Czy na urlopie odcinamy się od pracy?

Serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” sprawdził ilu z nas potrafi  zapomnieć o pracy wypoczywając i jakich form relaksu najchętniej poszukujemy, aby oderwać się od codziennych obowiązków. Aż 54 proc. respondentów badania zadeklarowało, że umie się odciąć od pracy na urlopie.

Udany wypoczynek jest istotnym elementem przyczyniającym się do efektywnej pracy w ciągu roku. Nie dziwią więc odpowiedzi 54 proc. spośród 976 Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, którzy deklarują, że potrafią podczas urlopu zapomnieć o pracy. Respondenci argumentują, że jest to czas tylko dla nich, 18 proc. z nich wyłącza nawet na urlopie służbowe komórki. Niestety 19 proc. respondentów przyznaje, że zdarza im się podczas urlopu wykonywać zdalnie służbowe zadania i obowiązki, 14 proc. pozostaje w kontakcie mailowym lub telefonicznym z firmą, a 13 proc. ciągle myśli o pracy.

Na wakacyjnym wypoczynku chętnie odpoczywamy aktywnie, jak potwierdziły wyniki badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021”. Dlatego dla 34 proc. respondentów głównym kryterium wyboru miejsca na wypoczynek jest dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek. Ponad 50 proc. zapytanych Polaków uważa, że w czasie tegorocznych wakacji po trudnym, pandemicznym okresie więcej osób będzie chciało także skorzystać ze sportów ekstremalnych. Według 31 proc. ankietowanych wynika to z faktu, że jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń. Zdaniem 28 proc. respondentów kieruje nami potrzeba odreagowania pasywnej rozrywki z ostatnich miesięcy. - Letni urlop, szczególnie w tym roku po przymusowej izolacji społecznej wynikającej z pandemii, jest szansą na odskocznię od codziennej rutyny i zdobycie dawki pozytywnej energii. Podczas wakacji jesteśmy również skłonni do większych wydatków, aby atrakcyjniej wypoczywać, bez względu na to, czy pozostajemy w kraju czy decydujemy się na wyjazd zagraniczny. Widać także po rozrywkach, jakich Polacy poszukują na urlopie, że coraz więcej z nas chce aktywniej wypoczywać – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Na wypoczynek najczęściej wyjeżdżamy z rodziną – 35 proc. odpowiedzi, z partnerem lub partnerką – 29 proc. odpowiedzi lub z przyjaciółmi i znajomymi – 29 proc. odpowiedzi.  Letni urlop aż 48 proc. respondentów organizuje samodzielnie, 22 proc. dołącza do wyjazdu zorganizowanego przez znajomych lub rodzinę, a 19 proc. korzysta z gotowej oferty biura turystycznego. Jak pokazały deklaracje Polaków, letni wypoczynek w 2021 roku dla 38 proc. respondentów wyniesie między 8 a 14 dni, 26 proc. respondentów badania będzie wypoczywać do 7 dni, a 19 proc. zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9 proc. Polaków tegoroczne wakacyjne oznaczają wypoczynek tylko w weekendy. Na wakacyjny urlop średnio wydamy 1500 zł na osobę. Największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczymy na zakwaterowanie - 38 proc. odpowiedzi, na jedzenie - 22 proc., dojazd na urlop - 20 proc. oraz atrakcje i rozrywki - 20 proc. Letni urlop 47 proc. zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 37 proc. z bieżących dochodów, 12 proc. będzie musiało wziąć pożyczkę lub kredyt. Co trzeci respondent badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zamierza skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, a 24 proc. rozważa taką opcję.

Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2