Aktualności

Zatrudniony kandydat potrzebuje minimum 3 miesięcy, żeby wdrożyć się do pracy i zacząć przynosić firmie zysk. Okres próbny jest dla pracodawcy kosztem i to niemałym, kilka razy wyższym niż koszt rekrutacji.
Co trzeci pracownik zadeklarował, że woli pracować w biurze niż na home office. Dla co drugiego zapytanego Polaka najważniejszym czynnikiem, który skłania do przebywania w biurze są ludzie.
TAURON uruchomił w Jawiszowicach nowoczesną instalację kogeneracyjną zasilaną gazem pozyskiwanym z Zakładu Górniczego Brzeszcze. Każdy z dwóch zamontowanych tam silników gazowych generuje moc 2,7 MWe.
Praca zdalna podczas pandemii COVID-19 stała się popularną formą świadczenia pracy. Jednak do tej pory nie została uregulowana przepisami Kodeksu Pracy.
Świadomość wpływu aktywności fizycznej na zdrowie sukcesywnie rośnie. Sport poprawia samopoczucie i koncentrację, dodaje energii, a także zwiększa efektywność i produktywność w czasie pracy.
Kilkanaście miesięcy pracy zdalnej wymuszonej przez pandemię, zaowocowało zmianą w postrzeganiu zarówno pracy zdalnej, jak i stacjonarnej. Jak pokazało badanie Dailyfruits, aż 44 proc. pracujących zdalnie na wieść o powrocie będzie odczuwać stres.
Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w europejskich centrach danych wzrośnie o niemal 1/3 do 2030 roku. W związku z tym Komisja Europejska planuje nowe regulacje.
Dzięki rozwojowi medycy i techniki żyjemy coraz dłużej. Ma to wpływ na demografię – Europa bardzo szybko się starzeje, a Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Osoby w wieku 50+ stanowią dziś niemal 40 proc. naszego społeczeństwa.
Świadomi ekologicznie konsumenci wybierają produkty, biorąc pod uwagę ich wpływ na środowisko. Z tego powodu korporacje, również te zajmujące się artykułami przeznaczonymi dla fachowców, starają się sprostać wymaganiom rynku.
Niemal dwie trzecie Polaków deklaruje zadowolenie z jakości swojego życia rodzinnego mimo pandemicznych wyzwań, wynika z badania Ipsos dla Huawei. Równocześnie wielu z nas dostrzega znaczący, negatywny wpływ pandemii na zdrowie.
Podstawowymi eko rozwiązaniami przynoszącymi oszczędności w biurach jest digitalizacja procesów eliminująca zużycie papieru, podejście zero waste czy segregacja śmieci.
Głównym źródłem energii elektrycznej jutra będzie wodór, czy może wiatraki i panele fotowoltaiczne? Wymienione źródła są dziś często traktowane niezależnie. Jednakże te dwie rozwijające się gałęzie dążą do nieoczywistej współpracy.
TAURON i Microsoft zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej. Jednym z kluczowych jego obszarów jest działanie w obszarze Inteligentnego Miasta we Wrocławiu.
Dla 54 proc. firm pozyskiwanie pracowników to priorytet na liście inwestycji firm w 2021 roku. Z drugiej strony popyt na pracownika nie przekłada się na zainteresowanie potencjalnych kandydatów.
Ponad połowa badanych przez firmę HashiCorp dostrzega niedobór kompetencji w swoich zespołach IT. To hamuje wdrażanie środowisk wielochmurowych.
Zmiana warty w motoryzacji na rzecz ekoaut staje się faktem i będzie dynamicznie postępować z każdym rokiem. Z dużym udziałem firm z sektora MŚP.
Zmiany stylu pracy zachodzące w pandemii wpłynęły na relacje między pracownikami i pracodawcami. W ciągu ostatniego roku z 30 proc. do 35 proc. wzrosła liczba pracowników, którzy deklarują brak monitoringu ich pracy ze strony przełożonego.
Z okazji Dnia Opakowań, który przypada 15 września, przeprowadzono badanie „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” i zapytano co pracownicy sądzą o wprowadzaniu do firm ekologicznych rozwiązań.
Wysoką i bardzo wysoką wiedzę o ekonomii posiada ponad połowa Polaków (52 proc.) – wynika z Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków Narodowego Banku Polskiego. Warto jednak podkreślić, że samoocena respondentów jest niska.
Co gnębi aktualnie pracowników? Brak energii do działania (51,75 proc.), gorszy nastrój (50,31 proc.), mniejsza motywacja (48,77 proc.). Natomiast 57 proc. z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To ważna informacja dla managerów.
Badania pokazują, że w większości przypadków produkcja i ponowne przetwarzanie tworzyw sztucznych przy uwzględnieniu całego cyklu ich życia, generuje znacznie mniejsze emisje CO2 i pozostałych gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny materiał alternatywny.
Wypalenie zawodowe jest jedną z najczęstszych reakcji organizmu na chroniczny stres i nadmierną ilość obowiązków w miejscu pracy. Widoczne jest po braku energii i spadku sił. Kiedy się zaczyna czujemy mniejszą motywację do działania oraz obniżenie nastroju.
Rusza sezon zbiorów jabłek. Sadownicy mają jednak problem. Brakuje rąk do pracy. W niektórych miejscach stawki są już tak wywindowane, że zbieranie traci ekonomiczny sens. I tak jabłka sprzedawane są poniżej kosztów produkcji.
Jak wynika z badania theSkimm dla niemal ⅔ ankietowanych kobiet w wieku 25-40, możliwość pracy zdalnej to priorytet. 22 proc. idzie nawet krok dalej i mówi zdecydowane nie ofertom pracy, które nie pozwalają na zdalne wykonywanie obowiązków.
Ok. 8 milionów Polaków pracowało zdalnie w czasie pandemii. Natomiast, jak wynika z badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits – ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej.
Rynek pracy na przestrzeni lat uległ pewnym zmianom. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii oraz przemiany społeczne i globalizacja kształtują rzeczywistość młodego pokolenia wkraczającego obecnie na ścieżkę kariery zawodowej.
Biura się zmieniają. Po miesiącach lockdown-u pracownicy chcą, żeby ich miejsce pracy było wygodne, przytulne i mniej sformalizowane. Z dużą ilością zieleni w biurze i w jego otoczeniu. Doceniają wygodne meble, wykorzystanie drewna i ciepłe oświetlenie.
W południowokoreańskim Songdo programiści i naukowcy stworzyli jedno z pierwszych tzw. inteligentnych miast. Ma ono uczynić życie jego mieszkańców wygodniejszym i bezpieczniejszym przy jednoczesnej oszczędności energii i zasobów.
DS Smith, wiodący dostawca ekologicznych opakowań, bada, w jaki sposób włókna wodorostów mogą być wykorzystywane jako surowiec w produktach papierniczych i opakowaniowych w obliczu rosnącego zapotrzebowania na ekologiczne towary.
W Polsce, według danych GUS, 61,6 proc. gospodarstw domowych posiada rower, a w domach zamieszkanych przez minimum cztery osoby jest to prawie 77 proc. Jest on więc coraz częściej obecny w różnych aspektach naszego życia.
Rynek e-commerce rozwija się dynamicznie, a zwiększona liczba wysyłanych zamówień może negatywnie wpływać na środowisko. Dzieje się tak w przypadku wykorzystywania do pakowania plastiku i niebiodegradowalnych opakowań.
Tegoroczne wakacje upłynęły pod znakiem bonu turystycznego, rekordowych tłumów na plażach i szlakach oraz wysokich cen. To był dobry czas, który wielu hotelarzom pozwolił odrobić część strat z okresu pandemii.
Serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” sprawdził ilu z nas potrafi zapomnieć o pracy wypoczywając i jakich form relaksu najchętniej poszukujemy, aby oderwać się od codziennych obowiązków.
58 proc. Polaków rozgląda się za nowymi ofertami pracy. Pracodawcy modyfikują więc nieustannie programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji albo przyciągnąć nowych pracowników.
Przemysł czerpie z rewolucji sztucznej inteligencji pełnymi garściami. Niestety, czasami zbyt łapczywie i lekkomyślnie. Wciąż wiele inicjatyw związanych z wdrożeniem SI jest luźno zdefiniowanych i brakuje im zaplecza technologicznego.
W stosunku do lipca w roku 2020, liczba ogłoszeń w branży IT wzrosła o 213 proc., a ofert pracy zdalnej - aż o prawie 600 proc. Najbardziej poszukiwanymi byli specjaliści z kategorii security, mobile i business intelligence.
Praca zdalna, na którą Polacy musieli masowo przechodzić w czasie pandemii, może z nami zostać na dłużej. I to nie z powodu zagrożenia koronawirusem, ale dlatego, że po prostu polubiliśmy tę formę zatrudnienia.
Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami, jak brak energii do działania (51,75 proc.), gorszy nastrój (50,31 proc.), mniejsza motywacja (48,77 proc.).
Jak wskazał Polski Instytut Ekonomiczny, sytuacja w sektorze usług w naszym kraju zaczęła się poprawiać. Firmy na nowo rozpoczynają swoją działalność, a co za tym idzie poszukują wykwalifikowanej załogi.
Ruszyła ogólnopolska akcja „Nutella Kocha Polskę”, dzięki której kupując dedykowany słoik kremu Nutella możemy jednocześnie odkryć 16 wyjątkowych miejsc w Polsce. Wszystkie te miejsca zostały wybrane we współpracy z PTTK.
Rozpoczęliśmy drugi miesiąc wakacji. To często czas poszukiwania nowych wyzwań przez pracowników i podejmowania decyzji o zmianie pracodawcy. Jaka jest tego przyczyna?
W wielu regionach na świecie ludzie głodują, a mimo to, jedzenie ciągle jest marnowane na ogromną skalę, co przyczynia się do zanieczyszczania środowiska i degradacji zasobów naturalnych.
Z raportu Delloite "Przemysł 4.0 w Polsce - rewolucja czy ewolucja?", opublikowanego w 2020 r. wynika, że technologie – tuż za działalnością operacyjną – są tym czynnikiem, który napędza innowacje w przemyśle.
W wyniku pandemii COVID-19 zmieniły się nasze zwyczaje konsumenckie. Powoli wracamy do normalności, choć część zmian z pewnością zostanie z nami już na zawsze.
Cyfryzacja, która przyspieszyła przez pandemię, pokazuje nam jakich umiejętności wśród pracowników będą szukać pracodawcy. Obnażyła też dużą lukę kompetencyjną w przemyśle, która polskich przedsiębiorców już stawia pod ścianą.
Krajobraz to pojęcie pozornie oczywiste, używane intuicyjnie – wszystko to, co nas otacza, przestrzeń, którą widzimy, rozglądając się dookoła. Jednak krajobraz stanowi przedmiot zainteresowania różnych dziedzin nauki.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że prawie dwie trzecie firm przeniosło połowę lub więcej swoich pracowników do pracy zdalnej – wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet.
Jedna czwarta kobiet na menedżerskich stanowiskach czuje się niedoceniana w miejscu pracy. Mimo wysokiego stanowiska i pełnienia odpowiedzialnej funkcji, 61 proc. badanych kobiet postrzega swoją rolę w firmie jako wspierającą a nie przywódczą.
Powszechnie wiadomo, że największym kapitałem firmy są jej pracownicy, ich wiedza i doświadczenie. Jednak ich zdolność realizowania się w sferze zawodowej uzależniona jest od kondycji psychicznej.
Jedni chowają się za parawanami, chodzą po hotelowych korytarzach w rękawiczkach i dobrowolnie prezentują dowód szczepienia. Innym trzeba przypominać o zakładaniu maseczki w kolejce do szwedzkiego stołu.
Współpraca TAURON Wydobycie ze szkołami średnimi i uczelniami wyższymi zapewnia dopływ odpowiednio wykwalifikowanej kadry do zakładów górniczych spółki. W spółce ruszają praktyki studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W biznesie nasz „apetyt” na prostotę nie powinien przeważać nad potrzebą dokładności. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przyszłość firmy. W świecie, w którym dyrektorzy generalni są zestresowani, wielu uległo pokusie sięgnięcia po szablonowe działania.
Żabka kontynuuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, podejmując kolejne kroki promujące recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku.
Według najnowszego raportu firmy badawczo-analitycznej IQS aż 63 proc. Polaków deklaruje, że żyje w sposób ekologiczny. Pandemia wyraźnie wpłynęła na nawyki polskich konsumentów, kierując ich uwagę w stronę filozofii życia w idei zero waste.
24 pracowników Grupy TAURON rozpoczęło studia doktoranckie w ramach programu, który pozwoli na wykorzystanie efektów prac badawczych w energetyce. Lider branży energetycznej liczy, że w ten sposób powstaną kolejne innowacyjne rozwiązania pozwalające rozwijać biznes.
Większość pracodawców w walce o pozyskanie pracowników stara się zapewnić podwładnym dodatkowe korzyści. Pewne benefity są dziś wręcz społecznie oczekiwane.
Branża gastronomiczna wraca do normalności. Stałe luzowanie obostrzeń w maju poskutkowało dużym poruszeniem na rynku pracy w Polsce. Gastronomia potrzebuje pracowników – najwięcej ogłoszeń skierowanych jest do kucharzy.
Ponad 70 proc. firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Najszybciej wrócą te pracujące hybrydowo. Co trzecia firma uczestnicząca w badaniu zna już termin powrotu.
Rewolucja techniczna towarzyszy nam już od dawna, ale w ostatnich miesiącach bardzo zdecydowanie przyspieszyła. Wybuch pandemii spowodował nasilenie korzystania z nowoczesnych technologii.
Automatyzacja znacznej części procesów, cyfryzacja i digitalizacja – te zjawiska zdaniem 82 proc. przedstawicieli firm przybiorą na sile i będą się rozwijać na rynku pracy po pandemii.
Brak odpowiednich pracowników, nie powracanie pracodawców do osób, które już kiedyś chciały u nich pracować oraz aplikowanie na oferty z niższą niż oczekiwana – to główne wnioski pierwszego raportu LMC Polska pt. „Praca 2021: oczekiwania a rzeczywistość”.
Połowa pracowników uważa, że brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpływa na efektywność pracy, a co drugi po pandemii chce nadal pracować z domu.
Sytuacja zawodowa matek na rynku pracy nie wygląda dobrze. Według danych GUS blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy. Posiadanie dzieci wpływa również na wielkość wynagrodzenia.
Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy do walki o polskich pracowników. Dodatkowe bonusy finansowe czy dofinansowanie do transportu to tylko niektóre z korzyści na jakie można teraz liczyć pracując za granicą.
Rekrutacja do 4. edycji projektu zachęcającego młodzież do aktywności fizycznej osiągnęła imponujący wynik. Chęć udziału w inicjatywie Energi z Grupy ORLEN zgłosiły aż 381 placówki z całej Polski.
Kobieta-magazynier, operator czy lider to coraz częstszy widok w polskich firmach produkcyjnych. Wraz ze zmianami społecznymi i mentalnymi wzrosła ich rola na rynku pracy.
Ponad połowa pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.
Wdrożenie e-faktur jest kolejnym pomysłem Ministerstwa Finansów w zakresie nowoczesnych narzędzi analitycznych. To faktury elektroniczne wysyłane i odbierane na ustandaryzowanym formularzu poprzez system elektroniczny ministerstwa.
Wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znowu są w pełni otwarte. Podobnie sklepy meblowe i budowlane. Gastronomia w galerach handlowych może działać nadal z opcją na wynos lub na dowóz.
TAURON przygotował raport dotyczący niektórych zachowań konsumenckich osób w wieku 60+. Z opracowania wynika m.in. że 30 proc. seniorów kupiło w ostatnim roku nowy sprzęt RTV/AGD, dla 68 proc. z nich był to znaczący wydatek w budżecie.
Mimo 20 proc. spadku liczby nowych miejsc pracy (r/r), wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i handlu.
Na słupach energetycznych należących do TAURONA znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Firma od lat pomaga przetrwać tym chronionym ptakom. Teraz TAURON przygotował poradnik z informacjami, jak pomóc bocianom gdy wiosną zaatakuje zima.
Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce. W wielu przypadkach stawki poszły w górę o kilkaset proc. Decyzje o podwyżkach bywają zaskarżane do sądów.
Sieć Żabka wyeliminowała ze swoich sklepów zbędne, jednorazowe materiały z plastiku. Torby na zakupy, tzw. zrywki oraz plastikowe wieczka do kubków na kawę zastąpiły całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki.
Firma Auchan Retail Polska podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu ze sprzedaży jaj świeżych z chowu klatkowego oraz wyeliminowaniu ich ze wszystkich produktów marki własnej zawierających w swoim składzie jaja świeże i przetworzone do roku 2025.
Już w 8 polskich miastach – m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie czy Krakowie - można w wybranych sklepach Carrefour oddawać butelki zwrotne bez paragonu. Osoby oddające butelki otrzymają zwrot pełnej kaucji w formie e-bonu.
Pandemia chwilowo odwróciła tendencje związane z rynkiem pracownika, ale pewne oznaki wskazują, że przedsiębiorcy niedługo znowu będą musieli starać się o zdobycie i utrzymanie najlepszych osób.
W ubiegłym roku farmy wiatrowe TAURONA dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40 proc. wzrost produkcji wobec 2019 roku. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 400 tysięcy gospodarstw domowych.
Od początku pandemii obserwujemy jej wpływ na decyzje zakupowe milionów Polaków. Niektóre trendy towarzyszą nam tylko przez chwilę i są związane np. z sezonowością produktów, inne wciąż wpływają na nasze codzienne nawyki.
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2