Małe firmy stawiają na outsourcing

Według analityków rynku pracy, w Polsce brakuje obecnie około 50 tysięcy specjalistów IT. W dodatku wielu mniejszych firm nie stać na zatrudnienie programisty, stąd też zlecają realizację różnego rodzaju zadań podmiotom zewnętrznym. Serwis Oferteo.pl sprawdził, jakich usług dotyczy to najczęściej.

 

Na rynku brakuje specjalistów


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spada liczba studentów, którzy rozpoczynają naukę na kierunkach informatycznych. Jeszcze w 2006 roku było ich nieco ponad 100 tysięcy. W 2017 roku już o 25 tysięcy mniej. Tymczasem zapotrzebowanie na programistów będzie stale rosło. Według opracowania Burning Glass umiejętność kodowania będzie kluczowa nie tylko w branży IT, ale również w analityce i pracy na bazach danych, w działalności naukowej, zawodach technicznych, a nawet w sztuce. Liczba zawodów, w których konieczna jest znajomość programowania, rośnie o 12 proc. szybciej niż średnia rynkowa*.

Ile zarabia programista?

 
Według danych portalu wynagrodzenia.pl, pochodzących z narzędzia Moja Płaca, mediana całkowitych wynagrodzeń brutto** programistów specjalizujących się w konkretnych obszarach wygląda następująco***:
- Programista .NET – 6800 zł,
- Programista aplikacji mobilnych – 6266 zł,
- Programista baz danych – 7200 zł,
- Programista C/C++ – 7169 zł
- Programista Perl – 7363 zł,
- Programista PHP – 5495 zł,
- Programista Ruby – 6828 zł.


Czego firmy potrzebują od programistów?


Małe firmy często zamiast zatrudniać etatowego programistę wolą w razie potrzeby zlecać do wykonania konkretne prace zewnętrznym specjalistom. Według analizy serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, zlecenia tego typu najczęściej dotyczą stworzenia dedykowanego oprogramowania (46 proc.) odpowiadającego biznesowym potrzebom. Przedsiębiorstwa znacznie rzadziej pytają o stworzenie aplikacji mobilnych (12 proc.), strony www (9 proc.), baz danych (3 proc.) czy dedykowanej gry (3 proc.). W przypadku prac nad dedykowanym oprogramowaniem najczęściej zlecane jest stworzenie odpowiedniego produktu od podstaw, czego oczekiwało 60 proc. firm korzystających z Oferteo.pl. W przypadku zleceń na aplikacje mobilne firmy częściej potrzebowały produktu dostosowanego do systemu Android (61 proc.) niż do iOS (39 proc.).

 

Przedsiębiorcy nie chcą czekać

 
Firmom poszukującym usług programistów zazwyczaj bardzo zależy na czasie. Aż 57 proc. z nich zadeklarowało, że oczekuje realizacji zlecenia jak najszybciej, a 16 proc. wskazywało, że może zaczekać na nią nie dłużej niż miesiąc. – Firmy powinny planować z odpowiednim wyprzedzeniem wszelkie prace związane z obszarem IT – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Programiści często świadczą usługi na rzecz wielu podmiotów i nie zawsze są dostępni w oczekiwanym przez firmę terminie. 15 proc. badanych wzięło to pod uwagę i zadeklarowało, że dostosuje się do wolnych terminów wykonawców.

 

Metodologia badań

 
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 300 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług programistycznych.

 

Jak działa Oferteo.pl?

 
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów. Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

Biuro prasowe Oferteo.pl

 

-------------------------

 https://www.burning-glass.com/wp-content/uploads/Beyond_Point_Click_final.pdf

** wartość środkowa, poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych

*** https://wynagrodzenia.pl/moja-placa#

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2