Konkurs Adecco Poland rozstrzygnięty!

ewelina_morawska_zdjcie_602_01

 

Aktywizacja zawodowa młodych osób, przełamywanie barier i budowa porozumienia międzypokoleniowego to główny cel zakończonej właśnie pierwszej edycji programu CEO for 1 Month zrealizowanym przez Adecco Poland Sp. z o.o. Zwycięzcą programu została Ewelina Morawska, która od 1 do 31 lipca 2015 r. pełniła funkcję CEO w tej spółce. Z założenia w programie CEO for 1 Month mógł wziąć udział każdy, nawet osoby bez doświadczenia. W ramach procesu rekrutacyjnego Adecco Poland poszukiwało kandydata, który będzie miał przede wszystkim ciekawą osobowość i dobrze rozwinięte tzw. kompetencje miękkie. W sumie w tegorocznej edycji programu wzięło udział ponad 300 kandydatów. W trakcie weryfikacji kandydatów najlepsze osoby przeszły testy językowe, kompleksowy proces Assessment Center, a o ostatecznym wyniku programu rozstrzygnęły bezpośrednie spotkania finałowej trójki, które odbyły się z udziałem Anny Wicha, obecnym Dyrektorem Generalnym Adecco Poland.

 

 

Rozmowa z Eweliną Morawską, zwyciężczynią konkursu CEO for 1 Month zorganizowanego przez Adecco Poland.

 

Co zdecydowało o tym, że zgłosiła się Pani do konkursu CEO for 1Month w Polsce organizowanego przez Adecco Poland? Czy branża doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy jest Pani jakoś szczególnie bliska?

 

Zgłosiłam się, bo chciałam się sprawdzić. CEO for 1 Month to konkurs jedyny w swoim rodzaju, bo daje unikalną możliwość pojawienia się w dużej, złożonej organizacji w roli dyrektora operacyjnego. W swojej karierze miałam przyjemność kierować polskim oddziałem globalnej organizacji studenckiej AIESEC, gdzie byłam zaangażowana w procesy rekrutacyjne. Tego doświadczenia HR-owego nie można jednak w porównywać z tym, czego nauczyłam się podczas pierwszych dwóch tygodni pracy w Adecco. Tutaj poza zagadnieniami związanymi ze specyfiką branży, uczę się także bardziej uniwersalnych zasad zarządzania i to w bardzo dużej skali.


Jak ocenia Pani tego typu inicjatywy? Czy takie konkursy są popularne, czy Adecco w ten sposób przełamuje pewnego rodzaju stereotypy?

 

Uważam, że to bardzo rozwojowe i innowacyjne podejście. Młode pokolenie ma trochę inne spojrzenie na wiele spraw, więc czuję iż jest to pozytywna zmiana dla obu stron. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej tego typu inicjatyw, bo CEO for 1 Month pomaga przełamywać pewne stereotypy, które funkcjonują zarówno po stronie pracodawców jak i młodych kandydatów. Co więcej pozwala zbudować nić porozumienia między młodymi kandydatami na rynku pracy, a potencjalnymi pracodawcami. Projekt, w dość niekonwencjonalny sposób, dowodzi, że takie porozumienie jest możliwe i możliwa jest efektywna współpraca międzypokoleniowa. Konieczne jest jednak to, żeby zarówno pracodawca, jak i kandydat byli gotowi słuchać się nawzajem i odpowiadać na swoje potrzeby. Głęboko wierzę w sens inicjatyw takich jak CEO for 1 Month, bo pokazują one, że w Polsce są pracodawcy, którzy wierzą w nasze pokolenie i mają świadomość, że nie ma dla niego alternatywy.


Czego oczekują od pracy i pracodawcy młodzi ludzie? Co jest dla nich szczególnie ważne przy wyborze ofert pracy?

 

Młodzi ludzie chcą, żeby ich praca była interesująca i dawała szansę na rozwój. Dążą do sytuacji, w której praca jest przyjemnością, formą samorealizacji. Oczekują także od pracodawcy pewnej elastyczności i otwartości na dialog. Chcą być po prosu traktowani poważnie. Często moje pokolenie krytykowane jest za taką postawę. Jesteśmy nazywani roszczeniowcami, bo oczekujemy dużo, niewiele dając w zamian. Obserwuję jednak moich rówieśników i mam wrażenie, że w zamian za spełnienie tych oczekiwań są gotowi zaangażować się w swoją pracę i dać z siebie bardzo dużo z korzyścią dla pracodawcy.


Stanowisko CEO w Adecco Poland to poważne wyzwanie, nawet w sytuacji, gdy piastuje się je jedynie przez okres 1 miesiąca. Czy ma Pani jakiś wyjątkowy pomysł lub szczególny projekt, który chciałaby Pani dzięki tej szansie zrealizować?

 

Kiedy pojawiłam się z początkiem lipca w Adecco zauważyłam, że firma ta realizuje wiele działań skierowanych do środowisk studenckich, o których nic nie wiedziałam. Te inicjatywy są na tyle wartościowe, że ambitni studenci mogą dużo na nich skorzystać. Zainicjowałam więc projekt zwiększenia rozpoznawalności firmy wśród studentów. Obecnie analizuje możliwości i staram się wybrać te społeczne i edukacyjne działania realizowane przez Adecco Poland, które najlepiej odpowiadają na potrzeby studentów.

 

Jak ocenia Pani dotychczasowe doświadczenia zdobyte w Adecco Poland? Czy sądzi Pani, że będą przydatne w dalszej karierze zawodowej, czy traktuje je Pani raczej w kategoriach pewnego rodzaju przygody?

 

Już wiem, że doświadczenie kierowania organizacją o tak dużej skali jak Adecco Poland to dla mnie wielki krok do przodu. Uczę się wiele nie tylko o samej branży HR, ale również o zasadach zarządzaniu zespołami i sterowaniu tak wielką i złożoną spółką. Wszystko to będzie z pewnością bardzo pomocne w dalszych etapach mojej kariery zawodowej. Mówiąc obrazowo miesiąc z Panią Anną Wicha, Dyrektor Generalną Adecco Poland, jest jak skompresowany rok studiów. Nie ukrywam jednak, że poza korzyściami zawodowymi, praca jako CEO for 1 Month to dla mnie także fantastyczna przygoda.


Rozmawiała Agnieszka Kluska

---------------------

Ewelina Morawska, zwyciężczyni tegorocznej edycji programu CEO for 1 Month jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. Od 2014 r. pełniła funkcję Wiceprezydenta ds. Programu Global Citizen dla studentów w AISEC. Jeśli chodzi o dotychczasowe doświadczenia w AIESEC była ona odpowiedzialna za koordynację 16 lokalnych oddziałów organizacji w Polsce, w tym opracowywanie budżetu i strategii całorocznej organizacji, implementacja planów na potrzeby Polski, wdrażanie zmian podwyższających poziom jakości wymiany w ramach programu Global Citizen oraz opieka nad wszystkimi osobami wyjeżdżającymi w ramach AIESEC za granicę.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2