Budowanie i motywacja zespołu

Rekrutacja utalentowanych osób nie jest gwarancją zbudowania zespołu odnoszącego sukcesy. Aby go stworzyć, należy znać czynniki, które wpływają na dynamikę pracy, rozwój umiejętności przywódczych i skuteczność pracowników jako grupy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas budowania zespołu i jak nim zarządzać, by osiągać ponadprzeciętne sukcesy.

Zatrudnianie właściwych osób

 
Niezależne, czy budujesz zespół od podstaw, czy potrzebujesz uzupełnić jego skład kluczem do sukcesu jest właściwe dopasowanie. Firmy powinny szukać osób, które prócz odpowiednich kwalifikacji będą potrafiły zarówno odnaleźć się w strukturze danej organizacji jak i będą pasowały do zespołu.

Analiza zespołu

 
Gdy przed zespołem stoi nowe wyzwanie warto przeanalizować każdego pracownika i na tej podstawie właściwie przydzielić zadania. Indywidualna analiza wskaże relacje panujące w grupie i ich wpływ na poszczególne osoby w departamencie. Pokaże również mocne i słabe strony oraz wyzwania, jakie stoją przed zespołem. Na podstawie oceny mocnych stron, wyzwań i czynników motywujących manager będzie wiedział w jaki sposób zarządzać i rozwijać zespół.

Jasne cele i autonomia w działaniu

 
Dobrze sformułowane cele pozwolą zespołowi sprostać oczekiwaniom postawionym przez managera. Ważne jest również to, by jego członkowie mieli swobodę w działaniu i sami mogli proponować rozwiązania. To pobudza kreatywność i chęć do pracy. Istotne jest także, by pracownik czuł wsparcie przełożonego i wiedział, że może się do niego zwrócić w każdej chwili. - Właściwie dopasowani członkowie zespołu oraz odpowiednio przypisane im role pomogą w osiągnięciu ponadprzeciętnych rezultatów. Regularna wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu wpływa pozytywnie na ich kreatywność i pozwoli na uniknięcie błędnych decyzji – podpowiada Magdalena Giryn, Country Manager, Assessment Systems Polska.

Inwestycja w szkolenia


Manager zarządzający efektywnym zespołem powinien dbać o jego rozwój i inwestować w poszerzanie wiedzy i umiejętności. Tylko w ten sposób jest w stanie utrzymać przez lata jego wysoki poziom. Dodatkowo, członkowie zespołu  widząc, że firma  inwestuje w nich czas i pieniądze poczują się docenieni. Możliwość samorozwoju to również jeden z powodów dla którego pracownicy pozostają w aktualnym miejscu pracy.

Rola lidera w zespole


Nie każdy manager jest w stanie osiągać z zespołem sukcesy. Według najnowszych badań niezwykle ważną cechą wśród managerów jest pokora. Dzięki wewnętrznej pokorze lider potrafi ze zrozumieniem słuchać swoich podwładnych, pozyskiwać potrzebne dane, a także przyjmować krytykę i być gotowym na zmianę planów, gdy sugerowane wcześniej rozwiązanie nie przynosi efektów. Posiadanie tej cechy gwarantuje skuteczne przywództwo. Pozwala managerowi przyciągnąć do swojego zespołu osoby o wysokich kwalifikacjach i osiągać nadzwyczajne, zawodowe sukcesy. - Większość z nas uważa, że przywódca wykazujący pokorę nie zyska dużej popularności w dzisiejszych czasach, gdzie wielu chce osiągnąć status celebryty. Niesłusznie, bo ta cecha pomaga właściwe wyczuć swoje mocne i słabe strony, a także widzi jakie cechy dominują w jego zespole. Prawdziwy lider jest skromny, rozważny i refleksyjny a wszystkie sukcesy zawodowe przypisuje pracy zespołowej – wyjaśnia Magdalena Giryn, Country Manager, Assessment Systems Polska.

Assessment Systems Polska pomaga w budowaniu efektywnych zespołów


Pracodawcy oczekują wysokiej skuteczności zespołów. Jest to gwarancja prawdziwej przewagi nad konkurencyjną.  Dzięki wiedzy i doświadczeniu Assesment Systems Polska pomaga w budowaniu i zarządzaniu zespołami poprzez prowadzenie warsztatów grupowych, przekazywanie informacji zwrotnych i proponowanie plan rozwoju pracowników. Assesment Systems to firma, która od ponad 10 lat pomaga w podnoszeniu produktywności poprzez: zatrudnianie właściwych ludzi, a także w poznawaniu czynników, które wpływają na dynamikę i skuteczność pracy oraz pomagają w tworzeniu i kierowaniu zespołem osiągającym ponadprzeciętne wyniki.

 

Biuro prasowe Assessment Systems Polska Sp. z o.o.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2