Quiet quitting generacji Z to zjawisko, które zyskało na popularności dzięki mediom społecznościowym. Trend zapoczątkowany przez pokolenie dopiero wchodzące na rynek pracy odnosi się do problemów pojawiających się w środowisku zawodowym, na które młodzi ludzie nie mogą znaleźć prostej recepty, w efekcie wybierając wycofanie zawodowe. Na czym polega quit quitting? Jak mu zapobiegać?
Quiet quitting – co to jest?
Quiet quitting po polsku to dosłownie „ciche odchodzenie”. Zjawisko to wypromowane zostało przez użytkowników TikToka, jednak wbrew pozorom polega po prostu na rezygnacji z pracy, a na zmianie przekonań dotyczących własnej roli zawodowej.
Według zwolenników quiet quittingu ważne jest, aby zrezygnować z przekonania, że to praca stanowi najważniejszą wartość w życiu człowieka – wyznaczanie granic w środowisku zawodowym ma zaczynać się od rezygnacji z ambicji na rzecz pracy na poziomie niezbędnego minimum i skupiania się na podstawowych obowiązkach.
Jaki jest cel quiet quitting?
Cel quiet quitting jest prosty: pracownik ma skupiać się na wyznaczonych obowiązkach, rezygnując z dodatkowych zadań po to, aby odzyskać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Tak zwany work-life balance to domena pokolenia Z, które charakteryzują odmienne wartości od tych typowych dla Milenialsów czy pokolenia X. Na większy nacisk na zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym z pewnością wpływ ma niepewna sytuacja na światowych rynkach pracy. Według raportu „State of the Global Workplace” obecnie zaledwie 14% Europejczyków w pełni angażuje się w obowiązki zawodowe i czerpie z tego satysfakcję.
Quite quitting ma za zadanie zapobiegać wypaleniu zawodowemu poprzez zmianę priorytetów, a co za tym idzie – sposobu myślenia. Pracownik nie powinien emocjonalnie angażować się w pracę, pamiętając, że jest to jedynie część jego życia, a nie cały świat. Ważne, aby mieć czas na regenerację i odpoczynek, unikając przy tym zbędnego stresu i nadmiaru obowiązków.
Wśród przyczyn nowego trendu specjaliści dopatrują się skutków pandemii koronawirusa. Quiet quitting ma być spowodowany przez masowe zwolnienia i pracę zdalną, co doprowadziło do zmian na rynku pracy – jedni zmuszeni zostali do wykonywania większej ilości zadań, inni pracując zdalnie zetknęli się ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. Problemem była też konieczność powrotu do pracy stacjonarnej oraz związana z tym frustracja czy brak motywacji.
Quiet quitting w Polsce
Zapoczątkowany w mediach społecznościowych quiet quitting znalazł zwolenników również w Polsce. U jego podstaw leży wypalenie zawodowe – praca zdalna, którą trzeba było łączyć z życiem rodzinnym, a następnie powrót do modelu pracy stacjonarnej spowodowały frustrację i brak poczucia sensu wykonywanej pracy.
Jak wygląda quiet quitting po polsku? Brak satysfakcji z pracy to jedynie część problemu. Na mniejsze zaangażowanie wpływają też warunki pracy: duże wymagania i niskie wynagrodzenia oraz przepracowanie. Według danych udostępnionych przez Eurostat Polacy znajdują się na trzecim miejscu wśród państw UE, których obywatele pracują najdłużej.
Quiet quitting generacji Z może zaburzyć funkcjonowanie wielu firm, jednak można temu zapobiec. Rozwiązaniem problemu „cichej rezygnacji” jest dostosowanie funkcjonowania przedsiębiorstwa do oczekiwań wchodzących na rynek pracy pracowników. Chodzi tutaj o zmianę warunków pracy, ale też pokazanie, że pracownik stanowi dla firmy największą wartość.
Cicha rezygnacja a sytuacja pracodawców
Mniejsze zaangażowanie w wykonywanie obowiązków to ryzyko spadku produktywności – to z kolei może wiązać się ze spadkiem jakości świadczonych usług. Quiet quitting w związku z tym narzuca pracodawcom konieczność wprowadzania zmian w sposobie funkcjonowania firm: nie tylko większego zaangażowania ze strony liderów, ale także zrozumienia potrzeb młodych pracowników. Pracownicy muszą czuć własną sprawczość, a przy tym pożyteczność i sens pracy.
Quiet quitting – przyczyny nowego trendu na rynku pracy
Światowe rynki pracy zdominowało zjawisko, jakim jest quiet quitting – co to może oznaczać? Z pewnością konieczność zmian po obu stronach: pracownicy powinni zrównoważyć życie prywatne i zawodowe, a nierzadko także poszukać nowych źródeł motywacji do zaangażowania w codzienne zadania – a pracodawcy doceniać ich starania w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
Jeśli szukasz pracy zgodnej z twoimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym, sprawdź najnowsze oferty pracy na Praca.pl.