Jak być dobrym pracodawcą?

Rozmowa z Justyną Czado, psychologiem, trenerem biznesu, ekspertem ds. HR oraz Kierownikiem ds. Personalnych KOI Capital


Za pomocą jakich narzędzi firmy mogą budować markę dobrego pracodawcy?

W dobie szybko zmieniającego się świata, rosnących wymagań rynku pracy, aby znaleźć odpowiednich kandydatów, firmy muszą korzystać ze wszelkich dostępnych narzędzi employer branding. Markę dobrego pracodawcy możemy budować już na uczelniach, uczestnicząc w dniach kariery oraz targach pracy i aktywnie współpracować z biurami karier. Można tworzyć, dopasowane do rynku programy ambasadorskie, dzięki, którym firma zaistnieje w świadomości studentów. Oprócz tego aktywnie tworzyć i prowadzić krótkie wystąpienia lub eventy z tematów ważnych dla młodych ludzi a ściśle powiązanych z rodzajem działalności firmy.

Kolejnym narzędziem jest zakładka „Kariera” tworzona na stronach internetowych firm, gdzie oprócz aktualnych ogłoszeń o pracę warto opisać proces rekrutacyjny z informacją dla kandydata jak się przygotować na rozmowę kwalifikacyjną. Social media to dziś już standard, aktywne prowadzenie fan page’a daje realną możliwość na zaangażowanie przyszłych pracowników firmy. Tworzenie krótkich, przyciągających uwagę filmów na temat działalności firmy, jej zakresu i informacji pracowników o ich doświadczeniach tworzy klimat zaufania i większej aktywności wśród przyszłych pracowników.

Publikowane ogłoszenia muszą mieć atrakcyjną i kreatywną formę, zarówno w treści, jak i w grafice. W większości kandydaci interesują się opcją co firma może zaoferować za ich czas i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, więc warto poświęcić chwilę na szczegółowy opis benefitów i możliwości rozwoju już na etapie ogłoszenia. Jeżeli zależy nam, aby wzbudzić w kandydatach możliwość wykazania się i rywalizacji bo wymaga tego stanowisko, możemy zaproponować grę symulacyjną, a dla kandydata z innego miasta rekrutację w siedzibie firmy zastąpić wideorekrutacją.

Czy większe znaczenie ma EB wewnętrzny czy zewnętrzny?

Zarówno EB wewnętrzny i zewnętrzny mają znaczenie. W obecnej sytuacji, aby ograniczyć koszty rekrutacji warto bliżej przyjrzeć się działaniom wewnętrznego EB, poszukać odpowiednich narzędzi po to, aby ograniczyć do minimum odejścia wartościowych pracowników.

Jakie są grupy odbiorców każdego z nich? Czy EB wewnętrzny wymaga od podmiotu innych aktywności niż EB zewnętrzny?

Tak, bo grupą odbiorców EB wewnętrznego są obecni pracownicy i tutaj warto skupić swoją uwagę na wszelkich działaniach związanych z onbordingiem, tworzeniem opisu stanowisk czy ścieżki kariery, szkoleniami oraz wprowadzeniem systematycznej informacji zwrotnej o postępach pracowników czy możliwościach awansu. Jeżeli chodzi o zewnętrzny EB to tutaj warto skupić się na działaniach opartych na współpracy z zewnętrznymi podmiotami czy większą uwagę przywiązać do social media. Zarówno w wewnętrznym i zewnętrznym EB warto angażować już zatrudnionych pracowników, oni są wizytówką firmy i obietnicą sukcesu dla przyszłych pracowników.

Co wyróżnia dobrego pracodawcę?
 
Dobry pracodawca to taki, który potrafi pozostawić dobre wrażenie nawet po opuszczeniu firmy przez pracownika. Firma, która od początku do końca stosuję przejrzystą i spójną komunikację ze swoimi pracownikami. Dobry pracodawca to taki, który tworzy rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego pracownika. Wachlarz benefitów i innych możliwości odpowiednich do doświadczenia, stażu pracy i zainteresowań pracowników daje realną możliwość na wzrost pracownika razem z firmą. Pracodawca, który za pomocą działu HR daje możliwość rozwoju zawodowego, awansu czy podnoszenia swoich kwalifikacji, zarówno tych specjalistycznych, ale też kompetencji miękkich, które są bardzo poszukiwane na rynku pracy.

Jak zmieniała się rola pracodawcy na przestrzeni ostatnich lat i jak kształtuje się teraz?

Rola pracodawcy zmieniała się przede wszystkim bardzo dynamicznie, rosnące wymagania czy zmiany gospodarcze i technologiczne w pewnym sensie wymusiły na firmach zmiany w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawcy teraz coraz częściej inwestują w narzędzia EB, co związane jest z większą fluktuacją pracowników i większymi wymaganiami co do formy zatrudnienia, dodatkowych świadczeń pozapłacowych czy środowiska pracy, ale również dzisiejsi pracownicy mają większą świadomość prawną niż kilkanaście lat temu. W obecnych czasach pracownicy cenią sobie bardziej niż kiedyś swój czas prywatny. Są bardziej skłonni realizować swoje pasje niż skupiać się na karierze. Warto więc zainwestować w rozwój pasji pracowników.

Nowe technologie pomagają firmom dotrzeć do potencjalnych pracowników, co z drugiej strony wymusza niejako większe niż wcześniej skupienie na dbaniu o pozytywny wizerunek firmy w sieci. Employer branding to nie trend a coś, w co nawet trzeba inwestować. Warto śledzić trendy rynkowe i być na bieżąco zamiast nadrabiać zaległości.

W jaki sposób pracodawcy mogą wpływać na lokalne otoczenie i czy, przede wszystkim, powinni w ogóle to robić?

Każda firma posiada relacje z otoczeniem, w którym funkcjonuje. Aby były one poprawne, obie strony muszą wyrażać chęć współpracy i budowania tych relacji z szacunkiem dla drugiej strony. Identyfikacja rodzaju biznesu z najbliższym otoczeniem ma duże znaczenie, bo pozwala równoważyć interesy firmy z celami, oczekiwaniami i potrzebami lokalnej społeczności, co ostatecznie przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym.


 

Rozmawiała Agnieszka Kluska

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2