Liczy się już nie tylko pensja

Wraz z nadejściem rynku kandydata, rozpoczęła się walka o pracowników. Aby zdobyć dobrego pracownika, firmy nie mogą tylko oferowa wysokiej pensji. Rozbudowane świadczenia pozapłacowe, tak zwane benefity, które do niedawna były traktowane jako dodatek do pensji dla wybranych pracowników, teraz stały się standardem.

Obecnie poza pakietami zdrowotnymi, kartą Multisport czy  dofinansowaniem kursów językowych, pożądane są rozmaite propozycje, takie jak specjalistyczne szkolenia i certyfikaty, dodatkowe ubezpieczenia na życie, czy elastyczna forma pracy. Coraz częściej pracownicy, szczególnie z pokolenia Millenialsów. oczekują możliwości pracy zdalnej co najmniej raz w tygodniu. Najbardziej rozbudowaną ofertę benefitów mają firmy z branży SSC/ BPO i IT, czyli sektorów, które borykają się od lat z deficytem pracowników. Specjaliści od IT chcą się przede wszystkim szkolić. Nie wyobrażają sobie też pracy wyłącznie z biura. Specyfika realizowanych przez nich zadań umożliwia pracę zdalną.

Pracownicy centrów biznesowych i centrów usług wspólnych (SSC/BPO), szczególnie ci znający niszowe języki obce, mają podobne oczekiwania jak kandydaci z sektora IT. Liczą też na dodatkowe ubezpieczenia, w tym również dla członków rodzin, czy na program emerytalny. Są zainteresowani dofinansowaniem wyjazdów wakacyjnych, miejscami parkingowymi, dodatkowymi dniami wolnymi, a także zniżkami na produkty pracodawcy czy zapewnieniem opieki dla dziecka.

Na rynku finansowym kandydaci, poza standardowymi benefitami, wskazują przede wszystkim na dofinansowanie do szkoleń, program emerytalny i ubezpieczenie na życie, rzadziej na home office. W instytucjach takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy firmy consultingowe możliwość pracy zdalnej zależy od zajmowanego stanowiska. Pracownicy odpowiedzialni za księgowość, sieć sprzedaży czy reprezentujący dział analiz i ryzyka, mają ograniczone możliwości pracy zdalnej.

Poza benefitami dla kadry pracowniczej bardzo ważna jest kultura pracy. Według badania LinkedIn, na rynku amerykańskim aż 70 proc. specjalistów nie chciałoby pracować w prestiżowej firmie, jeśli panowałaby w niej zła atmosfera i  nieprzyjazna kultura organizacyjna; 65 proc. z nich wskazało, że wolałoby otrzymywać niższą pensję niż pracę w toksycznym środowisku.

 

Anna Kulawiak, Agencja Rekrutacyjna People Sp. z o.o.

 

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2