Jaki powinien być pracownik przyszłości?

Prawie 30 proc. pracowników to osoby przemęczone, zniechęcone i bez energii. Mają przeświadczenie, że w pracy nie wykorzystują ani swojego potencjału, ani umiejętności. Taki alarmujący obraz wyłania się z badania „Praca, moc, energia w polskich firmach”, zrealizowanego przez Human Power.

Tymczasem na rynku pracy coraz częściej dyskutuje się o rozwoju sztucznej inteligencji, robotyzacji, zarządzaniu wielkimi bazami danych - co sprawia, że zmienia się także model kompetencyjny pracowników. Na znaczeniu zyskują takie umiejętności jak: kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, innowacyjność, umiejętność współpracy, empatia, elastyczność poznawcza. Tylko czy wszyscy pracownicy mają szansę stać się takimi prymusami? Analizy pokazują, że w polskich firmach funkcjonują cztery typy pracowników - i tylko jeden z nich jest wysoce efektywny i wpisuje się w profil pracownika przyszłości.

- Niestety, prawie 30 proc. stanowią tzw. Wypaleni Rutyniarze - mówi Małgorzata Czernecka, szefowa Human Power i autorka badania. - Nie dbają o siebie - za mało śpią, nie ćwiczą, jedzą „fast foody”, spadki energii niwelują kawą, energetykami i słodkimi przekąskami. Mają najniższy poziom energii do działania i są najmniej efektywni, a ich głównym motywatorem w pracy pozostają pieniądze. Jeśli dodamy do tego drugi wyłoniony w badaniu typ - Rzemieślnika bez Wigoru - który stanowi 27,5 proc., to stwierdzimy, że połowa pracowników często odczuwa zniechęcenie, irytację, strach, nie wykonuje zadań, które sprawiają im satysfakcję i radość, nie zna sensu i celu swoich obowiązków służbowych. Na takich fundamentach nie sposób budować kompetencji przyszłości, które pomogą wygrać ze sztuczną inteligencją.

- Na podstawie badania udział silnych, efektywnych pracowników, którzy potrafią skutecznie zarządzać własną energią i w pełni korzystać ze swojego fizycznego, emocjonalnego i mentalnego potencjału, szacujemy na jedyne 16,8 proc. To tak zwani Spełnieni Maksymaliści. Spodziewać się można, że grupa ta stopniowo będzie stawać się coraz bardziej liczna, a to za sprawą liderów. Tych pełnych energii, najbardziej efektywnych, jest 21,5 proc. (tzw. Liderzy na Pełnej Petardzie). Jednocześnie niepokoić może fakt, że Liderów na Oparach, którzy każdy nowy dzień pracy rozpoczynają z lękiem i pesymistycznym nastawieniem, jest w polskich firmach prawie 1/4 - dodaje Czernecka.

Pełny raport „Energy Master” dostępny jest na stronie: https://humanpower.pl/raport-2018-edycja-ii/


Biuro prasowe Human Power Sp. z o.o.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2