Wszystkie reklamówki płatne

W Ministerstwie Środowiska trwają pracę nad rozszerzeniem opłaty recyklingowej. Urzędnicy zamierzają wprowadzić ją na wszystkie foliowe reklamówki - zarówno cienkie, jak i grubsze – podaje Money.pl

Od początku 2018 roku Polacy muszą płacić co najmniej 20 groszy za każdą torebkę foliową, którą otrzymują w sklepach na zakupy. Dodatkowymi kosztami, których wprowadzenie było dostosowaniem polskiego prawa do unijnych regulacji, nie objęto woreczków foliowych i najcieńszych reklamówek plastikowych. Przepisy z jednej strony miały zachęcić Polaków do ekologicznych postaw (przed rokiem Polacy zużywali co najmniej 11 mld sztuk reklamówek, których okres używalności średnio trwa kilkanaście minut), a z drugiej - przynieść do budżetu państwa zastrzyk gotówki. Jak podał portal Money.pl, szacunki mówiły nawet o 3-4 mld zł. Sprzedawcy mówią krótko: zużywamy mniej foliówek niż wcześniej. Według informatora portalu rząd nie ma co liczyć na aż tak duże przychody. Okazuje się, że duże sieci handlowe znalazły sposób na obejście opłat. Na przykład Biedronka sprzedaje reklamówki grubsze niż 50 mikrometrów. Każda z nich kosztuje 25 groszy, jednak do budżetu państwa trafia tylko podatek VAT, bez opłaty recyklingowej. Z podobnego fortelu korzystają inne dyskonty – informuje Money.pl.

Resort środowiska wskazał, że dopiero po 30 kwietnia będzie znane pełne dane, jak duże wpływy do budżetu przyniosła opłata za foliówki. Ministerstwo planuje rozszerzyć opłaty za reklamówki. - Zamierzamy objąć opłatą recyklingową wszystkie torebki foliowe, żeby nie było "ucieczek" oraz uświadamiać, że nie trzeba brać jednorazowych torebek na zakupy - powiedział szef resortu. Wyjaśnił, że zmiany mogą zacząć obowiązywać już 1 stycznia przyszłego roku. Z kolei biuro prasowe ministerstwa środowiska wskazało, że  minister wcale nie mówił o rozszerzeniu przepisów dotyczących torebek foliowych. Jednocześnie urzędnicy poinformowali o pracach nad prowadzeniem dodatkowych opłat dla producentów opakowań – czytamy w informacji.
 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2