Spowolnienie wzrostu wynagrodzeń

W samym tylko marcu pensje w gospodarce urosły o 4,3 proc. Ekonomiści spodziewali się dużo więcej. Do rekordu z grudnia zabrakło 110 zł – informuje Money.pl

 

Przeciętna płaca w średnich i dużych (zatrudnienie minimum 10 pracowników) firmach to 5 164,53 zł brutto - podał GUS w swoich wyliczeniach za marzec. Na rękę wychodzi 3665 zł, jesli ktoś ma umowę o pracę. W porównaniu z rekordowym grudniem statystyki są gorsze o 110 zł brutto, ale w porównaniu z marcem 2018 mowa o podwyżkach rzędu 215 zł brutto, czyli 5,7 proc. - czytamy w informacji. Dane okazały się rozczarowaniem. Ekonomiści spodziewali się o wiele większego tempa wzrostu - o 7,2 proc. I to wszystko mimo wzrostu zatrudnienia o 3 proc., czyli powyżej oczekiwań - prognozy mówiły o +2,9 proc. rdr. Malejące zasoby pracowników najwyraźniej nie zmotywowały pracodawców do większych podwyżek – stwierdza portal.  W przeliczeniu na rękę pensje w przedsiębiorstwach wzrosły o 150 zł w porównaniu z lutym i o 194 zł od marca ubiegłego roku. Tyle dostał pracownik. Pracodawca na tę podwyżkę musiał wydać odpowiednio 259 zł i 335 zł. Różnica trafiła do budżetu państwa i ZUS – czytamy dalej.

 

Choć wszystko wskazuje na to, że płace jeszcze przez pewien czas będą szybko rosły, według ekonomistów BOŚ Banku ten potencjał powoli się wyczerpuje. Przyznają, że pracownicy wciąż mają sporą siłę negocjacyjną z uwagi na brak rąk do pracy w wielu branżach. Z drugiej strony jednak jest wysoka baza odniesienia dla wynagrodzeń z 2018 roku, a do tego dochodzą rosnące koszty firm i lekkie hamowanie cyklicznego tempa wzrostu popytu na pracę – oceniono w informacji.  Dane o płacach są  rozczarowujące, ponieważ podwyżki są "bez szału" - napisano. W przedsiębiorstwa z minimum 10. pracownikami pracowało 6394 tysiąca osób w porównaniu do 6205 tys. rok temu i 6378 tys. w lutym – czytamy w podsumowaniu.

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2