Air Spiralo Dobry Pracodawca 2023 – mówimy głosem naszych pracowników

Air Spiralo KEN-LOK Dobry Pracodawca

Air Spiralo Dobry Pracodawca 2023 – mówimy głosem naszych pracowników

Air Spiralo jest niezależną, rodzinną firmą z oddziałami zlokalizowanymi w Holandii, Polsce, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii.  Oddział w Szamotułach został założony w 1993 r. pod nazwą Kentel Polska Sp. z o.o., a w 2005 r. wprowadzono na rynku europejskim markę AirSpiralo® oraz slogan „Razem jeszcze silniejsi” („Together even stronger”). W maju 2021 r. polski oddział został przemianowany na Air Spiralo Poland Sp. z o.o. 

Firma produkuje metalowe, okrągłe wentylacyjne kształtki tłoczone oraz inne części systemów wentylacyjnych o wysokiej jakości. W Polsce zlokalizowana jest większość produkcji, a w ostatnich latach stopniowo rozszerzane jest także centrum dystrybucji. Aktualnie produkty dostępne są w dwóch wersjach: KEN-LOK (z uszczelką gumową) oraz SPIRALO (bez uszczelki gumowej). Asortyment KEN-LOK posiada wysoką klasę szczelności ATC2 i jest standardem w branży instalacyjnej. 

air spiralo

Pracowników przedsiębiorstwa pytamy dlaczego warto pracować w firmie i czym wyróżnia się spośród innych na rynku? 


Przy doborze pracowników szczególna uwaga kierowana jest na dopasowanie do kultury organizacyjnej. Cenione są takie wartości jak otwartość, gotowość do rozwoju oraz poszerzania swoich kompetencji. W związku ze stale rosnącym parkiem maszynowym oraz automatyzacją w ASP ważna jest również elastyczność pracowników, odwaga w podejmowaniu wyzwań oraz chęć do pracy przy różnych maszynach. Inicjatywa w pracy, pomysłowość, gotowość do proponowania oraz wprowadzania nowych rozwiązań z pewnością przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu. Niezależnie od stanowiska, ważna jest umiejętność pracy w zespole. W związku z różnorodnym środowiskiem niezbędny jest szacunek do współpracowników oraz tolerancja. 


Marcin Woźniak, obecnie Kierownik Działu Technicznego. Rozpoczął pracę w Air Spiralo jako Operator Maszyn, następnie awansował na stanowisko Specjalisty ds. Techniczno- Produkcyjnych, a po 2 latach objął stanowisko Inżyniera Produkcji .


–Najważniejsze w Air Spiralo jest to, że jesteśmy zespołem. Pracownicy agencyjni i zatrudnieni bezpośrednio w firmie traktowani są tak samo. To wśród kadry szukamy potencjału do rozwoju, dajemy szansę ludziom, dopiero gdy brakuje kompetencji wewnątrz, szukamy poza organizacją. Blisko połowa załogi to kobiety, które na równi pracują na maszynach z mężczyznami. Organizacja cały czas się rozwija, np. zmiany z produkcji gniazdowej na liniową, rozwój maszynowy, infrastruktury, procesów. Firma dobrze radzi sobie na rynku, szuka możliwości rozwoju, także w trudnych sytuacjach, jak pandemia, czy ostatnio wojna na Ukrainie. Pracuje u nas wiele par, członków rodzin, im firma stara się iść na rękę w zakresie organizacji pracy, zmian, itp. Lokalizacja  jest też przyjazna, dojazd zarówno z samych Szamotuł, jak i z dalszych lokalizacji nie jest problemem bo trasa raczej rzadko jest zakorkowana. Jest też potencjał inwestycyjny na dalszy rozwój. Dodatkowo w ciągu ostatnich lat budowana jest rozpoznawalność marki, coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że ludzie identyfikują nas na rynku lokalnym. Jest to efektem tego, że zaczęliśmy komunikować markę na zewnątrz, np. na Facebooku, poprzez udział w targach, sponsoring lokalnych wydarzeń.  

Zasady awansowania w firmie zostały zdefiniowane i są wdrażane w ramach dokumentu Zasady awansowania i rozwoju pracowników Air Spiralo.  Oparte są o obiektywne kryteria, opracowane i rozwijane w ramach Matrycy Kompetencji (definiuje ona skale kompetencji merytorycznych, okołoprodukcyjnych, społecznych i eksperckich na poszczególnych stanowiskach, co umożliwia przypisanie pracownika do poziomu stanowiska i wynagrodzenia oraz jasne określenie jego ścieżki rozwoju). Podczas cyklicznych ocen pracownikom przedstawiane są  Indywidualne Plany Rozwoju.

Aleksandra Mendlik, obecnie Kierownik Działu Technologicznego (R&D). Rozpoczęła pracę w ASPL od praktyk w 2017 roku, następnie odbyła płatny staż, później kolejno stanowiska: Inżynier Rozwoju Produktu i Koordynator Rozwoju Produktu.


-W pracy najbardziej doceniam indywidualne i elastyczne podejście do pracownika. Firma czekała na mnie po skończonych studiach 4 miesiące, abym nie musiała rezygnować z projektu „work and travel”. Ważne są też godziny pracy, współpraca ze studentami, jak również dużo pomniejszych kwestii jak ubezpieczenie, owocowe środy, drobne upominki na różne okazje, konkursy, nauka języków. Wszystko to angażuje pracowników. W firmie bardzo ważna jest atmosfera, podejście do rozwoju, stawianie na talenty, elastyczność, możliwość współpracy międzynarodowej. Różnorodność wyzwań, mimo że niekiedy bywa męcząca, to jest to coś, co przyciąga. Tu nie ma nudy, monotonii, cały czas coś się dzieje. Czasem nie wiem  kiedy mija tydzień.

Firma, zgodnie ze swoimi zdefiniowanymi wartościami stawia na szacunek i przyjazną atmosferę. Wyróżnia się dbałością w budowaniu relacji z pracownikami, umożliwiając łatwą komunikację z Zarządem, czy codzienny kontakt Dyrektora Zarządzającego z pracownikami produkcyjnymi. Ponadto kulturę organizacji charakteryzuje między innymi otwarta komunikacja, opieka w trakcie wdrożenia i indywidualne podejście.

Marcin Gronowski, 3 lata jako Operator na produkcji obecnie - już prawie 5 lat jako Specjalista ds. Technicznych w Dziale Technicznym: 


-Najpierw trzeba było pokazać chęci i dbałość o swoje stanowisko pracy, o detale i maszyny. Były organizowane nabory na nastawiaczy – miałem miesiąc, aby nauczyć się obsługi wszystkich maszyn. W międzyczasie powstała w firmie narzędziownia i zaproponowano mi pracę w tej jednostce. Pracowałem tam 3 lata i moja inicjatywa została doceniona. Jak ktoś czegoś nie potrafił „to Gronka posłali”. Zauważono to, odbyłem rozmowę z Dyrektorem i zaproponowano mi pracę w Dziale Technicznym. To, że firma rzeczywiście daje możliwość rozwoju pracownika, to nie są puste słowa – dlatego jestem tu, gdzie jestem. W codziennej pracy największe zadowolenie dają np. takie sytuacje, gdy 5 osób próbuje naprawić maszynę, a ja podchodzę i w 5 minut udaje mi się usunąć uszkodzenie. Zdarza się też, że kilku pracowników ma za zadanie do wykonania bardzo trudne detale czy produkty i w końcu proszą  mnie o pomoc. Mam ogromną frajdę, kiedy się to udaje.

W Air Spiralo realizowany jest szeroki program działań pro pracowniczych – program celebracji jubileuszy, pożegnań, specjalnych okazji pracowników – nagrody okolicznościowe, święta, w ramach którego m.in. obchodzone są jubileusze pracowników (5, 10, 15, 20, 25 lat, itd.) obejmujące wspólny obiad, nagrody finansowe oraz statuetki i dzień wolny dla jubilatów. Wręczane są prezenty z okazji narodzin dzieci, przejścia na emeryturę, odejścia pracowników, ślubu i od 2023 r. urodzin pracowników (comiesięczna kawa i upominki dla solenizantów). Obchodzona jest Wigilia, wręczane są prezenty świąteczne połączone z wyłonieniem i nagrodzeniem Pracowników Roku w kategoriach: Pomocnej dłoni, Pomysłowości, Poczucia humoru oraz dla tych, którzy wykazują się 100-procentową frekwencją (oprócz nagrody otrzymują dodatkowy dzień wolny).

Czesław Walkowiak, 16 lat pracy w firmie. Zaczynał jeszcze na terenie starego zakładu, gdzie produkował konstrukcje stalowe. Obecnie głównie pracuje jako Operator Pras:


-Typowy dzień pracy zaczynam się od zapoznania z planem produkcyjnym. To krótkie spotkanie z Liderem Linii w celu otrzymania zadań na dzień i wejście na określoną maszynę. Doceniam stabilizację, dobrą atmosferę w zespole. Współpracownikom mogę pomagać ze względu na moje wieloletnie doświadczenie. Ważne są też komfort i warunki pracy, jakie stworzyła firma, jak nowa szatnia z prysznicem, przytulna i czysta stołówka, gdzie każdy pracownik ma swoją szafeczkę i może sobie zostawić śniadanie, celebracja urodzin. Miło jest, że pracodawca nie zapomina o długoterminowych  pracownikach i są nagrody jubileuszowe oraz małe świętowanie z tego powodu.

Air Spiralo ma bardzo zróżnicowaną strukturę pracowników i stąd czerpie swoją siłę. Korzysta zarówno z doświadczenia osób dojrzałych, jak i ze świeżego spojrzenia młodszych. Firma nie obawia się zatrudniania kobiet ani przy produkcji (połowę załogi stanowią kobiety), ani na stanowiskach kierowniczych, gdzie zatrudnionych jest więcej kobiet, niż mężczyzn, także na stanowiskach inżynierskich.

W firmie pracuje się w różnorodnym środowisku również pod względem pochodzenia, wśród załogi są osoby z Polski, Ukrainy, Białorusi, Serbii oraz Mołdawii. To różne języki, wyznania, obyczaje, których można się wzajemnie od siebie uczyć.  

Dzianis Zhaulakou, Elektromechanik od  2021 r., obywatel Białorusi, rozpoczynał jako Operator Maszyn, szybko wyróżnił się i została mu zaproponowana praca w Dziale Utrzymania Ruchu: 


 -Uwielbiam pracę przy maszynach i elektryce, podoba mi się szukanie przyczyn awarii maszyny, a najbardziej odpowiada mi to, że nie jest to praca monotonna. Firma wyróżnia się spośród innych zatrudnieniem dużej ilości obcokrajowców nie tylko na produkcji, ale i na stanowiskach administracyjnych. Pochodzę z Białorusi i wiem jak ciężko jest znaleźć pracodawcę, który zatrudni obcokrajowca na umowę o pracę bezpośrednio z firmą. Bardzo ważne jest też dbanie o bezpieczeństwo pracowników, mamy bardzo dużo środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczają nas od nieszczęśliwego wypadku. Doceniam też to, że gdy potrzebujemy pilnie  jakieś niezbędne narzędzia, konieczne do naprawy maszyny, są od razu zamówione i dostarczone na czas. Mamy dobrze zbudowany zespół, wyrozumiałych kierowników i miłą atmosferę.  Cenne jest też to, że firma oferuje dużo kursów doszkalających dla pracowników i możliwość nauki języków obcych.

Opracowanie MK

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11