiekuńczych i zwierzętom z lokalnego schroniska. Spółka stawia na edukację. Angażuje się w działania na rzecz uczniów z Klas Patronackich o profilu Mechatronika z Zespołu Szkół Technicznych oraz współpracuje z Centrum Programowania Robotów Przemysłowych we Włocławku. W tym roku odbyła się już III edycja programu stażowego "Ciśnienie na Karierę" adresowanego do studentów, w którym uczestniczyło 7 osób.
Współpracujemy z uczelniami wyższymi z regionu i sąsiednich województw w ramach partnerstwa dydaktycznego. Oferujemy wsparcie naszym Pracownikom w postaci atrakcyjnych zniżek na studia bez względu na wybrany kierunek kształcenia. Oprócz tego pozyskujemy inne formy dotacji w celu rozwijania kompetencji naszych Pracowników. Dodatkowo, nasza kadra często jest angażowana w zewnętrzne wystąpienia publiczne o charakterze edukacyjnym. - mówi Beata Zielińska – Kierownik Działu Personalnego.
EKO Firma 2024
Ochrona środowiska odgrywa ważną rolę w firmie. W 2015 r. została przeprowadzona certyfikacja na zgodność z międzynarodową normą zarządzania środowiskiem ISO 14001 dla WIKA Polska, zaś w 2024 roku również dla drugiej lokalizacji WIKA Polska SGF. WIKA każdego roku minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, a także ocenia szanse i ryzyko związane z aspektami lokalnego otoczenia.
W celu podnoszenia świadomości Pracowników podejmowane są liczne kampanie edukacyjne, projekty oraz wydarzenia. Każdy nowo zatrudniony Pracownik bierze udział w panelu szkoleniowym dotyczącym ISO 14001 w ramach Akademii WIKA. Informacje takie jak Polityka Środowiskowa z danymi dotyczącymi wykorzystywania poszczególnych zasobów publikujemy na naszej stronie internetowej. - mówi Paweł Golasiński –Kierownik Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem.
Wszytko to nie byłoby możliwe bez nowoczesnych technologii. Inwestycje w park maszynowy mają swoje odzwierciedlenie w zmniejszaniu wpływu na środowisko. W 2023 r., trzy urządzenia do druku offsetowego zastąpione zostały jedną nowoczesną drukarką cyfrową, w ten sposób uzyskano zmniejszenie zużycia substancji chemicznych z 24 do 4.
Lokalne działania
WIKA przestrzega wszystkich przepisów krajowych i międzynarodowych. Dążąc do jak najwyższej jakości produktów, niezmiennie troszczy się o to, aby ograniczyć zużycie energii przy ich wytwarzaniu. Jak to zwykle bywa w firmach rodzinnych, perspektywa czasowa to kategoria pokoleń, nie kwartałów.
W WIKA Polska organizowane są różne projekty proekologiczne. 5 czerwca ub.r., czyli w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, przeprowadzona została akcja „Rowerem do pracy”. Miała ona na celu promowanie wyboru tego ekologicznego środka transportu. Po zeszłorocznym sukcesie, w tym roku postanowiliśmy kontynuować tę akcję. W międzynarodowe święto Dzień Ziemi Pracownikom zaproponowano wysiewanie nasion kwiatów, gdyż dzięki tworzeniu mini łąk kwietnych we własnych ogrodach czy na balkonach mają wpływ na zwiększanie bioróżnorodności.
Funkcjonowanie firmy WIKA wiąże się z wykorzystaniem dużych ilości energii elektrycznej. Dzięki małym i prostym krokom, takim jak kontrola temperatury w pomieszczeniach czy ustawienia pracy urządzeń elektrycznych, każdy pracownik firmy ma wpływ na zmniejszenie zużycia energii na swoim stanowisku pracy – mówi Paweł Imbirski – Dyrektor Operacyjny.
Projekt „System odzyskiwania helu” z nagrodą Sustainability Challenge 2024
WIKA Polska jest największym odbiorcą helu w Grupie WIKA i zużywa aż 30 proc. jego ilości potrzebnej dla całej Grupy WIKA. Stosowany jest do oznaczania szczelności produktów. W 2022 r. na skutek sytuacji geopolitycznej pojawiły się niedobory tego pierwiastka na rynku. Spowodowało to potrzebę znalezienia alternatywy w jego pozyskiwaniu i ograniczenia jego zużycia.
Nasz Zespół Projektowy odniósł sukces i w lipcu 2023 r. została zakończona instalacja do odzyskiwania helu na stacji prób szczelności dla produktu z grupy przetworników ciśnienia PT5 z rurą spawalniczą. Dzięki tej instalacji odnotowujemy o 70 proc. niższe zużycie helu na tej linii oraz czyste tło helowe wokół stanowiska szczelności pozwalające zredukować czas testowania szczelności helem z 50 do 35 sekund. Skutkiem wdrożenia kolejnych instalacji tego typu będzie obniżenie zużycia helu aż o 12 proc. przez całą grupę WIKA w 2025 r. – mówi Robert Hoppe – Dyrektor Inżynierii Produktu.
W 2024 r. został opublikowany po raz pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju uwzględniający dane wszystkich spółek w Grupie WIKA.