Dzieci pomagają dzieciom

Rozmowa z Katarzyną Rębacz, Głównym Specjalistą ds. Relacji w Family for Family

 

family_for_family_logo_jpg_2138Proszę przybliżyć ideę Fundacji Family for Family. Skąd pomysł na takie działanie?


W Family for Family pomagamy dzieciom. Robimy to dopasowując na dłuższy czas konkretne dziecko potrzebujące do dziecka, które może mu pomóc przekazując używane, dobrej jakości ubrania i buty. Po stronie Fundacji jest dostarczenie paczki do właściwej osoby. Dzieci nie poznają się osobiście, mogą natomiast za pośrednictwem fundacji wymieniać się listami czy też rysunkami. Dzięki temu pomoc przestaje być anonimowa i między dziećmi buduje się serdeczna relacja.

Jak pomaganie rodzin rodzinom wygląda w praktyce?


Pierwszym krokiem jest wpisanie dzieci do programu, czyli wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Aby to zrobić wystarczy skontaktować się z nami (www.fffpoland.org, 22 324 52 01, info@fffpoland.org) i poczekać na list z informacją o dziecku, które będzie otrzymywać pomoc. Następnie należy spakować nieużywane rzeczy i skontaktować się z Fundacją. Przedstawiciel Fundacji odbierze paczkę i dostarczy ją połączonej rodzinie. Rodziny przekazują rzeczy za każdym razem, gdy mają taką potrzebę.

Czy Państwa zdaniem taka forma wspierania się ma przyszłość? Co jest atutem takiego działania?


W obecnych czasach, gdy często gdzieś pędzimy i nie mamy czasu, zaangażowanie się w działalność, która ułatwi nam życie, jest prosta i przynosi wiele dobrego ma sens. Taka właśnie jest idea Family for Family, gdyż łączy dobre z pożytecznym – rozwija w dzieciach cechy filantropa i pozwala oczyścić dziecięcą szafę. Nie wymaga także nakładu finansowego ani czasowego. Dodatkową kwestią, która wyróżnia naszą Fundację jest dążenie do rozbudzenia w dzieciach odpowiedzialności i wrażliwości społecznej oraz pokazanie, że można czerpać radość z dzielenia się.

Kto może skorzystać z pomocy i jak przystąpić do programu zarówno od strony darczyńcy, jak i obdarowywanego?


Pomagamy dzieciom do 16-go roku życia, mieszkającym w Warszawie, których sytuacja życiowa może być poprawiona poprzez przekazywanie im dobrej jakości używanych ubrań i butów. Młodsze dzieci często też przekazują gry i zabawki. Szczególnie cenione natomiast przez nastolatków są małe urządzenia elektroniczne (starsze modele telefonów lub tabletów). Aby włączyć dzieci do programu wystarczy skontaktować się z nami i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po uzyskaniu informacji komu nasze dziecko będzie pomagać, można przygotowywać paczkę.

Jakie plany na przyszłość ma Fundacja?


Obecnie swoim zasięgiem obejmujemy Warszawę i najbliższą okolicę. Planujemy rozwój w kierunku krajowej organizacji, której siłą napędową będą wolontariusze pomagający dzieciom w całej Polsce.

Czy oprócz wzajemnego wspierania się rodzin przewidujecie Państwo otwarcie się na przedsiębiorstwa realizujące politykę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu?


Cały czas poszukujemy miejsc, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć do jak największej liczby rodzin, które będą chciały zaangażować dzieci do naszego programu, jak również takie, dzięki którym pozyskamy jak największą liczbę wolontariuszy, którzy będą chcieli nam pomóc. Chętnie pojawiamy się w firmach i opowiadamy o tym, co robimy. Jesteśmy otwarci na współpracę. Im więcej osób zaangażujemy, tym więcej dzieci otrzyma pomoc, a to jest dla nas najważniejsze.

Rozmawiał Piotr Żołądkowski

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2