Powrót do normalności?

W wyniku  pandemii COVID-19 zmieniły się nasze zwyczaje konsumenckie. Powoli wracamy do normalności, choć część zmian z pewnością zostanie z nami już na zawsze. Nadal lubimy mieć w domu zapas najważniejszych produktów spożywczych, ale za to chętnie znowu odwiedzamy sklepy stacjonarne i sięgamy po ulubione przekąski.

 
Rok 2020 to czas, kiedy przeorganizowaliśmy rzeczywistość w wielu dziedzinach naszego życia. Licznym modyfikacjom musiała ulec cała gospodarka, a co za tym idzie funkcjonowanie rynku dóbr i usług, w tym sprzedaż produktów FMCG. Zmianom zaczęły podlegać również aktywności konsumenckie, które z obawy o bezpieczeństwo i  ryzyko zachorowania, w dużej mierze przeniosły się do Internetu. Jak  sytuacja ta wygląda obecnie? Najnowsze badania Deloitte pt. Global State of the Consumer Tracker, wykazują, że w ostatnim czasie wśród Polaków odnotowano znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa podczas wizyt w sklepach stacjonarnych. Aktualnie podczas zakupów w marketach w naszym kraju bezpiecznie czuje się aż 74 proc. respondentów [1]. – Niewątpliwie, pandemia miała bezpośredni wpływ na utworzenie „nowej normalności”, także w kwestii trendów konsumenckich. Kryzysowa sytuacja ukształtowała nowe nawyki i sposoby postępowania, które zostaną z nami najprawdopodobniej przez jeszcze przez długi czas. Jednak w związku z poluzowaniem obostrzeń, możemy dziś zaobserwować wzrost aktywności konsumenckich w sklepach stacjonarnych. Zwyczaje, które poddano ograniczeniom lub zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej, znów zaczynają utrzymywać się w tendencji wzrostowej. Widzimy to na rosnących zamówieniach naszych kontrahentów – komentuje Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska.

 

Częstsze zakupy, mniej zapasów


Wzrost poczucia bezpieczeństwa ma swoje odbicie w preferencjach konsumentów dotyczących zarówno ilości jak i częstotliwości robionych zakupów. Czując się komfortowo w sklepach stacjonarnych, odczuwamy też mniejszą potrzebę robienia zapasów. W styczniu 2021 roku aż 46 proc. respondentów  przyznało, że kupuje więcej produktów niż potrzebuje na daną chwilę. Aktualnie odpowiada tak 37 proc. badanych [2]. Częstsze wizyty konsumentów w sklepach stacjonarnych to dobry znak dla producentów produktów impulsowych, do których należą m.in. słodkie przekąski z portfolio Perfetti Van Melle. Produkty impulsowe kupowane są głównie przy kasach, odwiedziny w markecie mogą być wówczas okazją do tego, aby w naszych koszykach pojawiły się tego rodzaju towary.

 

 

Biuro prasowe Perfetti Van Melle Polska Sp. z o.o.

 

 

1, 2 Badania firmy doradczej Deloitte pt. Global State of the Consumer Tracker (30 czerwca 2021 r.), URL:
https://www2.deloitte.com/us/en/insights/industry/retail-distribution/consumer-behavior-trends-state-of-the-consumer-tracker.html

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2