Biuro czy home office?

Co trzeci pracownik zadeklarował, że woli pracować w biurze niż na home office. Dla co drugiego zapytanego Polaka najważniejszym czynnikiem, który skłania do przebywania w biurze są ludzie. Trzy największe zalety pracy stacjonarnej według respondentów to: atmosfera, dostęp do infrastruktury biura w zakresie sprzętu i ergonomicznego miejsca pracy oraz benefity biurowe. Badanie „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy?”, zrealizowane przez Dailyfruits pokazało perspektywę pracowników, wśród których coraz więcej odczuwa skutki „cyfrowego zmęczenia”.


Badanie prezentujące preferencje pracowników dotyczące modelu pracy pokazało, że wpływ na chęć pracy w biurze ma staż pracownika. Połowa osób pracujących w biurach powyżej 10 lat, biorących udział w badaniu, woli biuro niż home office. W przypadku pracowników ze stażem do 3 lat i od 3 do 10 lat wyniki wyglądają już inaczej - tylko 1/3 ankietowanych jest za pracą w biurze. Spośród wszystkich respondentów bez podziału na wiek, staż pracy i płeć na pytanie „Czy obecnie brakuje Ci atmosfery biura?”, twierdząco odpowiedziało 36 proc. ankietowanych. Z tej grupy 17 proc. aktualnie pracuje zdalnie i chce wrócić do biura, a 19 proc. pracuje hybrydowo i chciałoby spędzać w biurze więcej czasu. Co drugi pracownik biorący udział w badaniu Dailyfruits, zapytany dlaczego lubi pracować w biurze, wskazał na pierwszym miejscu aspekt społeczny tego modelu pracy. Wśród najważniejszych zalet wymienianych przez respondentów znalazła się: atmosfera, którą tworzą ludzie w biurze, spotkania integracyjne, spotkania przy kawie i wspólne posiłki, czyli elementy, których wciąż brakuje im na home office. Respondenci docenili również infrastrukturę i funkcjonalność, jaką daje biuro np. dostęp do sprzętu, jak większy monitor czy szybszy internet, dostępność sal konferencyjnych oraz dobrze zaaranżowaną przestrzeń biurową. Na trzecim miejscu znalazły się różne benefity biurowe, jak owoce czy inne zdrowe przekąski zapewnianie przez pracodawcę, stacjonarne eventy i szkolenia.

Na pytanie dlaczego nie lubimy pracować w biurze najwięcej osób wskazało: uciążliwy dojazd, brak parkingu czy korki – łącznie 54 proc. odpowiedzi. Niechęć wzbudza również poczucie bycia kontrolowanym lub nielubianym, a także dodatkowe obowiązki gdy jesteśmy w biurze. Niektóre firmy nadal nie posiadają również właściwej przestrzeni do spożywania posiłków, klimatyzacji i innych udogodnień zwiększających komfort pracy w obszarze ergonomii i aranżacji biur - 16 proc. odpowiedzi. Jako największą motywację, aby powrócić do pracy biurowej respondenci badania wskazywali przyjazną atmosferę oraz możliwość wymiany doświadczeń w trakcie bezpośrednich spotkań. Coraz więcej pracodawców, co potwierdzają realizowane badania zauważa, że praca zdalna bez rzeczywistego kontaktu z biurem odbija się na komunikatywności i kreatywności pracowników oraz ich jakości pracy. Dlatego firmy dostrzegają ten problem i aranżują dla pracowników różne formy integracji, dostrzegając siłę społecznego aspektu pracy. - Zmiany jakie zaszły na rynku pracy pod wpływem pandemii wymagają od organizacji tworzenia miejsc mocniej wspierających dobrostan fizyczny i psychiczny  pracownika. Jedną z form wsparcia pracowników jest na przykład zaproszenie do firmy dietetyka i zorganizowanie konsultacji z analizą składu ciała czy prelekcji dietetycznych. Część firm decyduje się również na rozbudowane działania wdrażając programy żywieniowe, aby wesprzeć kompleksowo pracowników i umożliwić im długoterminową współpracę z dietetykiem – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits. Pracodawcy zaczynają dostrzegać, że wsparcie dietetyka w organizacji to forma dbałości o profilaktykę zdrowotną pracowników, która w perspektywie może przynieść korzyści ekonomiczne. Środki zainwestowane przez firmę w taką współpracę mogą obniżyć poziom absencji pracowników, wzrost efektywności przez mniejszą fluktuację pracowników, mniejszą ilość zwolnień i obniżenie prezentyzmu.

Dla co drugiego zapytanego Polaka najważniejszym czynnikiem, który skłania do przebywania w biurze są ludzie. Przyjazna atmosfera, możliwość spotkań czy wspólne posiłki to jest to czego brakuje nam najbardziej na home office. Coraz więcej pracodawców dostrzega jak ważny jest aspekt społeczny pracy, bez którego niemożliwa jest efektywna współpraca i realizacja celów biznesowych organizacji, dlatego przybywa pomysłów na wsparcie dobrostanu fizycznego i psychicznego pracowników.

Badanie „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy” zostało zrealizowane w formie ankiety przez firmę Dailyfruits na próbie 500 pracowników.

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2