Noworoczne postanowienia pracowników

Noworoczne postanowienia pracowników

Noworoczne postanowienia powinny być możliwe do wykonania i korzystne, tak aby zmieniły obecną sytuację na lepsze. Mimo, że chętnie je składamy rzadko udaje się nam je zrealizować. Do najczęstszych zalicza się odchudzanie i dbanie o zdrowie. Aby osiągnąć sukces warto wspólnie motywować się lub znaleźć kompana. W odchudzaniu może nas nawet wesprzeć pracodawca.

Złe nawyki żywieniowe oraz ciągły pośpiech i ekspozycja na stres przekładają się wprost na problemy ze zdrowiem, a w konsekwencji na większą skłonność do absencji oraz obniżanie efektywności firmy. Wyniki badania "Żywieniowe nawyki pracujących Polaków" Dailyfruits pokazują nie tylko jakie istotne błędy żywieniowe popełniają pracownicy, obniżając swoją efektywność, ale także jak ważna jest rola pracodawcy, który może wpływać na nawyki żywieniowe i wspierać zdrowie swoich pracowników. Jak się okazuje 44 proc. Polaków przytyło w okresie pracy zdalnej. Najwięcej z nich przytyło między 4 kg a 6 kg. Przyrost masy ciała zauważyła u siebie ponad połowa osób. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej. Okazuje się, że pracując zdalnie 42 proc. respondentów je więcej słodyczy, a 35 proc. sięga częściej po chipsy i słone przekąski.

- Niezdrowa dieta odbija się na naszym zdrowiu, a to także wpływa na koncentrację, wydajność w pracy oraz liczbę zwolnień chorobowych. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe generują coraz więcej metabolicznych chorób cywilizacyjnych. Rosnąca świadomość tego faktu powoduje, że coraz częściej sięgamy po pomoc dietetyka. Czasami również za sprawą pracodawcy, który może zaoferować nam program edukacji żywieniowej w firmie. Jednym z rozwiązań, które mogą przynieść pracodawcom wymierne korzyści jest zainicjowanie działań w kierunku poprawy nawyków żywieniowych pracowników, na przykład w postaci dostępności w firmie warzyw i owoców – twierdzi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits. Wdrożenie prozdrowotnych, systematycznych rozwiązań, w tym także edukacji żywieniowej w miejscu pracy, przekłada się na poprawę funkcjonowania całej firmy. Działania takie w perspektywie czasu skutkują poprawą zdrowia pracowników, zwiększoną odpornością, wzrostem efektywności oraz spadkiem poziomu stresu i absencji chorobowej.

Wyniki badania Dailyfruits pokazują, że 46 proc. respondentów zaczyna nieefektywnie dzień z powodu zbyt późnego śniadania. 50 proc. pracujących Polaków nie je codziennie owoców, a 40 proc. warzyw. 50 proc. pracujących Polaków nie wypija dostatecznej ilości wody w ciągu dnia. 86 proc. zapytanych Polaków pracując podjada między posiłkami. 37 proc. pracujących Polaków spożywa zazwyczaj słodycze po lunchu. Te częste błędy pokazują, że nie zawsze potrzebujemy zmian jadłospisu i konkretnej diety, a jedynie dobrych nawyków żywieniowych a więc modyfikacji pewnych zachowań.

Aby wykształcić wśród pracowników nawyk zdrowego jedzenia, należy dopilnować, aby jednocześnie wystąpiły trzy czynniki. Najważniejsze to uświadomienie pracownikom potrzeby zmiany. Pomagają w tym: szkolenia, prelekcje na temat zdrowia, konsultacje dietetyczne, ulotki, plakaty i aplikacje zachęcające do zdrowego odżywiania. Nie mniej ważnym czynnikiem jest dostępność – zdrowe produkty w czasach pandemii można wysyłać bezpośrednio do domów pracowników lub powinny być łatwo dostępne i estetycznie podane w firmie. Natomiast dostęp do niezdrowych przekąsek powinien być wręcz utrudniany. Trzecim czynnikiem jest regularność. Aby wykształcił się nowy nawyk, nie wystarczy raz na pół roku zorganizować dzień zdrowia w firmie, potrzeba na to co najmniej 30 dni. Ważne, żeby zdrowe produkty pojawiały się codziennie w długim okresie, tylko wtedy możemy zmierzać do trwałej zmiany nawyków żywieniowych.

Polityki prozdrowotne organizacji mogą opierać się również na wybranych elementach. Pracodawca powinien wykazywać także zainteresowanie samym procesem kształcenia w zakresie zdrowego stylu życia, czyli angażować się w badania profilaktyczne, zdrowe odżywianie czy wspieranie w aktywności fizycznej. Jak wynika z badania „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” Dailyfruits w edukacji zdrowotnej największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z dietetykiem i analiza składu ciała (41 proc.). Co trzeci pracownik byłby również chętny aby zostać objętym długotrwałą opieką dietetyka, a 23 proc. osób chętnie wysłuchałaby wykładu prowadzonego przez specjalistę i skorzystało z materiałów edukacyjnych o zdrowym odżywianiu (13 proc.). Pracownicy uważają, że edukacja żywieniowa prowadzona w firmie mogłaby im pomóc. 29 proc. respondentów deklaruje, że zajada stres i chce zmienić nawyki żywieniowe, 26 proc. osób deklarowało, że choruje i napotyka sprzeczne informacje na temat diet, 23 proc. ankietowanych ma za sobą wiele nieudanych prób odchudzania na własną rękę, a 17 proc. biorących udział w badaniu zmaga się z nadwagą lub otyłością i chętnie skorzysta z pomocy specjalistów. Wsparcie pracowników w noworocznych postanowieniach powinno obejmować programy edukacyjne oraz wytyczne dotyczące zdrowia, a także gotowe benefity wspierające. Mogą to być na przykład dostawy owoców i warzyw czy porady dietetyka, które pojawią się obok podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej. Przeniesienie zdrowego stylu życia na grunt organizacji pozwala zapewnić dobre samopoczucie pracownikowi i maksymalną efektywność pracodawcy.

Są z nami

CMC BOS
2023_8
2023_7
ING_HUBS_POLAND logo
2023_6
2023_5
2023_4
2023_3
2023_2
2023_1
2023_10
2023_11