Strategia CSR - czy to takie ważne?

 
Rozmowa z Therese Baginski Partnerem w Rödl & Partner, firmie świadczącej profesjonalne usługi w zakresie audytu, księgowości finansowo-płacowej, podatków i prawa oraz consultingu.

Koncepcja CSR z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie. Dlaczego, Pani zdaniem, firmy coraz chętniej uwzględniają jej założenia w swoich strategiach?

CSR zyskuje na znaczeniu, gdyż coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że koncepcja ta jest nieodłącznym elementem działalności biznesowej, która opiera się na uczciwości, wzajemnym zaufaniu, dbaniu o interesy klientów i pracowników. Jeśli na takim modelu biznesowym nam zależy, musimy uwzględnić w nim CSR. Dbałość o zrównoważony rozwój w skali globalnej, lokalnej oraz osobistej powinna być ważna dla każdego przedsiębiorstwa – nie ukrywajmy, że także pod tym kątem jesteśmy oceniani przez kontrahentów, potencjalnych pracowników, czy lokalne społeczności. Skala działalności powinna iść w parze z odpowiedzialnością, z tą świadomością stworzyliśmy w Rödl & Partner strategię zrównoważonego rozwoju w polityce wewnętrznej oraz kontaktach z bliższym i dalszym otoczeniem. Dodatkowo działania CSR-owe firmy pozytywnie wpływają także na budowanie jej wizerunku.

Wdrażanie eko-rozwiązań wiąże się zwykle z dużym nakładem środków finansowych. Czy można być eko-firmą bez ponoszenia ogromnych kosztów?

eko-biuro__segregujemy_mieci_m_1152_02Jest to możliwe pod warunkiem, że w ślad za zmianami pójdzie edukacja wszystkich pracowników w temacie ekologii. Społeczna odpowiedzialność biznesu, to codzienna troska o wpływ na środowisko. W Rödl & Partner unikamy zbędnego drukowania, minimalizujemy zużycie energii elektrycznej, sukcesywnie odchodzimy od papierowej dokumentacji. W oddziale we Wrocławiu, którym mam przyjemność kierować, wdrożyliśmy projekt ekologicznego biura i planujemy rozszerzyć go na pozostałych pięć lokalizacji. Stworzyliśmy wewnętrzny eko-regulamin, segregujemy śmieci, pilnujemy mniejszego zużycia wody i energii, korzystamy ze sprzętów o najwyższej klasie energetycznej. Powodzenie eko-rozwiązań zależy od zaangażowania i chęci pracowników, dlatego rozmawiamy z nimi na temat możliwych działań, ich głos jest dla nas ważny. Regularnie wysyłamy wiadomości, tzw. „eko-gesty”, które przypominają o proekologicznej postawie. Ta komunikacja ma nieformalny charakter, dlatego spotyka się z pozytywnym odbiorem. Poruszamy tematy dotyczące oszczędności energii, wspólnych podróży do pracy, zachęcamy do aktywności fizycznej – „eko-gesty” są często impulsem do wspólnych dyskusji przy kubku kawy. Nie trzeba ogromnych nakładów finansowych, aby wdrożyć w firmie proekologiczną postawę – segregowanie śmieci, mniejsze zużycie wody czy korzystanie ze środków czystości przyjaznych środowisku nie kosztuje wiele, a z pewnością stanowi krok w dobrym kierunku.

Coraz częściej zauważalny jest problem pozyskiwania pracownika. Jak Państwo sobie z nim radzićie? Jakie działania związane z employer brandingiem stosują Państwo w swojej organizacji?

Skuteczny employer branding to działanie firmy mające na celu budowanie jej wizerunku jako pracodawcy z wyboru - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Własnie za takie działania zostaliśmy wyróznieni w ubiegłym miesiącu w konkursie "Lider zarządzania zasobami ludzkimi" organizowanym przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. O obecnych pracowników Rödl & Partner dbamy na róznych polach. Mają dostęp do bogatego pakietu socjalnego, możliwość korzystania z szerokiego wachlarza szkoleń. Wspieramy także aktywność sportową pracowników - w barwach Rödl & Partner występują uczestnicy biegów oraz drużyny piłkarskie. Dla chętnych organizujemy popołudniowe zajęcia sportowe. Ważne jest także to, że jesteśmy otwarci na potrzeby pracowników, dopuszczamy zdalną formę współpracy czy zatrudnienie w niepełnym wymiarze etatu.


Jeśli chodzi o działania skierowane do potencjalnych pracowników, dostrzegamy zmiany na rynku pracy, który stał się rynkiem pracownika i w najbliższym czasie ta sytuacja z całą pewnością się nie odwróci. Obecnie niektóre projekty rekrutacyjne trwają dłużej niż dotychczas, jednak ostatecznie udaje nam się znaleźć odpowiednich pracowników. Zdajemy sobie sprawę, że samo ogłoszenie rekrutacyjne to za mało.


Skutecznie realizowane projekty rekrutacyjne to w dużej mierze zasługa zakrojonych na szeroką skalę działań wizerunkowych, które prowadzimy od wielu lat. Należy do nich ścisła współpraca z uczelniami – dzielimy się wiedzą ze studentami podczas różnego rodzaju warsztatów i wykładów, bierzemy udział w organizowanych na uczelniach wydarzeniach: targach pracy, konferencjach, akcjach charytatywnych, a także zapraszamy studentów do naszych biur. Ponadto oferujemy młodym ludziom płatne praktyki, podczas których mają szansę nie tylko wiele się nauczyć, ale też lepiej poznać naszą firmę i wartości, które są dla nas ważne. Jesteśmy aktywni na takich kanałach społecznościowych jak Facebook, czy Linkedin – uważam, że to bardzo dobra forma kontaktu z młodym pokoleniem. O tym wszystkim komunikujemy na zewnątrz, zachęcając do pracy z nami.

Jakie projekty związane z CSR-em będziecie Państwo realizować w najbliższym czasie?

Na pewno te, które realizujemy cyklicznie i w mojej ocenie dotyczą najbardziej potrzebujących – dzieci z domów dziecka, czy osób starszych. Skupimy się także na projektach, które są zgodne z naszą firmową strategią CSR, będziemy rozszerzać na kolejne lokalizacje projekt eko-biura. Tej wiosny pomyśleliśmy również o aktywnościach sportowych pracowników Rödl & Partner – 26 maja organizujemy we Wrocławiu I Międzynarodowy Turniej Piłkarski, który zostanie rozegrany przez pracowników polskich oddziałów firmy oraz naszych kolegów z Niemiec, Czech i Słowacji. Turniej ma służyć integracji, wspólnemu spędzeniu czasu poza biurowymi ścianami i być okazją do sportowej rywalizacji. Swoich faworytów będzie wspierać pokaźna grupa kibiców z polski i zagranicy – z myślą o nich zaplanowaliśmy grilla i inne atrakcje. Liczę na udaną zabawę.

Dlaczego koncepcja work-life-balance jest taka ważna? Jakie korzyści, w Pani opinii, przynosi ona pracownikom, a jakie pracodawcy?

Jako firma zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne dla rozwoju zawodowego jest znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym i wypoczynkiem. Dokładamy wszelkich starań, aby pracownicy mieli nie tylko bezpieczne i komfortowe warunki pracy, lecz również możliwość realizowania własnych potrzeb i pasji w innych obszarach. Wypoczęty pracownik, który ma czas i dla rodziny i na realizację pasji staje się dużo bardziej efektywny, lepiej odnajdujący się w środowisku pracy, zmotywowany. Taki pracownik nie myśli o rozwiązaniu umowy o pracę, przejściu do konkurencji. Lojalni pracownicy, którzy realizują się w naszej firmie to największa i najlepsza w tym względzie korzyść, jaką może odnieść pracodawca. W tym miejscu wspomnę także o wyróżnieniach, które zdobyliśmy – „Firma nieprzeciętnie przyjazna matkom”, „Firma przyjazna rodzicom”, „Odpowiedzialny pracodawca – Lider HR 2017”.

Mają Państwo złożoną strukturę organizacyjną. W jaki sposób koordynują Państwo przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi oddziałami?

grafika_csr_znajdujca_si_we_wrocawskim_oddziale_rdl__partner_m_1019 

Jednym z naszych priorytetów jest angażująca komunikacja, kierowana do wszystkich pracowników w każdym oddziale Rödl & Partner w Polsce. Docieramy do nich na różne sposoby, ale do podstawowych kanałów komunikacji zaliczyłabym Intranet, Interny, magazyn pracowniczy, rozmowy roczne i ankiety. W Intranecie regularnie zamieszczamy aktualności związane z życiem firmy, informacje i dokumenty przydatne w codziennej pracy, a także osiągnięcia pracowników, takie jak uzyskanie tytułu zawodowego, awans, czy ich publikacje, które ukazują się w mediach. Interny traktują o zmianach organizacyjnych, procedurach, wewnętrznych rekrutacjach, czy zatrudnieniu nowych pracowników – tu dbamy o to, by nowozatrudnieni mogli napisać zarówno o swojej dotychczasowej ścieżce zawodowej, jak i zainteresowaniach poza godzinami pracy. „Rödl Emotion” to wydawany kwartalnie magazyn pracowniczy, w którym publikować mogą wszyscy chętni, a teksty premiowane są biletami do kina. Formy kontaktu z pracownikami, które uważam za najbardziej angażujące i wartościowe to rozmowy roczne i anonimowe ankiety satysfakcji pracowników. Podczas poufnych spotkań „w cztery oczy” można szczerze porozmawiać o mocnych i słabych stronach oraz omówić plany na przyszłość.

Na co dzień przepływ informacji ułatwia wewnętrzny firmowy komunikator, pozwalający na łatwy kontakt z każdym zatrudnionym w Rödl & Partner. Pracownicy często odwiedzają inne oddziały, np. w ramach pracy w grupach eksperckich, czy przy okazji spotkań dotyczących wewnętrznych projektów z zakresu Lean Management.

wyjazd_integracyjny_dla_pracownikw_z_okazji_25-lecia_istnienia_rdl__partner_na_polskim_rynku_m_660

Przy ważnych dla firmy okazjach spotykamy się we wspólnym gronie – w 2017 roku zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny dla wszystkich pracowników z okazji obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia naszej firmy na polskim rynku.

 


Jak dostosowujecie Państwo swoje działania do potrzeb lokalnych społeczności?


wyeksponowane_w_biurze_prace_konkursowe_na_witeczn_kartk_2017_m_923

Przede wszystkim staramy się poznać te potrzeby. Do tej pory mieliśmy okazję brać udział w różnych inicjatywach, zarówno jako organizator, jak i sponsor. Wspieramy wydarzenia kulturalne – wernisaże, pokazy filmowe, koncerty, w tym inicjatywy związane z promowaniem kultury niemieckiej w Polsce. Jak wspomniałam, nie jest nam obca współpraca z samorządami studenckimi przy organizacji spotkań ze studentami, patronujemy wydarzeniom kulturalnym, które organizują. W ubiegłym roku był to przykładowo koncert charytatywny pod patronatem Fundacji Polsat. W ramach corocznych „Mostów Ekonomicznych” prowadzimy prelekcje dla studentów na najbardziej aktualne tematy prawo-podatkowe i gospodarcze. Staramy się pomagać osobom starszym i samotnym. Byliśmy współorganizatorem spotkania wigilijnego w jednym z wrocławskich domów pomocy społecznej. Od  lat organizujemy konkurs na firmową kartkę świąteczną wśród lokalnych domów dziecka oraz ośrodków szkolno-wychowawczych. Zwycięska kartka rozsyłana jest do kontrahentów Rödl & Partner z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a jej autor i wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymują wymarzone nagrody. Nie zapominamy również o czworonogach i wspieramy zbiórki na rzecz schronisk dla zwierząt. Zakres naszych działań jest szeroki, a grupy odbiorców zróżnicowane. Staramy się na bieżąco odkrywać pojawiające się potrzeby i na nie odpowiadać.


Rozmawiała Magdalena KlimekSkrócona wersja wywiadu ukazała się także w cyklu Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej

30 marca 2018 r.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2