Długotrwała motywacja pracowników

Motywacja krótkoterminowa wymaga stałego skupienia na działaniach związanych z utrzymaniem niskiego poziomu rotacji, co wiąże się z dużym wysiłkiem ze strony kadry zarządzającej. Czy istnieją narzędzia, które pozwalają usprawnić takie działania i wpływają na długoterminową motywację, a jednocześnie nie opierają się na systemie kar?  

 

Długoterminowość = czasochłonność?


Motywując długoterminowo, powinniśmy myśleć o programie bazującym na:
· wzmocnieniach (gratyfikacja)
· natychmiastowości (instant feedback) - dającej poczucie kontroli
· równym rozkładzie nagród (unikanie konkursowości i promowaniu „tylko najlepszych”)

Model ten, zakłada wykorzystanie mechanizmów opartych o wirtualną walutę, nagradzanie zarówno za osiągnięcia, jak i wiedzę oraz ukierunkowanie systemu na przeciętnego pracownika (nie lidera). - Co właściwie oznacza długoterminowość? Na bazie naszych doświadczeń, jest to system, z którym można pracować wiele lat, wzmacniając za każdym razem inne zachowania - tłumaczy Wojciech Ozimek z firmy one2tribe, tworzącej rozwiązania motywacyjne. - Istotą takiego systemu jest ciągłe budowanie zaangażowania wśród uczestników. Pracownicy Contact Center codziennie mogą zdobywać punkty - za działania, za wiedzę, za systematyczną aktywność (np. przychodzenie na czas do pracy), czy za zgłaszanie pomysłów i dzielenia się wiedzą. Zamiast punktowych i organizowanych „okazjonalnie” konkursów, otrzymujemy zatem „system operacyjny” do sterowania zachowaniami załogi. Takie rozwiązanie działa cały czas, motywuje “równomiernie” oraz pozwala w każdym momencie zorientować się w “stanie ducha” załogi (na podstawie ilościowych raportów aktywności, czy jakościowych ankiet).

Cel: unikanie kary

Zauważyć można, że większość systemów motywacyjnych w firmach opiera się o trzy filary. Pierwszym z nim jest podstawowa pensja, która gwarantuje pracownikom bezpieczeństwo. Drugą - prowizja, pozwalająca na utożsamienie celu pracownika z celem firmy (np. prowizja od sprzedaży, bazująca na procencie od wartości sprzedanych usług, czy produktów). Ostatnim filarem są mechanizmy natychmiastowego nagradzania (kary i nagrody), które mają na celu kształtowanie konkretnych zachowań.


Co istotne, w tej ostatniej grupie dominują dwa podejścia:
· konkursy, które mają na celu wywołanie konkretnych zachowań wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne (na przykład - do realizacji wyniku brakuje nam konkretnej sprzedaży)
· kary, które mają pracownikowi “wybić z głowy” konkretne zachowanie (np.: spóźnianie się, problemy z raportowaniem itp.)

Wojciech Ozimek z one2tribe tłumaczy: - Zarówno kary, jak i konkursy mają swoje zalety, ale i wady. W modelu konkursowym bardzo szybko okazuje się, że zwycięzcami są zawsze te same osoby. Jednym słowem, nagradzamy za status liderów, a nie uczymy „średniaków”, jak zostać liderem. Wielu pracowników (zwłaszcza w zespołach Contact Center) odpuszcza też udział w konkursach, mniej więcej w połowie ich trwania - widząc, że i tak nie wygrają. Z drugiej strony - kary również nie są najlepszym sposobem komunikacji z pracownikami. Kara uczy bowiem podejścia opartego o prewencję (ucieczka przed stratą), a nie podejścia opartego o promocję (poszukiwanie dodatkowego zysku). Karząc - przestawiamy myślenie ukaranego na obronę. Nagradzając, pokazujemy mu, gdzie leżą dodatkowe zyski (dla niego i potencjalnie dla firmy).

Zbieżność interesów


W kontekście wspierania celów biznesowych firmy, system Workforce Management do zarządzania dużymi zespołami pracowników w połączeniu z platformą motywacyjną może stanowić efektywną kombinację organizacji zasobów w Contact Center i wpływania na poziom motywacji pracowników zarówno w ramach codziennych zadań, jak też długofalowo. - Osiągnięcie tych celów może być elementem strategii zmniejszenia rotacji personelu w Contact Center, poprawienia jakości środowiska pracy i większego zadowolenia pracowników z codziennego wykonywania ich obowiązków - dodaje Aleksander Zaborowski, Business Development Manager z firmy Innergo Systems. Warto zauważyć, iż korzyści z zastosowania platformy WFM, jak i motywacyjnej, występują w każdym przypadku rozdzielnie, ale też pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów w wyniku synergii wynikłej z ich jednoczesnego stosowania (np.: poprzez nagradzanie na platformie motywacyjnej możliwością wyboru atrakcyjnego grafiku lub tzw. zielonej karty do wykorzystania w dowolnym momencie oraz możliwością sprawnej realizacji takiej nagrody w procesie grafikowania) bez nadmiernych nakładów pracy ze strony osób odpowiedzialnych za te procesy.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2