Adecco Poland - lepsza praca, lepsze zycie

Rozmowa z Anną Wicha, Dyrektorem Generalnym Adecco Poland Sp. z o.o.

 

Doradztwo personalne staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród dużych podmiotów. Jak Pani sądzi, dlaczego?

Znalezienie odpowiedniej kadry nigdy nie było proste, a obecnie wkraczamy w okres, kiedy jest to jeszcze trudniejsze. Spadające od kilku lat bezrobocie sprawiło, że nasz rynek pracy staje się powoli tzw. rynkiem pracownika. Oznacza to, że osoby poszukujące zatrudnienia mają większą swobodę w wyborze przyszłego pracodawcy, co zwiększa ich pozycję w rozmowie kwalifikacyjnej. Firmy mają tego świadomość i coraz częściej decydują się na przekazanie zadań związanych z rekrutacją i zarządzaniem kadrami firmom, które się w tych zagadnieniach specjalizują.

Ponadto, zatrudnieni w nich coraz częściej oczekują od swojego pracodawcy czegoś więcej, niż tylko dobrej pensji. Coraz bardziej popularne programy benefitów pozapłacowych mogą obejmować bardzo różne świadczenia: od abonamentów sportowych do skomplikowanych produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych. Szczególnie duże firmy szukają pomocy w zakresie doradztwa personalnego u takich podmiotów jak Adecco Poland, oczekując wsparcia w rekrutacji wyspecjalizowanego personelu, przeprowadzając audyt wewnętrznych działów HR czy pomagając stworzyć atrakcyjny i elastyczny pakiet pozapłacowych korzyści. Badania potwierdzają, że dobrze dobrany wachlarz takich świadczeń jest w stanie zatrzymać w firmie najzdolniejszych pracowników oraz być magnesem dla potencjalnych kandydatów.

Często firmy posiadają własny kodeks wartości, który nie tylko wyznacza kierunek rozwoju całej organizacji, ale także wyraźnie określa jej priorytety. Na jakich wartościach opiera się kodeks Adecco?

Głęboko wierzymy, że między interesami pracodawców i pracowników możliwy jest korzystny dla obu stron kompromis. Przez lata działalności w obszarze HR i pośrednictwa pracy, Adecco Poland wytworzyło bardzo wydajne narzędzia pomocne w budowaniu takiego kompromisu. Nasi konsultanci potrafią sprawnie rozpoznać i zrozumieć potrzeby biznesowych partnerów i dostarczyć im rozwiązań, które na te potrzeby odpowiadają. Jednocześnie, poprzez gęstą sieć terenowych oddziałów, jesteśmy w stanie w szybkim czasie dotrzeć do dużej liczby kandydatów i w profesjonalny sposób przeprowadzić ich przez proces rekrutacji.

To, co zdecydowanie wyróżnia Adecco Poland na rynku, to konsekwentne dążenie do podnoszenia etycznych standardów całej branży HR w Polsce. Aktywnie uczestniczymy w pracach Polskiego Forum HR, które powstało z inicjatywy wiodących firm w branży agencji zatrudnienia i stawia sobie za cel krzewienie najwyższych norm etycznych w obszarze HR. Jako prezes tej organizacji uczestniczę w pracach Rady Dialogu Społecznego (wcześniej Komisji Trójstronnej) i opiniuję projekty zmian w prawie. Wspólnie z wiodącymi firmami działającymi w sektorze HR powoli, ale konsekwentnie zmieniamy branżę na lepsze, z korzyścią dla potencjalnych klientów-pracodawców, ale przede wszystkim dla pracowników, których sytuacja się poprawia, ale wciąż jest daleka od ideału.

Jakie grupy społeczne znajdują się obecnie w najgorszej sytuacji na rynku pracy?

Zdecydowanie ludzie młodzi. Obecnie w całej Unii Europejskiej poziom bezrobocia wśród nich wynosi 21,2 proc. Najgorsza sytuacja panuje w Hiszpanii, gdzie bez pracy jest co drugi obywatel poniżej 25 roku życia. Podobne dane spływają z Grecji i Chorwacji. W Polsce jest lepiej, ale wynik 21,1 proc. sytuuje nas w środku europejskiej stawki, więc wiele jest jeszcze do zrobienia.

Jak walczyć z tym zjawiskiem?


Niezmiernie ważne jest aktywne komunikowanie się z młodymi ludźmi, których w Adecco Poland traktujemy jak potencjalnych kandydatów na rynku pracy. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Adecco, absolwenci opuszczający szkoły średnie mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz współpracą w grupie. Z tego powodu mają mniejsze szanse na zatrudnienie, a co za tym idzie zdobycie doświadczenia, koniecznego przy szukaniu lepiej płatnej pracy. Warto uświadamiać młodych Polaków, że wymarzony etat i bezrobocie to nie jedyne opcje jakie mają. Współczesny rynek pracy oferuje wiele różnych form zatrudnienia. Chcemy pokazywać im, że elastyczne formy są tak samo bezpieczne, jak upragniony etat. Wierzymy, że tak prowadzona edukacja społeczeństwa może przełożyć się na znaczne zmniejszenie bezrobocia wśród młodych ludzi.

W ramach walki z bezrobociem wśród nich, Adecco prowadzi, w tym również w Polsce, międzynarodowy program Way To Work. W tegorocznej edycji pracownicy naszej firmy byli obecni na ulicach i uczelniach Warszawy i Wrocławia, żeby udzielać młodym ludziom wskazówek i cennych porad m.in. jak przygotować dobre CV, przeprowadzić skuteczną rozmowę kwalifikacyjną, jak efektywnie szukać pracy. W stołecznej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym odbyły się merytoryczne prelekcje.


Rozmawiała Agnieszka Kluska

Autor
Zaloguj sięi komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
 
Copyright © 2012 CSR - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
UA-38322178-2