Wypadki przy pracy

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w pierwszym półroczu 2018 r. Wynika z nich, że w branży "Transport i gospodarka magazynowa" nastąpiła poprawa – spadła zarówno liczba zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, jak i tych w ujęciu ogólnym. To pierwszy taki przypadek od kilku lat.


Branża TSL jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Z każdym rokiem przybywa powierzchni magazynowych oraz firm oferujących usługi transportowe, obserwujemy także wzrost zatrudnienia. To w nim, w ostatnich latach, można było upatrywać powodów stale rosnącej liczby wypadków, która utrzymywała się na zbliżonym poziomie w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych. 


Pierwszy od lat spadek liczby wypadków

Pierwsza połowa 2018 roku przyniosła pozytywne informacje związane z liczbą wypadków przy pracy. We wszystkich badanych sektorach gospodarki, w porównaniu w analogicznym okresem ubiegłego roku, spadła ona o ponad 5 proc. i wyniosła 37007 zdarzeń. Co cieszy, spadła także ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym – z 93 do 73, czyli aż o 21,5 proc. Sytuacja w branży Transport i gospodarka magazynowa jest odzwierciedleniem ogólnej sytuacji na rynku. Od stycznia do czerwca tego roku odnotowano spadek liczby wszystkich wypadków (o 0,6 proc.) oraz, co najważniejsze, także tych śmiertelnych i to prawie o połowę (z 22 do 12). Czyżby bezpieczeństwo w branży nareszcie zaczęło się poprawiać? - Choć przedstawione przez GUS dane dla sektora TSL mogą napawać optymizmem, to poczekałbym jeszcze z oceną. Poziom bezpieczeństwa w logistyce niewątpliwie rośnie. Jest to spowodowane m.in. prowadzonymi od lat działaniami branżowymi, które mają na celu zwiększenie automatyzacji procesów magazynowych i ograniczenie tym samym pracy ręcznej. A ta uchodzi za wyjątkowo niebezpieczną, szczególnie jeśli wykonywana jest na wysokości, o co w magazynie nie trudno. Ponadto, takie firmy jak nasza – dostarczające rozwiązania w postaci drabin czy pomostów jezdnych dla tego sektora – oferują produkty o coraz większej funkcjonalności i wyższym poziomie bezpieczeństwa – komentuje Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

Co powoduje niebezpieczne zdarzenia?

Statystycznie, 3 na 5 wypadków w branży logistycznej powodowanych jest przez tzw. czynnik ludzki, a konkretnie przez niewłaściwe zachowanie się człowieka. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. - Na nieprawidłowe działanie pracownika, z pewnością wpływ mają ciągły w tej branży pośpiech oraz praca pod dużą presją czasu. Zmęczenie – zarówno fizyczne jak i psychiczne – prowadzi do automatycznych zachowań, które często są niestety drogą na skróty. A w kwestii bezpieczeństwa nie można sobie na to pozwolić. Korzystając na co dzień z urządzeń do pracy na wysokości, musimy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa i bezwzględnie stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji obsługi urządzenia. Niezmiernie ważna jest więc odpowiednia edukacja pracowników i ich merytoryczne przygotowanie do pełnienia określonych obowiązków – mówi ekspert KRAUSE.

Czy stan sprzętu zagraża pracownikom?


W kwestii stanu technicznego urządzeń do pracy na wysokości, obowiązujące przepisy prawa nie pozwalają na żadne odstępstwa. Każdy pomost roboczy oraz drabina, niezależnie od tego czy jest to model wolnostojący z dużą platformą roboczą czy też kompaktowy wariant regałowy, muszą być regularnie kontrolowane przez upoważnione do tego osoby. Dzięki temu, jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu czy też uszczerbek w stanie technicznym mogą być na bieżąco wychwytywane, a sam produkt naprawiony lub wycofany z użytkowania, by nie stwarzał zagrożenia. – Taki stan rzeczy zdają się potwierdzać wyniki przedstawione przez GUS. Niewłaściwy stan czynnika materialnego, choć będący drugą najważniejszą przyczyną wypadków przy pracy, stanowi zaledwie 8,4 proc. wszystkich zdarzeń. Możemy więc powiedzieć, że stan sprzętu używanego w magazynach jest dobry. Coś, co wymaga jeszcze poprawy, to umiejętne z niego korzystanie. W KRAUSE kładziemy duży nacisk na szkolenia oferowane naszym klientom, które obrazowo przedstawiają możliwości funkcjonalne naszego sprzętu oraz to, w jaki sposób z niego korzystać, by ryzyko wypadku było jak najmniejsze – podsumowuje Marek Banach.


Biuro prasowe KRAUSE Sp. z o.o.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2