Zarobki freelancerów

Ile zarabiają wolni strzelcy w Polsce? Jakie usługi najlepiej świadczyć, aby uzyskiwać najwyższe wynagrodzenia? Jakim doświadczeniem i stażem trzeba dysponować, aby skutecznie pozyskiwać klientów? Ile można mieć urlopu, a ile trzeba pracować, żeby zarabiać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie jako freelancer?


W Polsce wolni strzelcy świadczący elektroniczne usługi dla biznesu to już ponad 220 tysięczna armia, z czego 115 tysięcy utrzymuje się tylko i wyłącznie w  ten sposób. Ich wynagrodzenie w dużej mierze, zależy od branży, w której pracują. W przypadku copywriterów najczęściej trafia się dużo zleceń o niewielkiej wartości. Z kolei graficy zazwyczaj pracują przy kompleksowych projektach, których budżety są wyższe. Prym wiodą jednak programiści, których zarobki jako „wolnych strzelców” są najwyższe. Kto i ile zarabia w polskiej branży freelancingu? Najpopularniejsza w Polsce platforma dedykowana freelancerom - Useme.eu - przebadała ich w 2019 roku i przedstawia raport na temat zarobków polskich wolnych strzelców.

 

Z roku na rok więcej

 
Wynagrodzenia freelancerów, którzy świadczą elektroniczne usługi dla biznesu, tj. przede wszystkim prace związane z tworzeniem szeroko rozumianego contentu, w tym fotografii, wideo, animacji czy tłumaczenie tekstów (47 proc. badanych), grafiki (24 proc. respondentów) oraz usług IT i programowania (22 proc. badanych osób), stopniową rosną przez ostatnie lata. - Liczba osób zarabiających powyżej 5 tys. zł na rękę urosła w 2019 r. w stosunku do roku ubiegłego o 5,3%, uzyskując wynik na poziomie 8,53 proc. Wśród nich jest wielu wolnych strzelców, których zarobki przekraczają 15 tys. zł netto miesięcznie - mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu platformy Useme.eu. Co miesiąc między 3 a 5 tys. zł na rękę otrzymuje wynagrodzenie blisko 13 proc. respondentów, a 14,1 proc. zarabia między 2 a 3 tys. zł. Dorabiając do etatu 21,9 proc. wolnych strzelców otrzymuje od 1 do 2 tys. zł, a 42,2 proc. do 1 tys. zł. Oczywiście, najwięcej zarabiają freelancerzy oferujący usługi programistyczne i IT. W tej grupie powyżej 5 tys. zł co miesiąc zarabia aż 33 proc. badanych, a pomiędzy 3 a 5 tys. zł 20 proc. Druga najlepiej zarabiającą „kastą” wśród wolnych strzelców są graficy. Powyżej 5 tys. zł otrzymuje miesięcznie 19 proc. badanych, a w przedziale 3-5 tys. zł aż 43 proc.

W jaki sposób pozyskują i ilu klientów obsługują?

 
Większość wolnych strzelców bazuje przede wszystkich na trzech podstawowych metodach pozyskania klientów. Najwięcej (60,7 proc.) współpracuje ze stałymi klientami, 58,3 proc. respondentów korzysta z poleceń i rekomendacji, a blisko połowa (48,6 proc.) korzysta także z portali ogłoszeniowych takich jak Useme.eu. W celu uzyskania comiesięcznego wynagrodzenia, co trzeci badany (36 proc.) podejmuje się realizacji od 1 do 3 zleceń w miesiącu, 22,3 proc. od trzech do pięciu, a 13,6 proc. od pięciu do dziesięciu. Co siódmy respondent (13,6 proc.) podejmuje się powyżej 10 zleceń miesięcznie.

Jak rozliczają zlecenia?


Freelancerzy w Polsce korzystają przede wszystkim z czterech metod rozliczania się z klientami, z czego dwie pierwsze są tymi głównymi. Blisko co drugi z badanych wykorzystuje do tego celu platformę Useme.eu, a 46,2 proc. pracuje na umowę o dzieło. Co czwarty wystawia fakturę VAT, a 17,7 proc. pracuje na umowę zlecenie.

Wolni strzelcy, ale jednak dużo pracujący profesjonaliści

 
Typowy polski freelancer, to osoba która wiele godzin poświecą na pracę, a relatywnie mało odpoczywa. Ponad połowa badanych (58,15 proc.) bierze w ciągu roku urlop, który trwa krócej niż tydzień (34,29 proc.), odpoczywa tylko w weekendy lub deklaruje, że nie bierze urlopu w ogóle (23,86 proc.). Nieco ponad 40 proc. respondentów dysponuje 2 tygodniowym lub dłuższym wypoczynkiem. Oznacza to, że liczba freelancerów, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższym urlop zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o blisko 2 proc.

Coraz dłużej w branży

 
Większość, tj. 3/4 respondentów, to osoby pracujące jako wolni strzelcy krócej niż 5 lat. Jedynie co szósty (15,01 proc.) zajmuje się tym fachem przez okres 5-10 lat. Blisko co dziesiąty (9,05 proc.) badany pracuje dłużej niż 10 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu z rokiem 2018, zmniejszyła się o blisko 4 proc. liczba nowicjuszy w tej branży, tzn. osób które pracują w niej krócej niż rok. Wzrosła natomiast liczba wolnych strzelców, którzy pracują dłużej niż 1-2 lat o ponad 2 proc. i 3-5 lat o ponad 3 proc. Widać zatem, że osoby które spróbowały tej formy zatrudnienia, jak i zupełnie nowego stylu życia – niezależności – praktykują ją dalej. Największy przyrost freelancerów następuje w branży programistycznej i szeroko pojętych usługach IT, w tym tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych. -  mówi Przemysław Głośny  z Useme.eu. - Tu jednak następuje też największy odpływ wolnych strzelców, którzy są kuszeni bardzo dobrymi zarobkami na stałych posadach w firmach - coraz częściej na zdalnych stanowiskach pracy, jako mobilni specjaliści. Ogólny podział kategorii prac freelancerskich w Polsce nie odbiega od światowych trendów - ok. 80 proc. wszystkich wolnych strzelców to programiści, graficy i osoby zajmujące się tekstami, np. copywriting, tłumaczenia, etc. - dodaje Głośny z Useme.eu.

W badaniu wzięło udział 1242 freelancerów i zostało ono przeprowadzone w okresie I–III 2019 roku metodą CAWI. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia (51,5 proc.), pochodzące z dużych (38,0 proc.) i średnich miast (21,7 proc.). W bieżącym roku odpowiedzi udzieliło niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (50,4 proc. do 49,6 proc.).

 

Biuro prasowe Useme.eu

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2