Czy Pomorze skutecznie walczy z otyłością?

Z wyników badania „Dlaczego edukacja żywieniowa w Polsce jest potrzebna?”, które zostało przeprowadzonego na zlecenie SGGW i sfinansowane przez Fundację Carrefour, wynika, że w regionie północno-zachodnim (województwa pomorskie, zachodnio-pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie) obserwuje się największą liczbę dzieci z nieprawidłową masą ciała. Badanie zrealizowano na potrzeby trzeciej edycji programu edukacyjno-badawczego „ABC Zdrowego Żywienia”.

Czy dzieci z Pomorza trzymają formę?

Wyniki ogólnopolskiego badania „Dlaczego edukacja żywieniowa dzieci w Polsce jest potrzebna?”[1] wskazują, że w regionie Północno-Zachodnim wykazano wyższą niż w innych regionach liczbę dzieci z nieprawidłową masą ciała – zarówno niedożywionych, jak i otyłych. Fakt ten może być spowodowany między innymi nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. W tym regionie większy odsetek dzieci niż w innych nie jada kolacji, a dzieci częściej jako przekąskę wybierają słodycze – są to zdecydowanie złe nawyki żywieniowe. Problem wymaga dokładnej diagnozy, bowiem w tym samym regionie wykazano wyższą niż w innych, liczbę dzieci oraz matek niesłodzących napojów, co powinno korzystnie wpływać na ich masę ciała. Warto dodać, że wyniki ogólnopolskiego badania „Dlaczego edukacja żywieniowa dzieci w Polsce jest potrzebna?” wykazały, że w skali kraju, co szóste przebadane dziecko charakteryzuje się nadmierną masą ciała, a co ósme ma niedowagę. Problem nadmiernej masy ciała częściej dotyczy dzieci młodszych (7-9 lat) niż starszych (10-12 lat). Jednak nie wszędzie sytuacja ta wygląda tak samo.

– Zrealizowane na potrzeby projektu badanie „Dlaczego edukacja żywieniowa dzieci w Polsce jest potrzeba?” pokazało nam, że dużo jest jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji żywieniowej – nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. Mimo faktu, że dwie pierwsze edycje programu „ABC Zdrowego Żywienia”, zrealizowanego dzięki grantowi Fundacji Carrefour, przyniosły zauważalny wzrost świadomości żywieniowej osób uczestniczących w warsztatach, to wciąż widoczna jest potrzeba dalszego kształcenia w tym zakresie – powiedziała prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, koordynator projektu „ABC Zdrowego Żywienia”.

"ABC Zdrowego Żywienia” w tym roku dotrze do dzieci z Gdańska oraz Pucka

W tegorocznej edycji z okolic Trójmiasta udział w zajęciach wezmą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 83 w Gdańsku, Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, Szkoły Podstawowej nr 17 im. wiceadm. Józefa Unruga w Gdyni oraz Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. Zajęcia w tych szkołach poprowadzą specjaliści z Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Katedry Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością, Akademii Morskiej w Gdyni, którzy przybliżą dzieciom zasady zdrowego odżywienia oraz higieny. W zajęciach uczestniczyć będą również dzieci pochodzące ze środowisk o trudnej sytuacji materialnej. Dzieci te wymagają szczególnej troski w zakresie prawidłowego żywienia, ponieważ ze względu na nienajlepszą sytuację ekonomiczną swoich rodzin są bardziej narażone na gorsze jakościowo odżywianie. Trzecia edycja programu „ABC Zdrowego Żywienia” skierowana jest do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Celem tej edycji będzie upowszechnienie zasad prawidłowego żywienia, właściwego wyboru produktów polecanych dla dzieci, zasad higieny oraz roli żywienia w prawidłowym rozwoju psychofizycznym. Zajęcia uzupełnią atrakcyjne materiały edukacyjne przygotowane specjalnie na potrzeby warsztatów programu „ABC Zdrowego Żywienia”.

– Wyniki przeprowadzonego badania „Dlaczego edukacja żywieniowa dzieci w Polsce jest potrzebna” pokazały, że w szczególności nasz region wymaga inwestycji w programy edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania – nie tylko w kontekście otyłości, ale także niedożywienia. Mam nadzieję, że wiedza przekazana najmłodszym zaprocentuje i da efekty w dorosłym życiu oraz wpłynie na jakość spożywanych posiłków w całej rodzinie – wiemy, że dzieci mają ogromny wpływ na to, co jedzą ich rodzice – powiedziała dr inż. Renata Korzeniowska-Ginter z Akademii Morskiej w Gdyni, lokalny koordynator programu „ABC Zdrowego Żywienia”.

Fundacja Carrefour już po raz trzeci wspiera program „ABC Zdrowego Żywienia”

– Carrefour chętnie wspiera wartościowe inicjatywy, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia naszych klientów. Program „ABC Zdrowego Żywienia” przynosi właśnie taki efekt i edukuje najmłodsze pokolenie, które ma coraz większy wpływ na decyzje zakupowe całej rodziny. Mamy nadzieję, że nasze działania pozwolą nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych, które zostaną zapamiętane przez dzieci na całe życie  – powiedział Robert Noceń, Sekretarz Generalny Carrefour Polska.

Program „ABC Zdrowego Żywienia” jest realizowany od 2015 roku. Pierwsza edycja, w ramach której przeprowadzono 240 warsztatów, skierowana była do dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Zajęcia edukacyjne obejmowały 5 warsztatów tematycznych. Jej rezultaty, a zwłaszcza wyraźny wzrost świadomości żywieniowej osób uczestniczących w warsztatach, potwierdziły potrzebę kontynuacji działań edukacyjnych dla wzmocnienia uzyskanych efektów. Druga edycja programu „ABC Zdrowego Żywienia”, została zrealizowana w 2016 roku i była skierowana do dzieci ze szkół podstawowych w wieku 11-13 lat. Cykl warsztatów obejmował 3 bloki tematyczne, które realizowane były w oparciu o specjalnie opracowane scenariusze zajęć. II edycja programu została zrealizowana wspólnie z 7 ośrodkami akademickimi z Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Lublina, Gdyni, Białegostoku i Białej Podlaskiej. W blisko 200 warsztatach edukacyjnych, przeprowadzonych w ramach programu, wzięło udział ponad 1000 uczniów klas czwartych i piątych, z których ponad 40 proc. wywodziło się z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. III edycja programu ponownie skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, tym razem klas drugich i trzecich. Organizatorzy szacują, że w zajęciach weźmie udział około 1700 dzieci. Tegoroczna edycja, tak jak poprzednie, koordynowana jest przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i realizowana wspólnie z ośrodkami akademickimi z Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Lublina, Gdyni, Poznania i Białej Podlaskiej. Fundacja Carrefour na trzy edycje programu badawczo-edukacyjnego „ABC Zdrowego Żywienia” przekazała do tej pory łącznie 579 505 euro.


Biuro prasowe Carrefour Polska Sp. z o.o.

 
[1] Badanie GfK Polonia „Dlaczego edukacja żywieniowa dzieci w Polsce jest potrzebna” przygotowane na zlecenie Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie (sierpień, 2017), sfinansowane z grantu Fundacji Carrefour.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2