Grand Prix na wystawie w Norymberdze

Polski wynalazek po raz pierwszy w historii nagrodzony nagrodą Grand Prix na wystawie iENA w Norymberdze.

W dniach 2 – 5 listopada 2017 roku odbyły się 69. Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Wystawa iENA w Norymberdze jest jedną z największych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali dużą renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 840 wynalazków z 31 krajów całego świata.

W stoisku polskim zorganizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o., która jest oficjalnym przedstawicielem targów na Polskę zaprezentowanych zostało 26 wynalazków i innowacyjnych technologii, opracowanych w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach, w innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz przez indywidualnych wynalazców. Patronat nad ekspozycją objęli Rada Główna Instytutów Badawczych i Fundacja "Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki".

Osiągnięcia polskiej ekspozycji to 5 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe medale oraz nagrody specjalne. Największym sukcesem może poszczycić się wynalazek pt. „Instalacja do termolizy poliolefin do nasyconych frakcji węglowodorowych”, który jako pierwszy w historii polskiego uczestnictwa na tej wystawie otrzymał najwyższą nagrodę tej prestiżowej imprezy – Grand Prix. Nagrodzony projekt opracowany został przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT z Warszawy i firmę Technologie Recyklingu Adam Hańderek z Bielska Białej. Nagrodzony wynalazek jest modelowym przykładem na wzorową współpracę instytutów badawczych z prywatnym biznesem w komercjalizowaniu innowacyjnych rozwiązań. Ponadto nagrodzone rozwiązanie rozwiązuje globalny problem zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych i w efekcie jej zastosowania uzyskujemy pełnowartościowe paliwa (benzynę i olej napędowy).

Dużym zainteresowaniem w stoisku polskim cieszyły się wszystkie prezentowane wynalazki, które zdobyły także uznanie jury międzynarodowego, i przyznanych zostało 5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe medale. Medale złote otrzymali: Instytut Nowych Syntez Chemicznych wspólnie z Politechniką Warszawską, Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Krakowska. Medale srebrne odebrali od jury przedstawiciele Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk wspólnie z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji PIMOT, Politechnika Wrocławska. Medale brązowe Pro-Service Sp. z o.o., Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy z Bydgoszczy, Instytut Transportu Samochodowego i Politechniki Krakowskiej. Wystawcy z Polski otrzymali także nagrody specjalne od Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców, Tajwan Prominent Inventor League, Niemieckiego Instytutu ERiNET oraz Stowarzyszenia „Rosyjski Dom Międzynarodowej Naukowej i Technologicznej Współpracy”.
 Piotr Żołądkowski

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2