Sposób na drożyznę? Stabilna praca w pewnym sektorze

Sposób na drożyznę? Stabilna praca w pewnym sektorze

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85 proc. nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć? Odpowiadamy. 

Branża OZE - przyszłość

Skrót OZE oznacza odnawialne źródła energii, których wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ odnawiają się w krótkim odstępie czasu. Należą do nich m.in. energia słoneczna, energia pływów wodnych, energia wiatru, czy biomasa. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi. Do roku 2030 liczba ta ma wzrosnąć do 24 mln. Obecnie krajami zatrudniającymi najwięcej specjalistów z tego obszaru były Niemcy z liczbą ok. 334 tys. zatrudnionych oraz Francja (ok. 162 tys.). Polski rynek jednak także coraz silniej spogląda w kierunku OZE, a rozwijanie różnorodnych źródeł energii jest korzystne, a nawet uzasadnione z punktu widzenia polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. 

Najbardziej popularne zawody w branży OZE

Stanowiska sprzedażowe:
- Doradca klienta ds. OZE,
- Przedstawiciel handlowy z doświadczeniem w branży OZE,
- Manager sprzedaży ds. OZE.

Stanowiska techniczne:
- Projektant Instalacji Fotowoltaicznych,
- Audytor Instalacji Fotowoltaicznych,
- Kierownik Projektu, 
- Inżynier Budowy ds. Odnawialnych źródeł energii,
- Projektant Dokumentacji Technicznej.

Stanowiska dotyczące pracy fizycznej:
- Monter paneli fotowoltaicznych,
- Serwisant,
- Brygadzista ds. Odnawialnych źródeł energii.

Jak widać, zatrudnienie w branży OZE znajdą zarówno pracownicy z wiedzą techniczną, osoby z doświadczeniem w sprzedaży, ale także z umiejętnościami dotyczącymi realizacji działań w obszarze postawienia i serwisowania sprzętu.

- Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacy - mówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy. 

Na jakie zarobki mogą liczyć kandydaci?

Monter instalacji elektrycznych może zarobić między ponad 8000 zł, doradca klienta powyżej 4 000 zł, a sprzedawca nawet 20 000 zł.

- Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy handlowca w branży OZE. Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 000 zł miesięcznie. Od kandydata oczekiwana jest przede wszystkim komunikatywność i skrupulatność, ponieważ produkt jest na tyle interesujący, że klient często już przy pierwszej, odpowiednio poprowadzonej rozmowie jest w stanie podjąć decyzje o zakupie - podsumowuje Szymon Masło z Neptun Energy. 

 

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11