Polacy a stres w pracy i życiu

Głównym powodem stresu według 37 proc. Polaków jest praca. Ponad 50 proc. z nas uważa, że należymy do najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Wysoki poziom stresu to przede wszystkim efekt zbyt szybkiego tempa życia i braku umiejętności wypoczywania – jak twierdzą respondenci badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”.

Mimo coraz lepszej sytuacji na rynku pracy, ponad 80 proc. zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków deklaruje, że doświadcza regularnie stresu w pracy, z czego 19 proc. codziennie, 28 proc. kilka razy w tygodniu, a 35 proc. kilka razy w miesiącu. Efektem stresu jest popełnianie błędów w wykonywaniu obowiązków służbowych – do czego przyznaje się 17 proc. respondentów badania. Poziom stresu podwyższa również strach przed utratą pracy według 7 proc. Polaków, nadmiar obowiązków zawodowych – 7 proc. odpowiedzi oraz zajmowanie wysokich stanowisk menedżerskich – 4 proc. odpowiedzi.

Sposoby na stres


Ukojeniem nerwów dla 41 proc. respondentów badania „Polacy a stres w pracy i w życiu” jest uprawianie sportu. Nerwowe sytuacje odreagowujemy uprawiając sport – jak twierdzi 41 proc. zapytanych Polaków i pijąc więcej kawy – 29 proc. odpowiedzi. Co trzeci ankietowany potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na skuteczne odreagowanie stresu. Według 19 proc. dobrym sposobem są także ćwiczenia relaksacyjne. Spośród 1149 zapytanych Polaków, dla 14 proc. antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, na przykład: lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Jak twierdzi 11 proc. respondentów, także sporty ekstremalne mogą pomóc rozładować negatywne emocje i dać zastrzyk pozytywnej adrenaliny. - W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, niestety sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest wypoczynek oraz naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju odpoczywania, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form uprawiania zarówno standardowych, jak i ekstremalnych sportów oraz innych kreatywnych aktywności, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Co trzeci zapytany Polak uważa, że pomóc w redukcji stresu pomoże przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29 proc. jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21 proc. wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji – jak twierdzi 15 proc. respondentów. Tylko 4 proc. sugeruje, że w rozwiązaniu problemu niezbędna jest pomoc specjalisty - psychologa lub coacha. Z jednej strony narzekamy na poziom i ilość stresu w codziennym życiu, z drugiej strony jak przyznaje aż 45 proc. respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, czasami odrobina stresu to dobry zastrzyk energii. Dla 17 proc. stres to mobilizacja do działania, wynikająca z potrzeby doświadczania adrenaliny, a dla 14 proc. demobilizacja. Spośród 1149 respondentów, 14 proc. mówi wprost, że stres ich całkowicie paraliżuje.

Stres a problemy ze zdrowiem

Jak zdradzili serwisowi zapytani o zdanie Polacy, co trzeci z nich jest z powodu stresu rozdrażniony, a 27 proc. ma problemy ze snem. Z kolei 15 proc. narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 11 proc. odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7 proc. Polaków, 4 proc.  deklaruje, że ma tiki nerwowe. - W codziennej gonitwie i skupieniu na osiąganiu wyznaczonych celów zapominamy o tym, że ciągły stres, którego nie będziemy redukować aktywnym wypoczynkiem i relaksem, może prowadzić do odroczonych w czasie poważnych skutków, jak uzależnienia, dolegliwości zdrowotne czy nawet przewlekłe choroby. Dlatego w walce ze stresem tak ważna jest umiejętność wypoczywania– dodaje Grzegorz Rożalski. Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Według 37 proc. zapytanych przez serwis Polaków, 3 dni wystarczą, aby odciąć się od problemów i zrelaksować. Dla 29 proc. respondentów niezbędny okres na rewitalizację sił to dwutygodniowy urlop, a dla 17 proc. tydzień odpoczynku od pracy. Według 17 proc. Polaków zbawienny wpływ na odstresowanie mają także weekendy.

Badanie "Polacy a stres w pracy i w życiu" w formie ankiety online i w galeriach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 na próbie 1149 respondentów.

 

Biuro prasowe serwisu Presentmarzen.pl

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2