Aktualności

Cyfryzacja, która przyspieszyła przez pandemię, pokazuje nam jakich umiejętności wśród pracowników będą szukać pracodawcy. Obnażyła też dużą lukę kompetencyjną w przemyśle, która polskich przedsiębiorców już stawia pod ścianą.
Krajobraz to pojęcie pozornie oczywiste, używane intuicyjnie – wszystko to, co nas otacza, przestrzeń, którą widzimy, rozglądając się dookoła. Jednak krajobraz stanowi przedmiot zainteresowania różnych dziedzin nauki.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że prawie dwie trzecie firm przeniosło połowę lub więcej swoich pracowników do pracy zdalnej – wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet.
Jedna czwarta kobiet na menedżerskich stanowiskach czuje się niedoceniana w miejscu pracy. Mimo wysokiego stanowiska i pełnienia odpowiedzialnej funkcji, 61 proc. badanych kobiet postrzega swoją rolę w firmie jako wspierającą a nie przywódczą.
Powszechnie wiadomo, że największym kapitałem firmy są jej pracownicy, ich wiedza i doświadczenie. Jednak ich zdolność realizowania się w sferze zawodowej uzależniona jest od kondycji psychicznej.
Jedni chowają się za parawanami, chodzą po hotelowych korytarzach w rękawiczkach i dobrowolnie prezentują dowód szczepienia. Innym trzeba przypominać o zakładaniu maseczki w kolejce do szwedzkiego stołu.
Współpraca TAURON Wydobycie ze szkołami średnimi i uczelniami wyższymi zapewnia dopływ odpowiednio wykwalifikowanej kadry do zakładów górniczych spółki. W spółce ruszają praktyki studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W biznesie nasz „apetyt” na prostotę nie powinien przeważać nad potrzebą dokładności. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przyszłość firmy. W świecie, w którym dyrektorzy generalni są zestresowani, wielu uległo pokusie sięgnięcia po szablonowe działania.
Żabka kontynuuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, podejmując kolejne kroki promujące recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku.
Według najnowszego raportu firmy badawczo-analitycznej IQS aż 63 proc. Polaków deklaruje, że żyje w sposób ekologiczny. Pandemia wyraźnie wpłynęła na nawyki polskich konsumentów, kierując ich uwagę w stronę filozofii życia w idei zero waste.
24 pracowników Grupy TAURON rozpoczęło studia doktoranckie w ramach programu, który pozwoli na wykorzystanie efektów prac badawczych w energetyce. Lider branży energetycznej liczy, że w ten sposób powstaną kolejne innowacyjne rozwiązania pozwalające rozwijać biznes.
Większość pracodawców w walce o pozyskanie pracowników stara się zapewnić podwładnym dodatkowe korzyści. Pewne benefity są dziś wręcz społecznie oczekiwane.
Branża gastronomiczna wraca do normalności. Stałe luzowanie obostrzeń w maju poskutkowało dużym poruszeniem na rynku pracy w Polsce. Gastronomia potrzebuje pracowników – najwięcej ogłoszeń skierowanych jest do kucharzy.
Ponad 70 proc. firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Najszybciej wrócą te pracujące hybrydowo. Co trzecia firma uczestnicząca w badaniu zna już termin powrotu.
Rewolucja techniczna towarzyszy nam już od dawna, ale w ostatnich miesiącach bardzo zdecydowanie przyspieszyła. Wybuch pandemii spowodował nasilenie korzystania z nowoczesnych technologii.
Automatyzacja znacznej części procesów, cyfryzacja i digitalizacja – te zjawiska zdaniem 82 proc. przedstawicieli firm przybiorą na sile i będą się rozwijać na rynku pracy po pandemii.
Brak odpowiednich pracowników, nie powracanie pracodawców do osób, które już kiedyś chciały u nich pracować oraz aplikowanie na oferty z niższą niż oczekiwana – to główne wnioski pierwszego raportu LMC Polska pt. „Praca 2021: oczekiwania a rzeczywistość”.
Połowa pracowników uważa, że brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpływa na efektywność pracy, a co drugi po pandemii chce nadal pracować z domu.
Sytuacja zawodowa matek na rynku pracy nie wygląda dobrze. Według danych GUS blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy. Posiadanie dzieci wpływa również na wielkość wynagrodzenia.
Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy do walki o polskich pracowników. Dodatkowe bonusy finansowe czy dofinansowanie do transportu to tylko niektóre z korzyści na jakie można teraz liczyć pracując za granicą.
Rekrutacja do 4. edycji projektu zachęcającego młodzież do aktywności fizycznej osiągnęła imponujący wynik. Chęć udziału w inicjatywie Energi z Grupy ORLEN zgłosiły aż 381 placówki z całej Polski.
Kobieta-magazynier, operator czy lider to coraz częstszy widok w polskich firmach produkcyjnych. Wraz ze zmianami społecznymi i mentalnymi wzrosła ich rola na rynku pracy.
Ponad połowa pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.
Wdrożenie e-faktur jest kolejnym pomysłem Ministerstwa Finansów w zakresie nowoczesnych narzędzi analitycznych. To faktury elektroniczne wysyłane i odbierane na ustandaryzowanym formularzu poprzez system elektroniczny ministerstwa.
Wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znowu są w pełni otwarte. Podobnie sklepy meblowe i budowlane. Gastronomia w galerach handlowych może działać nadal z opcją na wynos lub na dowóz.
TAURON przygotował raport dotyczący niektórych zachowań konsumenckich osób w wieku 60+. Z opracowania wynika m.in. że 30 proc. seniorów kupiło w ostatnim roku nowy sprzęt RTV/AGD, dla 68 proc. z nich był to znaczący wydatek w budżecie.
Mimo 20 proc. spadku liczby nowych miejsc pracy (r/r), wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i handlu.
Na słupach energetycznych należących do TAURONA znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Firma od lat pomaga przetrwać tym chronionym ptakom. Teraz TAURON przygotował poradnik z informacjami, jak pomóc bocianom gdy wiosną zaatakuje zima.
Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce. W wielu przypadkach stawki poszły w górę o kilkaset proc. Decyzje o podwyżkach bywają zaskarżane do sądów.
Sieć Żabka wyeliminowała ze swoich sklepów zbędne, jednorazowe materiały z plastiku. Torby na zakupy, tzw. zrywki oraz plastikowe wieczka do kubków na kawę zastąpiły całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki.
Firma Auchan Retail Polska podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu ze sprzedaży jaj świeżych z chowu klatkowego oraz wyeliminowaniu ich ze wszystkich produktów marki własnej zawierających w swoim składzie jaja świeże i przetworzone do roku 2025.
Już w 8 polskich miastach – m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie czy Krakowie - można w wybranych sklepach Carrefour oddawać butelki zwrotne bez paragonu. Osoby oddające butelki otrzymają zwrot pełnej kaucji w formie e-bonu.
Pandemia chwilowo odwróciła tendencje związane z rynkiem pracownika, ale pewne oznaki wskazują, że przedsiębiorcy niedługo znowu będą musieli starać się o zdobycie i utrzymanie najlepszych osób.
W ubiegłym roku farmy wiatrowe TAURONA dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40 proc. wzrost produkcji wobec 2019 roku. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 400 tysięcy gospodarstw domowych.
Od początku pandemii obserwujemy jej wpływ na decyzje zakupowe milionów Polaków. Niektóre trendy towarzyszą nam tylko przez chwilę i są związane np. z sezonowością produktów, inne wciąż wpływają na nasze codzienne nawyki.
Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie.
W czasie pandemii ponad 40 proc. Polaków częściej, niż przed nią kupowało artykuły z kategorii home & living. Konsumenci głównie nabywali odzież domową – powyżej 31 proc., akcesoria do kuchni – ok. 18 proc., a także produkty do sypialni – przeszło 12 proc.
Polki bardzo chętnie korzystają z technologii. Wyprzedzają mężczyzn w robieniu zakupów online, korzystaniu z bankowości internetowej i social mediów. Słabiej wypadają natomiast w sferze cyberbezpieczeństwa.
Niemal 20 proc. pracowników przyznało, że pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy w związku z pracą zdalną. Tylko 5 proc. stwierdziło, że te relacje się polepszyły, a 75 proc. nie widzi zmiany lub nie potrafi jej określić.
Co trzeci rodzic dzieci z klas 1-3 wskazuje, że jego pociecha ma niskie umiejętności rozpoznawania zagrożeń w sieci. Większość rodziców uważa, że najmłodsi powinni uczyć się o cyberzagrożeniach zarówno w domu, jak i szkole.
Zdaniem ekspertów robotyzacja i automatyzacja rynku pracy nie jest już pieśnią przyszłości, a faktem. Według danych World Economic Forum, już do 2022 roku za sprawą nowych technologii na świecie zniknie 75 mln miejsc pracy.
W ciągu roku home office stał się normą dla milionów Polaków. Pracownicy przenieśli się z biur do domów, ale tylko nieliczni mogą pochwalić się dogodnym, w pełni ergonomicznym miejscem pracy w swoich czterech ścianach.
Praca zdalna to wyzwanie dla każdego zespołu, jak również menedżerów, aby nadzorować wykonywanie zadań, zadbać o wysoką motywację i relacje między pracownikami.
Według danych GUS w kwietniu 2020 roku pracę zdalną wykonywało w Polsce 16,7 proc. osób. Odsetek ten spadł do końca września do ok. 6 proc. Zgodnie z tymi danymi ok. 80 proc. Polaków nie ma możliwości wykonywania jej w formie zdalnej.
Rok temu wielu Polaków musiało zupełnie zmienić swój tryb życia i przystosować się do pracy zdalnej. Od początku pandemii home office wywoływał mieszane uczucia oraz budził wiele obaw, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.
Pandemia przekreśliła szanse na wspólne oglądanie meczów w ulubionych pubach, a wyjścia na stadion stały się już pre-covidową historią. Czy jest na to sposób?
Rynek pracy jest przepełniony bezrobotnymi absolwentami uczelni wyższych. Polskie uniwersytety „produkują” magistrów, którym coraz trudniej będzie znaleźć pracę zgodną z kompetencjami.
Dzięki zaangażowaniu klientów i franczyzobiorców Żabki na konto WOŚP trafią 3 000 000 zł. Niemal jedna trzecia tej kwoty została zebrana dzięki użytkownikom żappki, którzy chętnie wymieniali na cegiełki charytatywne punkty lojalnościowe.
Jeszcze w tej dekadzie produkcją w fabrykach będzie zarządzać sztuczna inteligencja (SI). Tak uważa ponad połowa liderów sektora produkcyjnego, biorących udział w badaniu przygotowanym na zlecenie firmy Siemens - Next-Gen Industrial AI.
Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że firmy straciły możliwość sprzedaży tradycyjnymi kanałami. W efekcie dziś pracodawcy masowo poszukują specjalistów od e-commerce.
Aż 50 proc. pracujących Polaków nie je codziennie owoców, 40 proc. warzyw. Tak wynika z badania firmy Dailyfruits, która sprawdziła na próbie 1055 respondentów, jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniamy.
W okresie letnim z sezonowych ofert pracy za granicą najchętniej korzystali studenci, chcący poprawić swoją sytuację materialną. Zapowiedź kolejnej fali pandemii i wprowadzenie systemu nauczania online zachęciło ich do pozostania za granicą.
Na półkach sklepu Carrefour BIO zlokalizowanego w Warszawie zagościły mikroliście – ekologiczne warzywa przyszłości stanowiące kompromis między kiełkami, a w pełni dojrzałymi roślinami, które dojrzewają w sklepie, a ich uprawa jest przyjazna dla środowiska.
2020 rok został niewątpliwie zdominowany przez pandemię COVID-19. Firmy ze względów bezpieczeństwa i zachowania ciągłości działania delegowały swoich pracowników do wykonywania obowiązków w domach.
Epidemia koronawirusa przysporzyła niemałych kłopotów właścicielom dużych firm produkcyjnych, które borykają się teraz ze znacznymi lukami kadrowymi.
Pokolenie Z, czyli osoby urodzone między 1995 a 2005 r. i będące „następcami” millenialsów, właśnie wkraczają na rynek pracy. Najstarsi przedstawiciele tej grupy stawiają pierwsze kroki w swojej zawodowej karierze.
10 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. To dobra okazja, żeby usprawnić funkcjonowanie, zmniejszyć wpływ własnej firmy lub gospodarstwa na środowisko, a przy okazji – realnie obniżyć koszty.
Carrefour rozpoczął w Warszawie testy oddawania butelek zwrotnych bez paragonów. Klienci, którzy przyniosą ze sobą butelki zwrotne do sklepu przy ul. Modzelewskiego, otrzymają zwrot pełnej kaucji w postaci e-bonu.
Kiedy minie pandemia, nikt nie będzie oczekiwał, że pracownicy wrócą do biur głównie po to, aby odpowiadać na e-maile - to i inne zadania wymagające samodzielnej pracy mogą być wykonywane w dowolnym miejscu. Jaką rolę zatem będzie odgrywało biuro?
Auchan Retail Polska zdecydowało o wsparciu seniorów oraz medyków zaangażowanych w walkę z epidemią nowego koronawirusa. Pomoc o łącznej wartości 200 tys. zł będzie realizowana wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem.
Skutki Covid-19 odczuwalne są nawet w najbardziej osobistych sferach naszego życia. Zawartość talerzy Polaków podczas pandemii może posłużyć nam za soczewkę, przez którą łatwo dostrzec, w jakiej kondycji fizycznej oraz psychicznej jesteśmy.
Na co dzień nie zastanawiamy się jak istotne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony osobom przebywającym w obiektach handlowych czy w biurowcach. Są jednak osoby, które to drobiazgowo analizują.
Zmiana sposobu wykorzystywania tworzyw sztucznych i zamknięcie ich obiegu tak, aby krążyły w gospodarce i możliwe było ograniczenie produkcji nowych, jest jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata.
Polacy przenoszą się z zakupami do sieci: według przewidywań w okresie świątecznym ruch w sektorze e-commerce wzrośnie o około 60 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
Firma Fart Produkt powstała w 1994 roku i od początku swojej działalności zajmuje się produkcją systemów osłonowych, stawiając zawsze na pierwszym miejscu jakość oferowanych produktów i usług.
Zaledwie 30 proc. uczestników badania uważa, że warto naprawiać sprzęt RTV/AGD – wynika z raportu „Naprawiamy czy wyrzucamy” przygotowanego przez TAURON.
Projekt „Edukacja zdalna z energią”, który zrealizowany został w ramach współpracy firmy Librus oraz Energi z Grupy ORLEN, już za nami. Efekt? 300 szkoleń on-line, niemal 7 tys. uczestników, w tym ponad 500 tylko z pomorskich szkół.
Pandemia zmusiła wiele firm do szukania oszczędności. W jaki sposób optymalizować koszty w trudnych czasach, podpowiada Avis Polska – marka oferująca wynajem samochodów oraz usługi w zakresie zarządzania flotą.
Tegoroczne Święta zapowiadają się inaczej niż w poprzednich latach. Co dziesiąty Polak deklaruje, że Święta 2020 spędzi tradycyjnie, w dużej grupie krewnych. Blisko połowa z nas planuje je spędzić z najbliższą rodziną, ale bez seniorów.
Rośnie ekologiczna świadomość polskich konsumentów. Z badania wykonanego na zlecenie Stena Recycling wynika, że 65 proc. respondentów oczekuje od producentów stosowania materiałów pochodzących z recyklingu.
Przez większą część mijającego roku zajmowaliśmy się niemal wyłącznie jedną sprawą: pandemią COVID-19. Trzeba jednak pamiętać, że inne zagrożenia nie zniknęły. Wkrótce gospodarki wielu państw mogą pogrążyć się w długotrwałej recesji.
Pacjenci Narodowego Instytutu Onkologii mogą liczyć na wsparcie TAURONA. Przed wejściem do budynków w Gliwicach i Krakowie firma postawiła namioty, które pozwalają na oczekiwanie na przyjęcie do szpitala w dobrych warunkach.
Druga fala pandemii i ograniczenia w handlu spowodowały dalszy wzrost popytu na zakupy online. Z powodu koronawirusa Polacy coraz chętniej i coraz więcej kupują przez internet, a do tego właśnie rozpoczęła się gorączka przedświątecznych zakupów.
Dla jednych to zabawa i odskocznia od codzienności, a dla niektórych szansa na nowe życie. Na bycie kimś, kim nie mieli odwagi stać się w rzeczywistości. Przestrzeń, w której zaspokajana jest potrzeba bycia akceptowanym i rozumianym.
Energa z Grupy ORLEN inauguruje projekt „Energia bioróżnorodności”, mający na celu odtwarzanie ekosystemów łąkowych. Łącznie zostało wysianych prawie 2,7 hektara łąk kwietnych.
Zniesienie zakazu handlu w niedziele zdaniem branży pozwoli uratować miejsca pracy i odrobić straty powstałe przez koronakryzys. Czy rząd gotowy jest na krok w tył w kwestii zakupów ostatniego dnia tygodnia?
Ostatnie miesiące pokazały, że rewolucja cyfrowa nabrała tempa na całym świecie. Jesteśmy otoczeni technologią, która nie tylko dostarcza nam rozrywki, ale pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych bez wychodzenia z domu.
Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
55 proc. badanych pracowników wskazało, że w trakcie home office najbardziej rozprasza ich przeglądanie Internetu lub oglądanie telewizji. Wiele firm planuje przedłużyć pracę zdalną, dlatego przed managerami stoi trudne zadanie.
Co trzeci polski pracownik czuje się wypalony zawodowo – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska.
Często to właśnie człowiek jest najsłabszym ogniwem systemu ochrony danych osobowych. Jego zachowanie bywa przyczyną poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem informacji przetwarzanych.
Praca w modelu home office zapewnia większą elastyczność i dzięki niej pracownicy są lepiej zorganizowani. Z drugiej strony sprawia jednak, że poświęcamy jej więcej czasu niż normalnie.
Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym wzroście cen. Najnowsze dane GUS pokazują, że drożyzna nie odpuszcza, a we wrześniu podwyżki nawet przybrały na sile. Szczególnie dotyczy do usług – podał serwis Money.pl.
Z jednej strony podwyżki dla lekarzy walczących z COVID, z drugiej - obostrzenia dla uchylających się od obowiązków medyków. Trwają również prace nad nowymi tarczami, które pojawiłyby się w projekcie tzw. ustawy "o dobrym samarytaninie".
Kryzys gospodarczy powoduje, że specjaliści z różnych dziedzin obawiają się obniżki pensji lub utraty pracy. Brak możliwości swobodnego wychodzenia z domu jest jednak okazją do wykorzystania wolnego czasu na podnoszenie kwalifikacji.
Pandemia COVID-19 znacząco wpływa na oczekiwania kandydatów poszukujących zatrudnienia. Jeszcze na początku roku, jednym z aspektów warunkujących wybór nowego pracodawcy były benefity pozapłacowe. Dziś ich rola słabnie na rzecz poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia.
42 proc. firm negatywnie ocenia swoją kondycję – wynika z najnowszych badań Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej (CSMG). Najczęściej wskazywaną przyczyną złej sytuacji firm jest spadek popytu oraz zatory płatnicze.
Polskie przedsiębiorstwa zaczęły spodziewać się spowolnienia gospodarczego już w ostatnim kwartale 2019 roku. Jednak dopiero epidemia COVID-19 i związane z nią restrykcje sprowadziły kryzys porównywalny z tymi największymi w historii.
Związki zawodowe i pracodawcy mają przedstawić propozycje w sprawie wprowadzenia pracy zdalnej do kodeksu pracy. Rząd chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w I kw. 2021 r. – podał serwis Gazetaprawna.pl
Dla 16 proc. osób praca zdalna w czasie epidemii to nowość, bo wcześniej nie wykonywali w tej sposób swoich obowiązków. Połowa zatrudnionych robiła to tylko okazjonalnie. Nie ma się zatem co dziwić, że jej organizacja stanowi wyzwanie.
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2