SIG z tytułem EKO Firma 2023

Rozmowa z Marcinem Szczygłem, Prezesem SIG Sp. z o.o.,

SIG z tytułem EKO Firma 2023

Rozmowa z Marcinem Szczygłem, Prezesem SIG Sp. z o.o., spółki  zajmującej się dystrybucją specjalistycznych materiałów budowlanych. 


Jesteście częścią międzynarodowej Grupy SIG, działającej na rynku już ponad 60 lat. Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa firmy i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju w Polsce?


Na polskim rynku SIG obecny jest już ponad 25 lat. Działamy głównie na rynku B2B poprzez sieć ponad 50 oddziałów zlokalizowanych na terenie całej Polski oraz ponad 200 przedstawicieli handlowych aktywnie działających w terenie. Naszą główną grupą klientów jest sektor wykonawców budowlanych - od małych obiektów po potężne inwestycje. W latach 2013-2014 roku dokonaliśmy rebrandingu - kluczowego dla nas etapu wizerunkowego. Oddziały, działające do tej pory pod historycznymi markami takimi, jak WKT, WODAN, WIG, MELLE, INTERIOR-ZACHÓD - zaczęły występować pod wspólną nazwą SIG. Kolejnym istotnym dla nas krokiem była budowa strategii wielokanałowej, której efektem było uruchomienie w roku 2017 nowoczesnej platformy e-commerce B2B. System SIG.pl umożliwia wygodne zakupy przez internet - 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Co więcej, nasz system został zaprojektowany w ten sposób, aby oprócz możliwości handlowych zapewnić użytkownikom dodatkowe funkcjonalności dedykowane specjalnie branży budowlanej. Użytkownicy SIG.pl mają m.in. dostęp do dokumentacji technicznej produktów, kalkulatorów systemowych, systemu kontroli zakupów czy kosztorysów.


Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów? 


Myślę, że śmiało możemy określić naszą firmę mianem kreatora nowych standardów na rynku dystrybucji materiałów budowlanych. Przez lata działalności zdobyliśmy zaufanie klientów i zbudowaliśmy nowoczesną firmę. Znaczna część klientów SIG współpracuje z nami od lat. Jesteśmy sprawdzonym, wiarygodnym partnerem, na którym można polegać. Z roku na rok SIG poprawia swoje wyniki. Jesteśmy rzetelnym pracodawcą i solidnym partnerem handlowym. Wiem, że klienci cenią sobie wysoką wiedzą specjalistyczną naszych handlowców. Zarówno w oddziałach stacjonarnych, jak i poprzez sprzedaż e-commerce dbamy szczególnie o fachową obsługę. Stawiamy mocno na digitalizację procesów, sprzedaż wielokanałową oraz program lojalnościowy SIGup. Dzięki nowoczesnej platformie e-commerce, dajemy naszym klientom m.in. możliwość wygodnych zakupów przez internet, swobodnego dostępu do dokumentów w formacie elektronicznym np.:do eFaktury i eWZ, zdalnej akceptacji zamówienia, czy ułatwionego pobrania niezbędnej dokumentacji technicznej produktów.


Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwami, również w zakresie ochrony środowiska. Jakie zewnętrzne czynniki wpłynęły na Państwa działalność?


W chwili obecnej już żadna firma nie może pozostawać obojętna na to, że jej działania wpływają negatywnie na naszą planetę. Grupa SIG, której jesteśmy częścią, ma jasno zdefiniowane cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Cele dotyczące ochrony środowiska traktowane są priorytetowo i są mocno zakorzenione w naszej firmie. Jako przykład podam tylko, że nasz ślad węglowy mierzymy już od kilkunastu lat. Dojrzałość, którą osiągnęliśmy, pozwala nam kierować nasze zaangażowanie w obszary, które wymagają jeszcze poprawy. Kolejnym czynnikiem jest dynamicznie zmieniające się ustawodawstwo w zakresie ochrony środowiska. Aby upewnić się, że nasze oddziaływanie na środowisko jest zgodne z wymogami prawa, zleciliśmy pod koniec ubiegłego roku firmie zewnętrznej, przeprowadzenie kompleksowego audytu. Analizujemy obecnie jego wyniki i będziemy wprowadzać niezbędne zmiany w naszych procesach, aby utrzymać zgodność z przepisami. Ostatnim czynnikiem, o którym chciałbym wspomnieć są oczekiwania kandydatów do pracy w naszej firmie oraz naszych kontrahentów w kwestii ekologii. Zauważamy, że jest to niezwykle istotne dla naszego otoczenia i cieszymy się, że możemy sprostać tym oczekiwaniom.


Coraz częściej klienci zwracają uwagę nie tylko na cenę i jakość, ale także na to czy są one ekologiczne. W jaki sposób dbają Państwo o to aby oferowane produkty spełniały te wymagania?


To prawda, z zadowoleniem dostrzegamy rozwój tzw. zrównoważonego budownictwa. Według raportu World Green Building Council do 2050 roku zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 50 proc., a budynki są odpowiedzialne za 36 proc. światowej emisji dwutlenku węgla, 40 proc. zużycia energii oraz 50 proc. globalnego zużycia materiałów. To oznacza ogromne wyzwania dla naszej branży. Zrównoważone budownictwo opiera się na wykorzystywaniu w jak najwyższym stopniu surowców naturalnych, takich jak np. drewno, gips, piasek, wapno czy glina. W produkcji materiałów budowlanych powinniśmy ograniczać zużycie energii oraz ilość odpadów. W wyniku tego powinny powstawać energooszczędne, dźwiękoszczelne i ognioodporne obiekty, w których panuje przyjazny dla człowieka mikroklimat. Oczywiście to nie wszystko, ważne jest również, aby budynek komponował się z otoczeniem, był dostępny i użyteczny dla okolicznej społeczności, a na koniec istotne jest również to, czy materiały po jego rozbiórce można użyć ponownie. W naszym kraju dynamicznie rozwija się rynek certyfikacji wielokryterialnych budynków. Powoduje to, że nasi klienci pytają o konkretne parametry produktów. Niestety zjawisko greenwashingu powoduje, że nie jest prosto odpowiedzieć, który produkt jest ekologiczny, a który nie. Jest to zjawisko powszechne, nie dotyczące tylko materiałów budowlanych. Niestety, ale dodanie zielonego listka na opakowaniu nie wnosi żadnej wartości. Na naszej platformie e-commerce SIG.pl budujemy ofertę naprawdę „zielonych” produktów. Najważniejsze jest dla nas, czy materiał posiada deklarację środowiskową (EPD). Jest to niejako „paszport” produktu, który dostarcza niezbędne dane i pozwala ocenić podobne wyroby. Dodatkowo produkt musi posiadać certyfikację, poświadczającą, że jest przyjazny dla środowiska.


Otrzymali Państwo po raz kolejny tytuł EKO Firma. Co oznacza dla Państwa ta nagroda?


Tytuł EKO Firma jest dla nas zarówno potwierdzeniem, że z sukcesem realizujemy nasze cele strategiczne, jak i dowodem uznania, że zewnętrznie nasze działania są postrzegane jako znaczące. Nasi pracownicy z dużym zainteresowaniem przyjęli ogłoszoną w 2022 roku strategię zrównoważonego rozwoju, i jak się Państwo mogli przekonać, podejmują wiele inicjatyw oraz projektów, aby nasze zamierzenia zorganizować. Cieszy nas, że po raz kolejny wyróżniamy się na rynku jako lider w naszej branży, tworząc nowe, zauważane i doceniane rozwiązania.


Rozmawiała Joanna Jakoweńko

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11